Lauaarvutite asemel ostetakse üha enam süle- ja tahvelarvuteid. Kui arvuti saab igale poole kaasa võtta, siis ei pea enam ka internetti maha jätma!
Laialt levinud eksiarvamus on, et mobiilne internet on vaid mobiiltelefoniga kasutatav. Tegelikult tähistab termin “mobiilne” seda, et internetti saab endaga kõikjale kaasa võtta – koju, tööle, maale, suvilasse või metsa ja isegi randa, kui keegi peaks seda soovima. See, kas kasutada internetti sülearvuti, tahvelarvuti või nutitelefoni ekraanil, on juba igaühe enda valik.
Milliseid seadmeid ma vajan?
Nutitelefoni ja tahvelarvutiga mobiilse interneti kasutamiseks pole vaja mingeid lisaseadmeid. Tuleb lihtsalt pöörduda mobiilioperaatori poole ning vormistada nutitelefoni või tahvelarvuti jaoks mõeldud mobiilse interneti pakett.
Sülearvutites mobiilse interneti kasutamiseks tuleb soetada mälupulka meenutav modem ehk netipulk, mille sees on omakorda mobiiltelefonidest tuttav SIM-kaart. Osadel sülearvutitel on modem juba sisse ehitatud, sellisel juhul on vaja ainult internetipaketti ja SIM-kaarti.
Mobiilsideoperaatorid on aegade jooksul klientidele tutvustanud ridamisi aina uusi ja uusi andmeside tehnoloogiaid, näiteks GPRS, EDGE, 3,5G ja 4G. Sisuliselt tähendavad need erinevat kiirust võimaldavaid mobiilse interneti võrke. Kasutaja ise ei pea erinevate võrkude vahel valima, vaid telefon või netipulk valib ise automaatselt parima piirkonnas saada oleva võrgu.
Kuidas seade tööle saada?
Sülearvutitega on asi lihtne: netipulk tuleb asetada arvuti USB-pesasse, esimesel kasutuskorral teha paar vajutust nupule “jätka” mobiilse interneti tarkvara käivitamiseks – ning arvuti töötab mobiilses internetis samamoodi kui juhtme otsas.
Nutitelefoni või tahvelarvutit tuleb eelnevalt pisut seadistada: sisestada näiteks see, millist meiliaadressi kasutate (selle aadressi kirjad hakkavad siis tulema ka telefoni või tahvlisse) ning millised on ühenduse reeglid (kui sageli seade meilipostkastis uusi kirju vaatamas käib, kas ta tõmbab need seadmesse kohe koos lisadega või toob lisad kohale alles teie soovi korral jms). Kasutusjuhendi abil saab seadistamisega hõlpsasti hakkama, aga kindlasti on kõikide küsimuste korral abiks mobiilioperaatori teenindajad. Nõu ja abi saamiseks võib julgesti esindusse pöörduda.
Pakett või kuumaksuvaba internet?
Kui vajad arvutisse mobiilset internetti väga ajutiselt, näiteks mõne päeva kaupa, on mõttekas soetada netipulk ning osta juurde EMT kuumaksuvaba internet, mille mahupakett väheneb vastavalt sellele, kui palju kasutaja netis surfab. Sagedasema kasutuse korral on mõttekas vormistada mobiilse interneti pakett, millega saab teenust kasutada pidevalt.
Suve lähenedes pakutakse mobiilsele internetile sageli mitmeid soodustusi, seega tasub end kurssi viia mobiilse interneti kampaaniapakkumistega. Nii näiteks võib EMT-st saada mobiilse interneti suveperioodiks kõigest ühe euro eest kuus.
Nutitelefonide kasutajatele soovitame kindlasti vormistada mobiilse interneti pakett juba telefoni ostmisel – kuutasud on soodsad ning pole ju mõtet investeerida raha nutitelefoni ostmiseks, kui edaspidi nutikaid funktsioone ei kasuta. Lisaks on nutitelefonidele loodud väga palju asjalikke rakendusi (mobiilipangad, uudisteportaalid, infoportaalid, ühistranspordi ja kinopiletite ostmine), mis samuti vajavad mobiilset internetti.
Mobiilse interneti teenus areneb väga kiiresti. Viimase kümne aastaga on näiteks kiirused 10 000 korda kasvanud.
ANDO MEENTALO,
EMT andmeside ja sisuteenuste osakonna juhataja