Värvid meis enestes

Loige värvirikkad pastellmaalid ei kujuta reaalelust tuttavaid esemeid, asju ega nähtusi, vaid pilte autori vaimumaailmast.

“Tihti ärkangi hommikul nii ? mingi pildiga silme ees,? ütles Urmas Loige. “Ja maalin siis selle kohe paberile. Üks pilt, ?Kuu tasand?, on aga maalitud öösel ja pimedas. Nii et nägin ise ka alles hommikul, mis välja oli tulnud.?

Kui värvid piltidel vahelduvad, siis keskne kujund on sageli sama: enamasti on selleks mingi kera või spiraal. Mõnikord meenutab see muna, mõnikord päikest või täiskuud, mõnikord silma, mõnikord rakutuuma. Ajendatuna lähenevast sõbrapäevast maalis Loige Palamuse näituse eel ka mõned südametega pildid.

Hingelt tervemaks

Kunsti pole ta kunagi ega kusagil õppinud. Joonistamist võttis ta algul kui eneseteraapia vormi: Eesti iseseisvudes oli autoinseneri diplomiga Loige asutanud oma firma, ent siis oli teda tabanud järjest mitu saatuselööki. Hingelt tervemaks saamiseks vahepeal reikit (ehk Jaapanist pärit käte abil ravimise meetodit) õppinud mees joonistamismaratoni ette võttiski. Ta otsustas joonistada kõigi oma 51 eluaasta kohta kuus pilti. Kuus sellepärast, et inimesel on seitse põhit?akrat ehk energiakeskust, millest Urmas Loigele on tajutavad kuus. Nii joonistas ta 306 päeva järjest ja oli pärast seda nagu uuesti sündinud.

“Maailm minu ümber muutus hulga sõbralikumaks,? tõdes Loige. “Nägin enda ümber nii positiivset kui ka negatiivset energiat, aga ikka olid nad omavahel tasakaalus.?

Pärast eneseteraapilist joonistamismaratoni pidas ta veidi vahet. Uuesti hakkas pilte maalima kahe kuu pärast.

“Reikit tehes ? olen 2001. aastast reiki meister ? näen põnevaid energiaid inimeste ümber,? ütles Urmas Loige. “Neid ma tihtipeale paberile panengi.?

Väärt põhimõtted

Ta järgib elus mitmeid põhimõtteid ja soovitab neid järgida teistelgi. Näiteks ei vaidle ta kunagi kellegagi, vaid kuulab teise ära ja siis selgitab rahulikult, kuidas tema sama asja näeb. Ta usub, et inimene peab suutma andeks anda nii teistele inimestele kui ka situatsioonidele ja olukordadele, mis meile negatiivsed ja meid ahistavad tunduvad, sest negatiivsusele pole vaja energiat veel juurde anda.

“Me pole kunagi paremad ega halvemad, kui me just oleme. Ja asjad on just täpselt nii, nagu nad on,? ütles Loige. “Ja maailmast tasub omaks võtta ikka parem osa.?

Oma pilte on Loige teistele inimestele kinkinud. Müünud ei ole, küll aga võtud mõne pildi eest vastu annetusi.

“Raha andmine on andjale tähtsam kui mulle selle saamine: ilma selleta ta ei oskaks seda pilti väärtustada,? arvas Loige.

Neid, kes tema juures reikit õppimas käivad, kutsub Loige mitte oma õpilasteks, vaid õpetajateks: ta ise õppivat neilt veel rohkem kui nemad temalt. Üks selliseid õpetajaid on Palamuse lähedal elav kunstnik Urmas Vaino, kes oli kohal ka Loige näituse avamisel.

Urmas Loige näitus jääb Palamusel avatuks 28. veebruarini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus