13.-17. november 1990
Vooremaa avaldas ülemnõukogu liikme Juhan Telgmaa artikli “Valitsuskriisist”. Mõned väljavõtted sellest.
“Kas on valitsuskriis või pole? Nähtavasti ikkagi on. Täidesaatev võim ei ole kuidagi suutnud tagada seaduste täitmist. Peaaegu kõikides rahvamajandusharudes on tootmises suur tagasiminek. Paljud ettevõtted on materjalipuudusel seismajäämise ohus, sest majandussidemed Nõukogude Liiduga nõrgenevad iga päevaga.
Arvestades tohutult raskeid olusid, milles Eesti mistahes valitsus peab tegutsema, ei peaks Savisaare valitsusele kohe umbusaldust avaldama ja n-ö platsi puhtaks tegema.
Kuid tuleb tõepoolest uurida, kas on võimalik kokku saada laial alusel ausat rahvaühtsusvalitsust ja kas see päästaks eesti krahhist.”
***
Möödunud nädalal tekitas Eestimaal elevust kaheksa poliitiku avaldus, mille 4. novembril kirjutasid Jaak Allik, Sirje Endre, Siim Kallas, Kaido Kama, Tunne Kelam, Toivo Kuldsepp, Vardo Rumessen ja Indrek Toome.
Nad peavad vajalikuks moodustada rahvusliku ühtsuse valitsus, kellel oleks nii Eesti Ülemnõukogu kui Eesti Komitee usaldus ning kes toetaks ülemnõukogu esimehe tegevust.
Kohtumisel pöörduti Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Siim Kallase poole ettepanekuga alustada konsultatsioone kõigi Eesti demokraatlike jõududega, et selgitada võimalusi niisuguse valitsuse võimalikult kiireks loomiseks.
***
Maavalitsuses arutati majanduspiiriga seonduvat. Kuulati maakonna piirikaitse ülemat Endel Tirmaskit, kes andis teada, et Jõgevamaale kuuluval majanduspiiri lõigul Saatses on ettevalmistustööd läinud normaalselt. Seega on mõne päeva pärast võimalik rakendada ööpäevaringset valveteenistust.
***
5. novembril kogunesid Põltsamaa linna ja külanõukogu saadikud kooperatiivi saali ühisele istungile. Päevakorras oli küsimus, kas moodustada omavalitsused koos või eraldi.
Leiti, et Põltsamaa linn on maapiirkonnaga läbi põimunud nii teeninduse, hariduse, meditsiini, kaubanduse kui ka kõigi muude tegevusalade poolest, nii et pole mingit mõtet luua kaht valitsusaparaati. Sama arvamust kinnitas ka eelnevalt läbi viidud rahvaküsitlus.
Kohapeal korraldatud hääletusel olid vaid ühe erapooletu häälega kõik linna ja maapiirkonna ühinemise poolt. Niisiis moodustatakse Põltsamaa vald, mille keskus on Põltsamaa linn.
HERBERT SÖÖDE