Via Hanseatica peaks tooma rohkem Saksamaa ja Venemaa turiste meilegi

Saksamaalt algav ja läbi Poola, Leedu ning Läti ja Eesti Peterburgi kulgev Via Hanseatica läbib ka Jõgevamaad ning peaks tooma meiegi majutusasutustesse ning söögikohtadesse rohkem turiste. Külaliste paremaks ligimeelitamiseks on Euroopa Liidu abiga käivitatud uus kolmeaastane projekt.

Seekordse projekti jaoks tuleb raha Euroopa Liidu ENPI Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi (ESTLATRUS) kaudu, kus partneriteks on Eestist üheksa, Lätist seitse  ja Venemaalt kaks organisatsiooni. Eesti-poolseks juhtpartneriks on Valgamaa Arenguagentuur.

Sihtasutuse Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus juhataja Katrin Rajamäe ütles, et kõnealune projekt puudutab peamiselt Jõhvi-Tartu maanteed, mille äärde meie maakonnas jääb mitmeid vaatamisväärsusi, söögi- ja majutuskohti ning Mustvee linn ja kogu Peipsi äärne kaunis piirkond. 

Ettevõtjad ei tee koostööd

Projekti ettevalmistustööd algasid kaks aastat tagasi. Projekti maht on kokku pisut üle 1,8 miljoni euro, omaosaluseks jäi kümme protsenti.

“Eelkõige panustatakse selle projekti raames Via Hanseatica kui transpordikoridori turundamisele,” märkis Rajamäe. Tema sõnul peaks tee olema nähtav ning sõidetav, alles siis saab meile tulla külla rohkem turiste. Eelkõige panustatakse viitadesse, infotahvlitesse, veebikeskkonda, ühisturundusse ja tootearendusse.

“Samuti korraldatakse turismiteenuseid pakkuvatele ettevõtjatele koolitusi, et nad suudaksid turistidele võimalikult kvaliteetset ja head teenust pakkuda,” lisas Rajamäe.

Tema hinnangul on meie maakonna häda sageli see, et ettevõtjad ei tee omavahel koostööd, turistidele meeldivad aga üha rohkem valmispaketid. “Kui inimene tuleb üheks-kaheks päevaks meie maakonda, tahab ta, et tema aeg oleks juba ette ära sisustatud. Me  oleme üsna hädas, juhatame turistile, kust ta saab kalastamisteenuse, kust leiab lastele sobivaid vaba aja sisustamise võimalusi. Väga hea oleks, kui teenusepakkujad paneksid ise paketi kokku ning ettevõtjad teeksid ise  koostööd,   suhtleksid omavahel ja soovitaksid naabri teenuseid. See pole konkurentsi, vaid koostöö küsimus, kuid meil on taolist mõttelaadi küllalt raske juurutada. Naabrit vaadatakse mitte kui koostööpartnerit, vaid pigem kui konkurenti,” rääkis Rajamäe.

Koostöövõimaluste ning erinevate pakettide väljatöötamise nimel teevad maakonnas märkimisväärset tööd Vudila, Elistvere loomapark ja Palamuse kihelkonnakoolimuuseum. “See kolmik on omavahel koostöö kenasti käima saanud,” kinnitas Rajamäe ja soovitas teistel eeskuju võtta. 

Vaja Peipsi äärt  ja sealseid  olusid tundvaid giide

Vaatamisväärsuste juurde juhatavatele viitadele tuleb Via Hanseatica logo. Meie maakonnas peaks taolisi viitasid paigaldatama kokku 20. Samuti käiakse piirkonda tutvustamas Saksamaa ja Venemaa messidel.

Jõgevamaa eelarve on selles projektis kokku veidi üle 160 000 euro. Programm on eelkõige n-ö pehmetele tegevustele, investeeringute maht jääb kahjuks tagasihoidlikumaks.

Rajamäe kinnitusel uuendatakse ka Via Hanseatica koduleht ning seda hakatakse uuesti jõulisemalt tutvustama, et välis- ja siseturistid sealt hõlpsamini uut infot üles leiaksid. Kui minnakse Läti või Peterburi poole, tasuks enne veebilehega tutvuda.

Samuti on vaja koolitada giide. Eriti suur nappus on giididest Peipsi ääres. Need inimesed peaksid oskama rääkida nii vanausulistest, paikkonna kultuuripärandist kui ka praegusest elust-olust ning peaksid ka siinset kanti tundma.

“Eriti vajavad taolist giidi just suured rühmad, kes tulevad siia suurte bussidega,” rõhutas Rajamäe.

“Välisturisti jaoks pole vahet, kas ta viibib parasjagu Tartu-, Jõgeva- või Valgamaal.  Tema soovib tutvuda meie vaatamisväärsustega vastavalt oma huvidele,” lisas ta.

Tema sõnul võiks ka mõnel ettevõtjal tekkida huvi Via Hanseatica äärde investeerida, sest inimesi peaks siin aina rohkem liikuma hakkama. “Tõenäoliselt hakkab midagi selle ajaga ka liikuma, esimesi positiivseid märke on juba näha, kuid ettevõtjad mõtlevad veel liiga väikeses mastaabis. Võiks natuke suuremalt mõelda,” tunnistas ta. 

Via Hanseatica

*Ajalooline tee, mis kulges Lübeckist Peterburgi

*Eestis tähendab see tee maanteed, mis algab Valgast ja lõpeb Narvas

*Turismipiirkonna mõju hinnatakse ühele ja teisele poole trassi umbes 30 kilomeetrit, selles piires läheb inimene tõenäoliselt trassilt maha

*Jõgevamaal on selle mõjuala sfääris kogu ala Jõgevalt kuni Peipsini

*Trassi äärde jääb rikkalik kultuuripärand ja kaunis loodus

*2004-2007  tegid Interreg III B programmi raames koostööd Eesti, Läti ja Leedu

*Kaardistati kõik ajaloolised, kultuurilised ja looduslikud objektid

*Jõgevamaal oli 30 protsenti kogu trassi suuremat potentsiaali omavatest objektidest

*Maakonnast sõidetakse aga enamasti peatumata läbi

*Valmis veebileht www viahanseatica.info

*Vahepeal otsiti uusi rahastusvõimalusi

*Raha saadi piiriülese koostööprogrammi ESTLATRUS kaudu kokku ca 1,8 miljonit eurot

*Uus projekt kestab kolm aastat ja lõpeb 2014. aasta lõpus

*Juhtpartner on Lätist  Vidzeme Planning Region

*Eesti poolseks koordinaatoriks on Valgamaa Arenguagentuur

*Jõgevamaalt on partneriteks Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, Jõgeva vald ja Saare vald

*Assotsieerunud partneriteks on Jõgeva maavalitsus ja Pala vald

*Projekti eelarve maakonnas on kolme aasta peale 160 802 eurot, millest Saare vallale 27 300eurot, Jõgeva vallale 12 102, Pala vallale 10 850 ja Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusel on kasutada 110 550eurot

*Pala valda projekteeritakse tänavu kergliiklustee Palalt Kadrinasse, tegemist on viie kilomeetri pikkuse lõiguga

*Saare valda on plaanitud 2013. aastal Voorele kergliiklustee ehitus

*Jõgeva valda tuleb Laiuse lossivaremetesse vabaõhulava sellel aastal

*Peipsi äärde paigaldatakse puutetundliku ekraaniga moodne infokiosk

*Lisandub kaks infotahvlit kaardiga: üks Mustvee lähedale ja teine Saare valda

*Maakonda paigaldatakse 20 uut viita

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus