Vahuselt randusid võidupühal Peipsi järve lained liivasesse kaldasse Euroopa Liidu idapiiril Mustvee linnas. Ilmataat andis justkui mõista, et rahulik ilm ja rahulik elu ei ole iseenesest mõistetav seisund.
Paikkond ei saa täna küll kiidelda rahvaarvu suurusega, kuid ometi oma ajaloo ja rikkaliku kultuuripärandiga, mida ilmestab töökas paljurahvuseline elanikkond.
Tunnustamaks selle piirkonna tublisid inimesi, peeti tänavune maakondlik võidupüha paraad ja maakaitsepäev Peipsi järve kaldal. Paraadist, mida juhatas Kaitseliidu Jõgeva Maleva pealik major Mati Kuusvere, võtsid osa kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred. Nagu tavaliselt, täienesid seekordki Kaitseliidu read uute tegusate liikmetega, kes soovivad anda oma võimetekohase panuse isamaa teenimisse.
Võidupüha, millega tähistasime eesti rahva võitu Landeswehri üle 23. juunil 1919. aastal Võnnu all, on kogu rahvast ühendav püha ning koos jaanipäevaga tihedas seoses eesti rahva vabaduspüüdega ning kultuuritraditsioonidega.
Päevaleht kirjutas 22. juunil 1934. aastal: “Võidupüha saagu seks pidupäevaks meie rahvale ja riigile, kus hindame oma vabaduse kõrget võitu ja lubame oma parima tahte, hoole ja armastuse rakendada kodumaa ülesehitavaks tööks, et vabaduse võit ei kaoks.”
Eestlane on ju ikka olnud kodukollet hoidev ja ilumeelega silma paistnud. Seepärast tunnustati just võidupühal Mustvees mastivimpli ja tänukirjaga hoolsamaid kodukaunistajaid.
Põline jaanitulede süütamise traditsioon ja võidutulede süütamise tseremoonia sinimustvalgete lippude all on nagu loodud ühte sulama suureks, ilusaks, avara sisuga rahvuslikuks pühaks.
Üleva peomeeleolu loomiseks lähetati Peipsi järve kaldalt Tartu linnas toimuvalt võidupüha paraadilt mootorratturite eskordi saatel saabunud ja viimase lõigu piirivalvekaatriga läbinud võidutuli kõigi kolmeteistkümne omavalitsusjuhiga maakonna kõigisse piirkondadesse, et õhtuhämaruses koduõuedes jaanilõkked süüdata.
Tule võttis Tartus presidendilt vastu ja andis maavanemale Mustvees üle lipnik Andreas Kangur. Paraadi lõppedes oli kõigil osalejatel ja pealtvaatajatel võimalus maitsta naiskodukaitsjate pakutud suppi. Vahepeal lausa tormiseks paisunud tuul ilmutas lõpuks samuti väsimuse märke ja puhus pilved laiali, et päikesel särada lasta ning meeleolu hoida.
VIKTOR SVJATÕŠEV, maavanem