Viis soovitust ehk vältige jõuluaegset ülepakendamist

Jõulueelses ostutuhinas ei tohiks unustada, kuidas mõjutab pühadeajaga kaasnev looduskeskkonda. Kingipakendid, paberid ja kingikotid jäävad pahatihti pärast ühekordset kasutamist loodust koormama. Suurim taaskasutusorganisatsioon Eesti Pakendiringlus annab soovitusi keskkonnasõbralikumaks jõuluajaks.

Tehke keskkonnasõbralik kingitus

Enne poodiminekut mõelge, kas oskate ise midagi kingituseks meisterdada, ehitada, luua või küpsetada. Kui isetegemine ei ole teie tugev külg, siis kinkige lähedastele elamusi. Kõige väärtuslikum kingitus on aeg. Kutsuge nad kaasa teatrisse, kontserdile või muule sündmusele. Nii on kindel, et kingitus ei rända otseteed prügimäele ega tekita ka pakendiga liiga suurt keskkonnakoormust.

Ostke vastutustundlikke tooteid

Pea iga toote puhul on kaubandusest võimalik leida keskkonnasõbralikum alternatiiv. Eelistage näiteks tooteid, mis on pakendatud taaskasutatud materjalidest valmistatud pakendisse – selle kohta annab infot tootemärgistus. Võimalusel valige toode, mis ei ole pilkupüüdvas, aga kasutus kinkekarbis. Meisterdage hoopis ise kena pakk.

Eelistage pika elueaga tooteid

Uute asjade ostmisel pidage alati meeles, et kõige keskkonnasõbralikumad kingitused on need, millel on pikk eluiga. Kinkige lähedastele asju, mida nad tõepoolest vajavad ning mida saab kasutada rohkem kui ühe korra. Selline mõtteviis vähendab kingituste keskkonnajalajälge, sest selle tootmiseks kulutatud ressursid on läinud asja ette.

Taaskasutage pakkematerjali

Otsige kingituse pakkimiseks leidlikke lahendusi. Põnevaid, ilusaid ja värvilisi jõulupakke saab, kasutades ära vanu ajalehti, ajakirju, kinovõrgus üle jäänud kuulutuseplakateid ja muud pabermaterjali. Huvitavaid lahendusi saab ka kangast kasutades. Pakki saab muuta isikupärasemaks, meisterdades sellele värviliste paberite jääkidest kaunistusi, inspiratsiooni annab näiteks origamikunst.

Kingituse võite pakkida ka millessegi, mida kingisaaja saab hiljem kasutada, kas kenasse salli või hoopiski korduvkasutatavasse tekstiilkotti. Näiteks müüakse nii Alexela tanklates, Selverites, Stockmannis kui ka suuremates Maxima kauplustes tekstiilijäätmetest poekotte, mida valmistavad Viljandimaa erivajadustega inimesed. Sellist kotti ostes teete lausa mitmekordse heateo.

Sorteerige ka jõulujäätmed

Jõulukingituste lahtipakkimisel tekib väga suur hulk jäätmeid, millest olulise osa moodustavad just pakendid. Pange kingipaberid ja -kotid ning pakkepaelad järgmiste jõulude tarbeks kõrvale. Kui need on aga lootusetult väsinud ja korduvkasutamiseks enam ei kõlba, siis sorteerige materjalid hoolikalt, et need saaksid kindlasti uue elu. Sorditud pakendid viige lähimasse pakendikonteinerisse või jäätmejaama.

AIVO KANGUS, MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimees

blog comments powered by Disqus