Võisikul restaureeriti vana kabel

Mõned aastad tagasi asuti Võisikul vana kabelit taastama, vahepeal jäi see töö mõneks ajaks soiku. Nüüd on kabeli taastamistöö jälle käsil ning see paik, kuhu on maetud Jaan Krossi raamatu “Keisri hull” kaudu inimestele tuntuks saanud krahv von Bock, natuke ilusamaks muudetud.

 

Kabeli ja selle fassaadiga külgneva müüritise parandustöödega ei tegelenud seal üldse mitte välja õppinud restauraatorid, vaid hoopis peagi täisealiseks saavad noormehed. Tuleb tunnistada, et noormehed tegid tööd väga asjatundlikult ning seda valdkonda mitte tundva inimese pilgu läbi on tulemus igati korralik ja kvaliteetne. 

Koolipoisid teevad tublit tööd

Vana müüritise taastamistöödega tegelenud noormeeste näol pole tegemist mitte kohalike poiste, vaid hoopis Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilastega, kes varsti algaval õppeaastal üheteistkümnendas klassis õpinguid jätkavad. Võisiku kabeli taastamistöödega ametis olnud Thorny Valk lausus, et sattus sinna Nordecon ASis töötava isa soovitusel. “Isa küsis minult ja mu sõbralt Ivarilt, kas me tahaksime sellist tööd teha. Isal on olemas ka väiksem firma OÜ Profimägi ja selle firma all me siin töötamegi,” rääkis Thorny Valk. Noormehe sõnul tegutsevad nad seal juba kolmandat nädalat. Kõigepealt tuli puhastada kabeli pealne vanast pinnasest ja eemaldada sealt üleliigsed kivid. Puhtaks tehti kahel pool kabelit olevad augud ehk krotid ning paigaldati nende ette trellid.

Thorny Valk lausus, et varem nad niisugust tööd teinud  ei ole ja just töökogemuse saamise pärast nad selle töö ette võtsidki. Thorny Valgu sõnul on tal olemas varasem töökogemus puidust aia ehitamise näol. Tegelikult on ta kokku puutunud ka vanade jalgrataste remontimisega. Noormees märkiss, et nädala lõpuks peaks töö tehtud saama. Thorny Valgu sõber Ivar Viilup ütles, et ka tema pole varem sellist tööd teinud, kuid midagi üle jõu ega mõistuse käivat selles tema jaoks ei ole. 

Kabel pärit 18. sajandist

Võisiku kabel, mida Tartu noormehed parandasid, on arvatavalt pärit 18. sajandist. Kabelihoonele on rajatud valdavalt maakivist ja paekivist kumer  “kaljusein,” mis mõlemalt poolt tõuseb ühtlaselt keskkohani.

Pealt ja tagaküljelt on see tehismäge meenutav rajatis kaetud pinnasega. Selle keskel asub silindervõlviga matusekabel, mis tegelikult tavalist maakeldrit meenutab. Muinsuskaitseameti Jõgeva maakonna vaneminspektori Sille Raidvere sõnul tehti Võisiku kabeli idapoolne pandus ja esifassaad korda 2007. aastal. Kabeli lagi kaeti siis pealt hüdroisolatsioonimaterjaliga, et sealt vihmavesi läbi ei pääseks.

Praeguseid töid saab nimetada jätkutöödeks, mille käigus puhastati ja avati kabeli kõrval olevad augud ehk grotid ja paigaldati grottide ette metallvarbad, laoti panduse esifassaad ja täideti vuugid seguga.

Ka muinsuskaitseameti vaneminspektori hinnangul on tööd tehtud hästi ning kvaliteetselt. Tänavu tehtud töödeks eraldas riik 7500 eurot ning Põltsamaa vald lisas sellele summale omalt poolt kümme protsenti. Sille Raidvere sõnul võib nüüd Võisiku kabeli restaureerimistööd lõppenuks lugeda. Edaspidi vajab veel katusekividega katmist kabeli juurde kuuluva matmispaiga müür. Hetkel pole sellist tööd plaanitud ega selle kohta taotlust esitatud.

Võisiku külaelu eestvedaja Loniida Bergmanni sõnul on ta kahe Tartu noormehe tehtud tööga väga rahul ja üks tema ammune soov kabeli restaureerimisest teoks saanud.

Mida hakata peale tööde käigus pinnase alt välja tulnud suuremate kividega, seda Loniida Bergmann praegu veel öelda ei osanud. Samas tõdes ta, et nendest kividest võiks laduda väikese kaarena müüri osaliselt ümber ühe paremini säilinud matmispaiga.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus