Vene klassikat, eesti ajalugu ja absurdihuumorit

Palamuse rahvamajas tehti teatrikuu viimasel päeval teatrit vaat et hommikust õhtuni: seal sai teoks maakonna kooliteatrite näitemängupäev, millele olid oodatud kesk- ja gümnaasiumiastme trupid. Nähtud seitsme lavastuse hulgas oli ajaproovile vastu pidanud klassikalisi lugusid, tänapäeva muinasjutte, luuletõlgendusi ja absurdihuumoriga pikitud tükke. Igav igatahes ei hakanud.


Ühelt poolt andsid näitemängupäeval, nagu ikka, tooni Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja äärmiselt täpsed ja väljapeetud, ülevas stiilis, hea liikumise ja muusikalise kujundusega lavastused. Lavastaja Lianne Saage-Vahuri oskus trupid laval n-ö ühes hingama panna on hämmastav. Liblikapüüdja kahe noorema trupi lavastused “Linalakk ja Rosalind” ning “Une-ema lapsed” olid siinkirjutajal juba nähtud, sest nendega osaleti ka jaanuaris Jõgeval toimunud luulepäevadel “Tähetund”. Gümnaasiumiastme trupp näitas aga uhiuut lavastust “Petšorin”, mille teksti on Mihhail Lermontovi “Meie aja kangelase” motiividel kokku pannud Liblikapüüdja vilistlane Karl Sakrits. Selle lavastusega käidi märtsis Saaremaa miniteatripäevadel, kus Kristjan Pint pälvis nimiosa eest ühe näitlejapreemiatest. “Petšoriniga” jätkab Lianne Saage-Vahur oma vene kirjandusklassika lavaletoomise traditsiooni. Ja loomulikult edukalt.

Ent Palamuse rahvamaja laval puhus möödunud reedel ka lustlikumaid ja riskialtimaid tuuli ning sai näha truppe, kelle jaoks maakondlikul näitemängupäeval ülesastumine oli esmakordne kogemus.

Tänapäeva muinasjutt

Palamuse gümnaasiumi esindasid seekord näiteks kaks ainult mõned kuud tegutsenud koosseisu: OLPG amatöörrühm ja draamaring Lutsu Vägi. Mõlema juhendajaks on Karmo Toome. Amatöörrühma absurdihuumori võtmes lavastuses “Tankla” (tekst on lavastaja enda kirjutatud) juhtuvad esimest päeva tanklas tööl oleva neiuga kõik äpardused, mis üldse juhtuda saavad. Draamaringi Lutsu Vägi lavastus “Konn” kujutab endast aga trupi ja lavastaja koolikiusamise teemaliste vestluste tulemusena sündinud lavalugu, mis interpreteerib tänapäeva võtmes muinasjuttudest tuntud printsi ja konn-kuningatütre motiivi.

Sirje Ange juhendatav Põltsamaa ühisgümnaasiumi näitering polnud samuti varem maakondlikul näitemängupäeval osalenud, ent koolisisene väljund on neil kogu aeg olnud: vabariigi aastapäevaks ja kooliaasta lõpuks on nad igal aastal mõne lavastuse välja toonud. Tänavuseks vabariigi aastapäevaks valminud lavastus “Mu isamaa armas”, mis kokku pandud Jaan Kruusvalli “Pilvede värvide” ainetel, kukkus aga nii hea välja, et näitering otsustas n-ö avalikkuse survel maakondlikule ülevaatusele tulla. Kui riigifestivalile edasi just ei pääsetud, siis kiita saadi žüriilt küll: täpse õhustiku ja heade näitlejatööde eest näiteks.

Värve jagus

Maakondlikul näitemängupäeval osalenutest on veel mainimata Maarja põhikooli näitetrupp Pahupidi Pärlid (juhendaja Kristi Jaanus), kes etendas Eno Raua “Pliiatsilugu”. Nagu pealkirigi ütleb, on selles tegelasteks värvipliiatsid ja noortel maarjalastel nende kehastamiseks värve jagus.

Lavastusi hindasid seekord Maret Oomer Eesti Harrastusteatrite Liidust ja Margus Jaanovits Vanemuise teatrist. Kelle nad riigifestivalidele (gümnaasiumiastme festival on juba sel nädalavahetusel Tallinnas, keskastme oma 21. ja 22. aprillil Jõhvis) lubasid ja kellele näitlejapreemiad andsid, seda võite lugeda juuresolevast faktikastist.

“Mulle väga meeldib see töö, mida siinsed trupid teevad sõnaga,” ütles Margus Jaanovits. “Samas tuleks mõnikord rohkem tähelepanu pöörata tegevusele: sellele, mis asja üks või teine tegelane laval ajab ja kui kirglikult ta seda teeb.”

Maret Oomer ütles, et tal oli suur rõõm näha ühe päeva jooksul nii eriilmelisi truppe ja lavastusi.

“Teatri tegemine aitab noortel inimeseks kasvada. Teist inimest uurides õpid ka iseennast paremini tundma,” sõnas Maret Oomer.

JÕGEVAMAA KOOLITEATRITE NÄITEMÄNGUPÄEVA PAREMAD

Riigifestivalile pääsesid:

* põhikooliastmest ‒ Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 8.-9. klassi trupp lavastusega “Une-ema lapsed” (lavastaja Lianne Saage-Vahur) ja Palamuse gümnaasiumi draamaring Lutsu Vägi lavastusega “Konn” (lavastaja Karmo Toome);

* gümnaasiumiastmest ‒ Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja gümnaasiumiastme trupp lavastusega “Petšorin”.

Rollipreemiad said:

* põhikooliastmes ‒ Karola Ilmjärv (Palamuse gümnaasiumi draamaring Lutsu Vägi), Georg Sakrits (Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 8.-9. klassi trupp) ja Henri Poolak (Maarja põhikooli trupp Pahupidi Pärlid);

* gümnaasiumiastmes ‒ Sigrid Kinguste, Samuel Axel Maikalu, Kelly-Riin Kärt (kõik Põltsamaa ühisgümnaasiumi näitering) ja Ingel Liis Hedgren Haljas (Palamuse gümnaasiumi amatöörrühm).

Koostöö ja kohaloleku eripreemia ‒ Liblikapüüdja 6. b klassi trupp (lavastus “Linalakk ja Rosalind”, lavastaja Lianne Saage-Vahur).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus