Kõik kirjandushuvilised on ülehomme oodatud Võtikverre, kus saab teoks kuueteistkümnes raamatuküla pidu. Nagu ikka, toimib peo ajal kirjanduslik vabaõhusalong ning kirjastuste müügilettidelt saab sõbraliku hinnaga raamatuid osta.
Tänavuse raamatuküla peo ilme määrab suuresti ära asjaolu, et raamatuküla tänavuseks patrooniks saab Valdur Mikita, menuraamatu “Lingvistiline mets” autor. Kõnealuses teoses on Mikita püstitanud küsimuse, kuidas luua mõttekodu, ning vastanud sellele ise nii: “Kutsu endale külla tarku inimesi, hulgu metsas, laula ja käi saunas…”
Tarku külalisi on kutsutud laupäevaks ka Võtikverre ning vabaõhusalongi perenaise, Võtikvere raamatuküla vaimse juhi Imbi Paju ärgitusel vahendavad nad kuulajaile oma mõtteid keskkonnast, loodusest, puudest, loomingust, mõtestatud elust, maagilisest mõtlemisest ning metsa, mere ja Euroopa serval olemisest.
Lisaks Valdur Mikitale, arutlevad nimetatud asjade üle Aleksei Turovski, Olavi Ruitlane, Epp Petrone, Justin Petrone, Mikk Sarv, Kristel Vilbaste, Janar Ala, Juku-Kalle Raid, Ivar Sild, Anneli Lamp, Lilli-Krõõt Repnau, Maili Liinev, Vahur Sepp, Tarmo Virki, Tuulia Matilainen ja Marko Hautala. Esinejate hulgas on kirjanikke, ajakirjanikke, teadlasi, loodusemehi ja teisi huvitavate mõtetega inimesi.
Unustatud kuulsus
Raamatupeo külalisi tervitavad Võtikvere luulelapsed ehk Võtikvere küla lapsed, kes on Egle Väli juhendamisel selgeks õppinud loodusteemalise luulekava. Kui hästi läheb, suudavad nad nähtavaks teha ka Võtikvere pargis elavad salapärased trollid.
Mikk Sarv astub üles Võtikvere raamatuküla pidu ja kirjandust ülistava regilauluga. Musitseerivad ka Anne Adamsi ka Külliki Levini laululapsed. Nad esitavad laule lindudest, loomadest, putukatest ja armastusest.
Peoplatsile kujundatud laste lugemispesas viib lapsi kirjandulikku võlumaailma kirjanik Epp Petrone. Lugemispesast astub läbi ka loodusemees Vahur Sepp, kes vestab lugusid loomadest, ning Kaljo Pluutus, kes jutustab spordilugusid ja toob kaasa huvitavaid mänge.
Tänavusel raamatuküla peol antakse esimest korda välja Elise Rosalie Auna nime kandev tunnustuskiri. Elise Rosalie Aun (1863-1932) oli oma ajastu üks olulisemaid kirjanikke ja luuletajaid, keda peeti Koidula vaimseks järeltulijaks, ent kes on nüüdseks peaaegu unustusse vajunud. Aastatel 1888-1890 elas ta oma venna juures Võtikveres ning lõi seal oma looduslüürikat.
“Saime selle fakti teada tänu kirjastajale Sirje Endrele, kes andis välja Anna Haava kirjad Elise Aunale, Mari Raamotile ja Juhan Luigale,” ütles Imbi Paju. “Haarasime sellest faktist kohe kinni ning otsustasime luua uue traditsiooni — Elise Rosalie Auna tunnustuskirja väljaandmise traditsiooni. Tunnustuskirja on kujundanud noor kunstnik Lilli-Krõõt Repnau, kes annetab tunnustatavale ka oma graafilise lehe “Puu”. Tänavu saab tunnustuskirja kirjandusteadlane, kes on tõstnud ajaloo sügavusest esile unustusse jäänud naiskirjanikke ja -luuletajaid.”
Küsimusele, kas raamatuküla peol esitletakse ka mõnd päris uut raamatut, vastas Imbi Paju, kõik teosed, millest juttu tuleb, on küll kusagil juba esitletud, ent Olavi Ruitlase teos “Vee peal” on siiski veel üsna trükilõhnaline ning paljudel teistelgi raamatutel seisab ilmumisaasta kohal 2015.
Luulerada parki
“Juttu tuleb ka mõningatest veel ilmumata teostest,” lisas Imbi Paju. “Nii minul, Justin Petronel kui ka mitmel teisel autoril on järjekordne raamat valmimas. Soome kirjanik Tuulia Matilainen, kes veedab osa aastast Alatskivil ning saab inspiratsiooni Eesti lugudest ja maastikest, tutvustab aga oma raamatut, mis pole veel eesti keeles ilmunud, ent on ometi Eestiga seotud.”
Raamatuküla peo ajaks kujundatakse Imbi Paju, Aili Oja ja Üllar Paju eestvedamisel Võtikvere parki luulerada. Milline see täpselt välja näeb, saab teada see, kes laupäeval Võtikverre läheb.
“Luulerada lisab veelgi poeesiat meie argiellu,” sõnas Imbi Paju.
Raamatuküla peo ajal pakuvad sõbralike hindadega raamatuid kirjastused Varrak, Petrone Print, Tea, Koolibri, Legend, SE&JS ning Vilep&Vallik. Tallinnast toob kirjarahvast Võtikverre kirjanike liidu buss. Ka kõik Jõgevamaa kirjandushuvilised on raamatuküla peole teretulnud.
RIINA MÄGI