Viimasel minutil Palamusele kultuuri ?valitsema?

Palamuse Rahvamajas on Valdi mitu aastat harrastajana kaasa löönud. Tal oli osa kohaliku amatöörteatri etenduses “Mõrv katedraalis”, paari aasta eest, kui ta Palamusele tööle asus, liitus ta juhendaja Luule Toome kutsel Palamuse meesansambliga. Tänavu sügisest laulab Valdi segakooris, kus meeshääled oodatud ja hinnatud. “Nalja pärast lasin ma Sirje Kiisil end ka line-tantsu ritta tirida, kus ma püüan jõudumööda kaasa tatsuda,” muigab Valdi.

Rahvamaja juhatajaks sai ta eelmise aasta 6. jaanuaril. Oma sooviavalduse kandideerimiseks esitas ta viimasel päeval. “Kui minu eelkäija Tiina Tegelmann uue väljakutse vastu võttis ning Tabivere valla kultuurijuhina tööle asus, küsisid mitmed kohalikud inimesed, kas ma rahvamaja juhatajaks ei kandideeri. Mulle tundus see mõte utoopilisena, ent viimasel päeval andsin siiski avalduse,” räägib Valdi.

Samas pole Palamuse Rahvamaja juhatamine talle pea ees tundmatus kohas vette hüppamine. Ta on varem tegelnud samalaadse tööga Laiusel ja Luual. “Palamuse tundus minu jaoks suurema ja raskema ning pikemaajaliste traditsioonidega paigana ning ma polnud sugugi kindel, kas hakkama saan,” tunnistab ta.

Kohalikest elanikest on palju abi

Kandideerimisotsuse tegemisel avaldasid talle enim mõju inimesed, kes teda tagant torkisid ning kellega ta esimesel aastal meeldivalt koostööd tegi.

“Mõtlen välja uusi ja organiseerin juba traditsiooniks saanud üritusi, samuti korraldan ringide tööd ja aitan nende juhendajaid. Samuti on minu ülesandeks ka uute ringijuhtide leidmine,” kirjeldab rahvamaja juhataja oma igapäevatööd. Samas koordineerib ta Palamuse valla suurüritusi ning Palamuse valla kolme maja ? kooli, kihelkonnakoolimuuseumi ja rahvamaja ? ühiseid ettevõtmisi.

“Meeldiv on tõdeda, et kohalikud elanikud tunnetavad Palamuse tähtsust eesti kultuuriloos ning on lahkesti nõus ettevõtmistes kaasa lööma,” kiidab Valdi. “Ja ikka jõuan ma oma jutuga välja kõige tähtsama juurde ? keegi ei ütle ära, kui abi on vaja. Abi kulub aga ikka ära, sest kultuuritöö pole ju ainult ühe inimese juhtida ning koos kõiksugu paberimajandusega on see üpriski raske.”

Valdi peab nentima, et paljude ülesannete tõttu ei jõua ta kõikjale, kuhu kutsutakse. “Kahju oli näiteks Kaarepere Rahvamaja sünnipäevast ning 5. jaanuaril kihelkonnakoolimuuseumi korraldatud Oskar Lutsu juubeliüritustest eemale jääda.”

Palamusel igav ei hakka

Aasta jooksul on toimunud mitmeid üritusi, mille korraldamisega Valdi üksjagu vaeva on näinud. “Eks need oleksid ka kellegi teise “valitsemisajal” toimunud,” leiab ta ise. “Hea meel on toimunud Palamuse kihelkonna I laulupeo 80. aastapäevale pühendatud peo üle. Kiidusõnu sai kuulda ka viimase Paunvere laada korralduse eest, kus oli esmakordselt neli esinemislava, mis hajutas rahvast ning mitmekesistas programmi.

Palamuse rahvamajal on tihe koostöö Kinobussi ja Tallinnfilmiga. “Külla sõitva kino on rahvas omaks võtnud ning ühe seansi külastusrekord ? 160 inimest ? üllatas ka Tallinna inimesi,” meenutab Valdi. “Eriliselt märkimisväärne on Palamuse taidlejate kahekordne teledebüüt lõppenud aastal saadetes “Värskelt õhus” ja “Rahva pidu”.

Kultuur ja sellega kaasnev on Valdi jaoks küsimus, mis vajab pikemat filosoofilist “mulli”. Selles ta enda arvates kodus ei ole. “Aga rahvamaja on üks väheseid kohti, kus on võimalik väikese aja- ja rahakuluga töö- ja miks mitte ka kodumuredest puhata ning teha midagi, mis tõeliselt rõõmu valmistab.

“See, mis on sajandeid kestnud, ei püsiks ju ilma professionaalse juhendamiseta. Kultuur on see, mis on meie ümber ja ilma milleta ei oleks me need, kes me praegu oleme,” leiab Valdi.

Paraku on ka probleeme

“Meie maja suurim miinus on ruumipuudus. Kui saalis on üritus, siis proovi teha ei saa. Ja ka erinevate rühmade proovide kavvapaigutamine on päris raske logistiline ülesanne,” tunnistab rahvamaja juhataja.

Viimane selline raskem ja samas meeldiv periood oli etenduse “Tali? nädal. “Etenduse tarbeks oli dekoreeritud terve saal ja laval oli pealtvaatajate poodium, mistõttu sellel nädalal ei saanud ükski kollektiiv proovi teha,” rääkis Valdi. “Loodan, et olukord paraneb, kui gümnaasiumile aula ehitatakse. Praeguseni oleme minu arvates olnud head sõbrad, äkki saame siis ka kooli saali kasutada.”

“Eesti kultuurielus on kõige suuremaks miinuseks ehk see, et iga omavalitsus võib kultuuriga teha, nagu heaks arvab. Kui näiteks raamatukogude kohta on olemas seadus ja need peavad suuremates asulates olemas olema, siis rahvamajade või seltsimajade suhtes selline kohustus puudub. Kui kultuur pole prioriteetide seas, siis rahvamaju pole,” nendib Valdi.

“Mul on tõeliselt kahju Jõgeva valla elanikest ? Laiuse, Jõgeva aleviku, Vaimastvere ja Siimusti rahvast. Omal ajal rumalusest ja raha ?kokkuhoiust? tehtud vead, mille vastu ka Laiusel olles visalt võitlesin, on kaasa toonud selle, et sealsetel inimestel polegi rahvamaja. Taidluskollektiividel pole kindlat harjutuskohta, ühtki kontserti ega teatrietendust pole võimalik kohapeale kutsuda ja nii edasi. Kõik majad lasti lihtsalt ära laguneda. Vaadake neid tondilosse ? enam ei usugi, et kunagi ka seal kultuuri tehti. Õnneks on Palamuse vallas suudetud selle poole pealt järjepidev olla. Selle eest peaks tänama kõiki 15 aasta jooksul töötanud vallavalitsusi ja volikogusid.”

Ees on palju põnevat

Palamuse on tuntud ka oma suvepidude poolest, seda suisa üleriigiliselt. Tänapäeva noorte puhul räägitakse pidevalt alkoholist ja selle liigtarbimisest.

“Ma ise noorena selline ei olnud, kes liigselt alkoholi tarbis, aga siis olid mul hoopis teised “kiiksud?,? meenutas Valdi oma lapsepõlve.

“Eks ikka kodu on see, mis peaks käitumisele aluse looma. Kui kodus ei nõuta, et laps oleks õigel ajal kodus või see “õige aeg” on hiliseks määratud, siis oleks lapselt ahvatlustele vastupanemist palju nõuda. Mis täisealistesse noortesse inimestesse puutub, siis selleks ajaks peaks igaühel mõistus koju tulnud olema. Seal enam midagi muuta ei anna, aga küll see ka aja jooksul paika loksub, milline inimene kellestki saab ja mida siis elus saavutada annab, kui alguse tegemisega hilja peale jäädakse.”

Käesoleval aastal on Palamusel plaanis nii mõndagi põnevat. “Paljudest asjadest on veel vara rääkida,” sõnab Valdi. “Võin ainult mainida, et jaanipäeva paiku tuleb üks ilus vabaõhuetendus Amme jõe kallastel ja tähistame Palamuse?Kaarepere tee valmimise 80. aastapäeva. Loomulikult tuleb suurelt tähistada Paunvere 10. väljanäitust ja laata.”

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus