Pajusi vallas 740 hektaril vilja kasvatava Raivo Roosi sõnul on põllumehe töö pigem eluviis kui kasumi teenimine ja ettevõtlus.
Roos kasvatab 130 hektaril rapsi, 40 hektaril talivilja ja ülejäänud maa peal suvinisu. Kõige kaugem põld asub Roosi kodust 17 kilomeetri kaugusel.
Tööd annab viljakasvataja veel kolmele mehele, kes siis, kui põllutööd pole, teevad küttepuid. “Kraavid ja põlluääred saavad tunduvalt puhtamaks,” kinnitas peremees.
Raivo Roosil on oma kuivati, kus ka seemnevilja kuivatada saab.
Osa vilja müüb ta ära juba sügisel, nagu lepingud ette näevad. “Kohustusi on päris palju, muidu välja ei tuleks,” nentis ta. Roosi sõnul müüs ta varem kogu teravilja lepingutega, kuid praegu eelistab siiski talveni oodata, et paremat hinda saada.
Kui vähegi võimalik, müüb ta nisu toiduviljana, et paremat hinda saada.
Praegused teravilja kokkuostuhinnad on Roosi hinnangul väga madalad, sellepärast põllumees toetusteta välja ei tule.
Ümberringi on Roosil konkurente küll, kuid omavahelisi hõõrumisi pole.
SAPARDi toetusega soetas Roos endale traktori, külviku ja adra. 2006. sai viljakasvataja toetust ka kuivati ehitamiseks, kuid ta tunneb veel puudust viljahoidlast. Loomulikult on tema hinnangul vaja uuendada ka tehnikat.
Raivo Roos sai talu tagasi 1990. aastate algul, tema isa alustas talupidamist 16 hektaril. Poeg võttis isa töö üle, enamik maid on renditud.
HELVE LAASIK