Põltsamaal Kesk-Eesti kunstigaleriis pART saab selle kuu lõpuni vaadata Anna Hõbemäe maalinäitust. Noore kunstniku suuremõõtmelised tööd on vallandanud lossihoovi galerii omapärase atmosfääriga ruumides tõelise värvide tulevärgi.
Galeriisse siseneja seisab kõigepealt silmitsi Anna Hõbemäe maastikest inspireeritud abstraktsete töödega. Need on maalitud laiade jõuliste pintslitõmmetega ning toonidega, mis tagasihoidlikkusest kaugel. Kärtskollast näib kunstnik eriti armastavat, aga sageli haarab ta käsi ka oranži, punase ja lilla värvi tuubi järele.
“Häh, niisuguseid pilte oskaksin minagi teha!” võib mõni näitusekülastaja öelda. Aga eks proovigu!
Anna Hõbemäe tööd pole kaugeltki dekoratiivsed värvilaikude kogumid, vaid hästi komponeeritud ja korralikult läbi maalitud pinnaga taiesed. Anna kombel suurtel pindadel erksate värvidega “möllamine” eeldab siinkirjutaja meelest tugevat kunstnikuselgroogu ja suurt seesmist vabadust.
“Olen neid töid maalides tõesti reaalsetest maastikest lähtunud. Need on mind inspireerinud, maalima ajendanud. Ent see, mis lõpuks lõuendile tekib, on reaalsusest üsna kaugel,” ütles Anna Hõbemäe.
Annab vihjeid
Teatud vihjeid kunstnik publikule siiski annab. Need sisalduvad pealkirjades. Näiteks taiest pealkirjaga “Vesi” ei oskaks vaataja oma peaga ilmselt veega seostada. Sest veel pole ju tegelikult üldse värvi, kõnealuse taiese pind on aga intensiivsetest värvidest küllastunud. Ent kui hästi järele mõelda, siis võib vesi peegeldada mistahes värve, ka selliseid, nagu Anna Hõbemäe maalil.
“Mida rohkem ma “Vett” vaatan, seda paremaks see läheb,” tõdes Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja ja galerii pART perenaine Ethel Hakkaja. “Kogu aeg tuleb juurde uusi nüansse ja sügavust.”
Galerii tagumisse, väiksemasse saali pani Anna Hõbemäe üles põhiliselt õpingute ajal valminud figuraalsed tööd ja mõned realistlikumad maastikupildid. Figuurid on maalitud stuudios modellide järgi, ent ka inimkehale lisab Hõbemäe toone ja proportsioone pisut nihkesse viies oma nägemuse. Lisaks sellele asetab ta stuudios jäädvustatud figuurid mingisse enda loodud keskkonda, andes neile nii konteksti ja tähenduse.
Kunsti luues meeldib Anna Hõbemäele tegutseda suurel mänguväljal. Suure saali otsaseina paigutatud hiidmaali “+30C” (see on maalitud ateljees, kus oli suvise kuumalaine ajal 30 kraadi sooja!) mõõtmed on näiteks 220 x 330 sentimeetrit.
“Sõbrad naeravad, et minu väike formaat algab ühest meetrist,” ütles Anna Hõbemäe. “Eelistan tõesti suurt formaati, aga miks, seda ma seletada ei oska.”
Nagu solaarium
Küsimusele, mida ta vaatajale oma piltidega öelda tahab, vastas kunstnik, et seda on keeruline sõnastada. Pigem kuulaks ta meelsasti, mida vaatajad tema maalidest välja loevad. Sellist tagasisidet saab mõnikord näituse avamisele tulnutelt. Või siis sõpradelt-tuttavatelt, kes muul ajal näitusel käinud ning hiljem muljeid jagavad.
“Üks inimene ütles mulle pärast, et minu näituse vaatamine oli talle mõjunud justkui solaariumiseanss. See oli minu jaoks suur kiitus,” sõnas Anna Hõbemäe.
Põltsamaale välja pandud tööd on enamasti ka varem ühel või teisel näitusel väljas olnud, aga mitte kunagi just sellises komplektis.
“Ka minu enda jaoks oli Põltsamaale tulles huvitav, millise koosluse valitud tööd moodustavad ja kuidas konkreetse ruumiga koostööd tegema hakkavad,” ütles kunstnik. “Kui näitus üles sai, tundsin, et ruum sai kunstiga piisavalt täidetud ning et taiesed hakkasid seal “tööle”.”
Kunstnikutee valimine oli Anna Hõbemäe puhul üsna loogiline, sest tema mõlemad vanemad on kunstiga seotud. Tema lapsepõlv möödus Valgas, kus ta käis mõnda aega ema juhendatavas kunstiringis. Tartu ülikooli maaliosakonnas (selle lõpetas ta 2009 bakalaureuse- ja 2011 magistrikraadiga) oli aga tema üheks õppejõuks isa Jüri Kask.
Põltsamaa näitus on 29 aastasele Anna Hõbemäele juba kümnes isikunäitus. Varasemad on teoks saanud Tallinnas, Tartus, Kolga-Jaanis ja Valgas. 2012. aasta sügisel Tartu kunstimuuseumis toimunud näitus oli tähelepanuväärne selle poolest, et toonasest komplektist ostis nimetatud muuseum ühe taiese oma kogusse. Nii noore autori puhul pole see kuigi tavaline.
“Anna Hõbemäe tööd torkavad ühisnäitustel kohe silma, sest need on teistest sedavõrd erinevad. Teist sellist koloristi noorte eesti kunstnike hulgas vist polegi,” ütles Ethel Hakkaja.
RIINA MÄGI