Viis soovitust äikesekahju ennetamiseks

Sõltuvalt aastast, põhjustab äike ligi 10-15 protsenti kõigist Elektrilevi võrgu riketest. Varakahjust veelgi tõsisemaid tagajärgi võivad põhjustada äikesetormi tõttu purunenud liinid,  mis võivad seada ohtu inimeste ja loomade elu. 

Arvestage oma kodu varustava elektrivõrgu eripära

Maakaablist oluliselt sagedamini tabab äike õhuliine. Kuigi liinid on ehitatud nõuetekohaselt ja kaitsemaandustega, ei pruugi need täielikult kaitsta pikse eest. Äikese puhul võivad liigpinged võrgus tekkida isegi siis, kui pikne ei taba otseselt liini, vaid lööb näiteks selle lähedusse. Piksest on rohkem ohustatud elektriliinid lagedatel hajaasustusaladel, kus on vähe kõrgeid puid või muid objekte, mis võiksid äikeselaengu maasse juhtida. Tihedamalt asustatud piirkondades on seevastu enamasti rohkem piksevardaid ja spetsiaalseid lahendusi äikese kaitseks.  

Hinnake oma elektriseadmeid ja võimalikku kahju

Lihtne loogika ütleb, et kodus, kus on palju liigpinge suhtes tundlikku ja kallist elektroonikat, on ka rohkem põhjust mõelda kaitsemeetmetele. Koduseadmetest on üldjuhul väiksema liigpingetaluvusega elektroonikaahelaid sisaldavad elektriseadmed: arvutitehnika, digiboksid, uued telerid jmt. Lisaks muutuvad varem “pommikindlad” elektriseadmed (kütteseadmed, elektripliidid, elektrimootorid jms) tänapäeval üha tundlikumaks, sest nende tööd juhivad üha sagedamini elektroonilised kontrollerid ja automaatika. Seega tuleks kallist elektroonikaseadet ostes juba kaupluses selle liigpinge tundlikkuse küsimuses konsulteerida. 

Vajadusel hankige kaitseseadmed

Elektrivõrku ehitades mõtleme küll äikesemõjude vähendamisele, kuid täielikult ei ole äikeseriski maandada võimalik. Lisaks sõltub mõju elektroonikaseadmetele ka kliendi enda hallatavast kodusest elektrisüsteemist, kuhu võrguettevõtja käsi ei ulatu. Hooned võiksid olla varustatud piksekaitsesüsteemiga, mis kaitseb maja otsese piksetabamuse eest. Üksikute elektriseadmete kaitseks on aga vaja lisaks spetsiaalseid kaitseseadmeid. Koduseadmete kaitseks on mõeldud liigpingepiirikud, mis juhivad tekkinud liigse pinge maandussüsteemi. Selliseid kaitseseadmeid saab osta paljudest elektroonika- ja ehituskauplustest. Tasub aga teada, et nende seadmete toimimise eelduseks on korralikult välja ehitatud maandussüsteem hoones. 

Tõmmake pistikud vooluvõrgust välja

Kõige lihtsam ja odavam viis seadmeid äikese eest kaitsta on eemaldada need vooluvõrgust! Kui kuulete, et äike läheneb, või lähete suvel pikemaks ajaks kodunt ära, tõmmake mittevajalike elektriseadmete pistikud vooluvõrgust välja. 

Purustatud elektriliinist teatage kohe numbril 1343

Äikesega kaasnenud tuulepuhangutes maha kukkunud elektrijuhtmed võivad olla pinge all ja kujutada endast tõsist ohtu. Kui märkate maas elektrijuhet, teatage sellest kiiresti Elektrilevi rikketelefonil 1343. Maha kukkunud juhtmele ei tohi läheneda. Kui märkate enda lähedal katkist liini, tuleb sellest eemale liikuda kas jalgu üksteise vastu lohistades, neid teineteisest eemaldamata, või kokkusurutud jalgadega või ühel jalal hüpates. Nii väldite eluohtlikku sammupinget, mis tekib kahel jalal astudes juhul, kui juhtme läheduses olev maapind on pinge all.

i

RAIVO REBANE, Elektrilevi võrgutehnika sektori juhataja

blog comments powered by Disqus