(Vastu)oluline elu internetis

Jõgeva kultuurikeskuse lavale jõudis noorteetendus “Netis sündinud”. VAT- teatri näitlejad mängisid publiku ees läbi tänapäeva noorte katsumused internetis. Etendus osutus tõeliseks menukiks – õpilasrühmad koos õpetajatega sõitsid kohale maakonna erinevaist paigust ja saal oli puupüsti täis.

“Netis sündinud” on humoorikas võtmes lugu noortest, kes elavad internetis oma igapäevast elu, kuhu mahub suhtlemine klassikaaslastega, esimene armumine ja koolikiusamine. Noored kogevad, kui erinevad on teineteisest virtuaal- ja reaalmaailm. Samas on lausa hirmutav avastada, kuidas need kaks maailma on omavahel läbi põimunud. Näidend on isemoodi ettevõtmine. Etenduse ainest koguti foorumteatri meetodil – etendatavad lood põhinevad noortelt kogutud tõestisündinud seikadel.

Tundus pisut koomiline, et täiskasvanud kehastusid noorteks ja püüdsid lahedad välja näha. Võlli keeras üle veel see, et omavahel vesteldes kasutati slängi ja vanemale vaatajale tundmatuid ühmavaid täheühendeid. Kuid see on reaalne noorte maailm – kõnes palju anglitsisme ning lühendeid.

Tegelased saavad kokku arvuti töölaual, kus on vaatajale ridamisi tuttavaid ikoone. Pildiakendesse sukeldudes ollakse hoopis teises maailmas. Internetis on palju erinevaid paralleelmaailmu – Facebook’i vestluse aken, kus suheldakse slängi- ja lühenditekeeles, arvutimängude ulmelis-fantaasiarikas maailm, kus reaalsus ning sõdalastest üliolendite maailmade piirid hägustuvad.

Olemas on ka päris-maailm, mis võib tunduda hoopis elukaugem koht. Seal on igav õpetaja, ema, kes tahab sõber olla, ja vanaema, kes on avatud igal aknakesel arvuti töölaual. Kui piire ei tunta, siis ei teata ka kehtivaid reegleid. Õpetajale libakonto loomine tundub sõbraga arvuti ekraani ees istudes hirmnaljakana, ent direktorile aruandmine on nii ebaõiglane reaalsus. Karjuvaks ebaõigluseks muutub see siis, kui isa paneb peale interneti kasutamise piirangud ning kooli tuleb minna kobaka telliskivisuuruse telefoniga, kus pole ühtegi normaalset funktsiooni ega äppi (mobiilirakendust).

Märgatav digilõhe

Etenduses lööb kaasa vanema, kelle jaoks on internet täiesti võõras, teine maailm. Noored tunnevad ennast seal nagu kodus, aga vanemal inimesel läheb õppimisega aega. Vanaema käis isegi arvutikoolitustel. Õppis lihtsamaid asju nagu e-kirjade saatmine ning internetis surfamine.

Etenduses langeb heatahtlik vanaema Virve hurmava, ent libekeelse hispaanlase Alejandro666 võrku. Hurmuri filosoofia on lihtne, internet on elu muutnud nauditavaks. Armastus tuleb lihtsalt ja koos sellega kopsakad rahasummad. Nõnda langeb ka vanaema Virve mesijuttude ohvriks ning saadab uuele internetiarmastusele lennupiletiteks raha. Kuid kauaoodatud armastus ei jõuagi kohale ja vanaema majja saabub videvik – nüüd tuleb mõnda aega kokkuhoidlik olla.

Kui videviku pidamine oli vanasti mõnus aeg, mil omavahel rahulikult juttu aeti, siis tänapäeval tekitab see noortes õudu, et jäädakse elus toimuvast ilma.

Noorte elu muudab keeruliseks ajale jalgu jäänud matemaatikaõpetaja. Tal ei ole FB kontot ja see on noortele kindel märk, et õpetaja on kuskilt eelajaloost pärit. Õpetaja seevastu on väga autoritaare ja käre. Tema kindel seisukoht on, et ta ei saa internetist aru ega tahagi õppida. Õpetaja näeb selles kindalt ohu märki – ühel hetkel suhtlevad kõik üksteisega ekraani kaudu. Direktor toob etendusse mõistlikku tasakaalu. Põlvkondade vahel on digilõhe, kuid internet ei kao kuhugi. Elu ei hakka kulgema nii, nagu pool sajandit tagasi. Vanematel on valida, kas nad jõuavad digirongile või mitte, ent arvestada tuleb sellega, et nende lapsed ja lapselapsed on juba ammu minema sõitnud.

Vanemate teadmatus

Vanemad ei tea, mida nende lapsed netis teevad. Küllap nad mängivad, suhtlevad sõpradega või õpivad. Etenduses kehastab teadmatuses lapsevanemat tööga üle  koormatud üksikema, kes ei saa oma tütrega päris-elus kontakti. Ema on pidevalt tööl ega leia oma lapse jaoks aega.

Tütar on tubli, õpib koolis hästi, kuid tal pole ühtegi sõpra. Klassikaaslased, kes on Facebook’is sõbrad, ei ole seda koolikeskkonnas. Nad kiusavad, narrivad ja alandavad – see on nende arvates naljakas.

Seetõttu leiab ema ainsa väljapääsuna suhelda tütrega virtuaalmaailmas. Loomulikult ei võta laps ema oma netisõbraks — kaaslaste ees oleks piinlik. Emast saab Laur, kes muutub ühel hetkel tüdruku parimaks sõbraks ja usaldusisikuks. Varjunime kasutamine on ema ainuke võimalus oma lapsega suhteid hoida

“Netis sündinud” esietendus sügisel teatris NO99 ja sellega külastatakse talve ja kevade jooksul paljusid teatrimaju ja kultuurikeskusi üle Eesti. Kokku antakse 30 etendust.

Väike slängisõnastik

Tglt – tegelikult

Mt – mis teed

Dvj – davai

Lappama, joppama – hästi minema

Face rape – jätad arvuti lahti, keegi häkib su konto ära

Pussima – kartma lööma

Lappesse – käest ära

Ns – niisama

Mtea – ma ei tea

Yolo – you only live once

Trollima – netis halvasti käituma, kiusama

OMG – oh my god!

 

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus