Veronika Kookmaa koostab raamatut Peipsimaa toitudest

Peipsimaa muuseumi rajaja ning eestvedaja Veronika Kookmaa koostab kokaraamatut „Peipsimaa köök”, mis tutvustab piirkonna erinevate kogukondade traditsioonilisi toite.


Autor on kogunud kaheksa aastat kokaraamatusse ammustest aegadest tuntud retsepte vanausulistelt, Peipsimaa eesti kogukonnalt, setodelt, nõukogude ajal siia elama asunud venelastelt ning teisteltki rahvus- ja kultuurikooslustelt.

„Annan raamatus põhjaliku ülevaate Peipsimaa toitumistavadest kogu maailmas tuntuks teinud sibulast, kurgist, kalast, sigurist, põdrakanepi teest ehk ivantšaist. Samuti tedremarani juure nastoikast, mida teatakse kalganovka nime all ning mis rahvapärimuse järgi aitab saja ühe haiguse vastu. Retsepte on nii suve- kui ka talvesuppidest, samuti külmadest suppidest, mida Peipsimaal valmistakse mitmesuguse koostisega.

Rohelise sibula salat on paljudele hästi tuntud. Raamatust saab teada, kuidas teha valge sibula salatit. Samuti õpetame valmistama Peipsiäärsete eestlaste köökides väga populaarset, meeldivalt mahlase maitsega porgandi „piirakat” ja pohla plaadi piirakat. Mitmed toidud on seotud pühadega. Näiteks ülestõusmispühade Pasha sai, mida õnnistatakse kirikus ja viiakse surnuaedagi. Eraldi peatükk tuleb ka paasturoogadest. Tutvustan pihlakakeedist, mis sobib hästi kookidesse. Jookidest tuleb raamatusse lugu ka teeseene joogist, kaljast ja pihlaka napsust,” rääkis Kookmaa.

Retsepte on Veronika Kookmaal aidanud koguda ka tema täditütred Zinaida Klemm ja Anastassia Smirnova. „Kui kellelgi on huvitavaid Peipsimaa retsepte või infot toitumistavadest, võib mulle julgesti märku anda. Olen tänulik,” ütles Kookmaa.

Kokaraamat „Peipsimaa köök” jõuab lugejateni järgmisel turismihooajal. Tulevikus on Kookmaal plaanis koostada kokaraamat Varvara gurmeest, kus Peipsimaa tooraine ja retseptid on viidud moodsasse köögikunsti võtmesse.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus