14.-16. juuni 1990
Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidium otsustas kuulutada 14. juuni leinapäevaks. Sel päeval 1941. aastal tungiti tuhandetesse Eestimaa kodudesse. Perekondade kaupa küüditati inimesi Siberisse.
Vabas maailmas on juuniküüditamise aastapäeva mitmel moel tähistatud alates 1952. aastast.
Nüüdsest heisatakse ka Eestis sellel päeval leinalipud.
Inimesed, kes valitud Eesti Vabariigi Ülemnõukogusse, peavad suurema osa töönädalast Tallinnas veetma. Nii tekib oht jääda võõraks linnale või maakonnale, kust neid Toompeale läkitatud. Küllap tunnetas seda ka Ants Paju, kes on huvitatud sidemete tugevdamisest oma valijatega. Ta kohtub nendega mitmes asutuses ja majandis.
Saadikul paluti kommenteerida Eesti Komitee suhteid ülemnõukoguga. Kohaletulnute sümpaatia kuulus ülemnõukogule.
Ants Paju oli seisukohal, et ennekõike tuleb riigis luua tugev majanduslik baas, valitsuse programmi sissejuhatuses jäeti aga majandusprobleemid teisejärguliseks.
Vooremaa küsis Ants Pajult, mis jäi kohtumistelt valijatega kõige rohkem meelde.
“Ühelt poolt teeb kurvaks, et ülemnõukogus kujunenud erakondlikkusest puudub adekvaatne pilt. Teeb ka rahutuks, et inimeste huvi Eesti Komitee ja ülemnõukogu tegevuse vastu on väike. Olid ju alles esimesed vabad valimised ja demokraatiat peame alles õppima,” rääkis Paju.
Rahvakunstimeistrite koondise Uku Jõgeva jaoskonna vanemmeister Tiiu Rohtla käis mai lõpus Soomes oma firma toodangut tutvustamas.
HERBERT SÖÖDE