Väljanäitusel tegutseb ahviraudtee

Palamuse alevik on täna taas täis kauplejaid ja müüjaid, eksponente ja näitusepublikut, kultuuritegijaid ja kultuurinautijaid, sest seal peetakse Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata. Neljateistkümnendal väljanäitusel toimivad uudsete nähtustena infotelefon, laadaraadio ja Amme jõe kaht kallast ühendav “ahviraudtee”.

Juba eile hommikul nägi Palamuse aleviku süda välja nagu pusle: kõik vähegi vabamad maatükid olid tikkude ja lintide abil müügiplatsideks jagatud. Veeti juhtmeid, püstitati telke ja tehti muid laadaettevalmistusi.

“Kui mullusel laadal oli 904 kauplejat, siis täna hommikuks oli neid registreeritud juba 933 ja laada alguseni jäänud tundidega võib tuhat täis saada,” ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Kivimurd. “Tuhat kauplejat ongi vist lagi, pärast seda tekib küsimus, kas ja mis suunas laadaplatsi edasi laiendama hakata.”

Gümnaasiumi staadioni hõivas laat juba mitu aastat tagasi, nüüd on kauplejaid täis ka koolimaja ümbrus. Nn nunnunäitustki, kus väljas suuremõõdulised või muidu eripärased aiasaadused, pole seekord mõtet otsima minna poe juurde telki, vaid seda saab vaadata gümnaasiumi võimlas, mille põrand on kaitseks tuhandete jalapaaride eest kaetud porimattidega. Võimlas on näitust parem kujundada ja publikul on seda ka mugavam vaadata. Samas paigas saab nüüd vaadata käsitöönäitust.

Väljanäituse “pudelikaelteks” on aastaid olnud sillad. Eriti suureks “piduriks” on laadaliste liikumisele muuseumi ja koolimaja vaheline jalakäijate sild.

“Oleme mitmel aastal mõelnud, kuidas pakkuda sillasabas ootajaile alternatiivseid jõeületamisvõimalusi,” ütles väljanäituse korraldustoimkonda kuuluv Palamuse rahvamaja juhataja Ivar Vinkmann. “Kõne all on olnud kalamehesäärikute laenutus ja parvesõidu võimalus, ent viimase pakkumine on jäänud sobivate randumiskohtade puudumise taha. Nüüd aga käivitasid tublid Jõgeva mehed nn ahviraudtee.”

“Ahviraudtee” käivitajateks on kolmeliikmeline seltskond, kes nimetab end naljatamisi asjaarmastajatest metsavendadeks.

“Oleme ühest küljest kaitseliitlased, teisest küljest seiklusspordihuvilised,” ütles üks “metsavendadest” Kristian Vaarpuu. Kuidas “ahviraudteel” jõeületamine käib, seda võib igaüks vaadata loo juures olevalt pildilt. Tõsi, ajalist võitu sellisel viisil jõge ületades ei saa, küll aga natuke närvikõdi. 

Tänavuse väljanäituse uudisasjadeks on veel laadaraadio ja laada infotelefon.

“Kui mõnel varasemal väljanäitusel on külastajad kurtnud infopuuduse üle, siis laada infotelefoni käivitamisega peaks see mure murtud olema,” ütles Ivar Vinkmann. “Iseasi, kas kõnesid vastu võttev inimene kõigile küsimustele vastust teab, aga vähemalt koht, kust küsida, on olemas.”

Infotelefoni number on trükitud pääsmetele. Sealsamas on kirjas see, et sagedusel 90,8 MHz saab täna Palamusel ja lähiümbruses kuulata MTÜ Külakino poolt käivitatud laadaraadiot, mis edastab helipilti Palamuse laululaval toimuvast, kaasa arvatud väljanäituse päevajuhi (selleks on tänavune Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Ott Sepp) jagatavat täistunniinfot. Lisaks sellele on laadalistel seekord šansse otsepildis teleekraanile sattuda, sest Tallinna TV teeb kell 10, 12, 14 ja 16 veerandtunnised otselülitused väljanäitusele. Laadapäeva lühikokkuvõtet saab näha samal kanalil kella 17.40-17.55. Kella kaheses otselülituses näitab Tallinna TV veel üht uut ettevõtmist — paremate laadakostüümide demonstratsiooni.

“Parima kostüümi väljaselgitamine käib tänavu tõesti pisut teistmoodi kui varasematel aastatel,” ütles Ivar Vinkmann. “Zhüriiliikmed käivad hommikupoolikul laadaplatsil ringi ning jagavad paremini kostümeeritud kauplejatele kutseid konkursi finaali ehk demonstratsioonile. Parim kostüüm kuulutatakse välja pärast avalikku esitlust ning selle kandja saab auhinnaks 100 000 eurosenti ehk enam kui 15 000 krooni. Nii et antud juhul on euro hinda tõstnud küll: möödunud aastal oli kostüümipreemia suuruseks miljon Eesti senti ehk 10 000 krooni.” 

Nagu teemapark

Kostüümiauhinda välja andes tahavad korraldajad ergutada kauplejaid stiilse väljanägemise nimel rohkem pingutama.

“Kaugemaks eesmärgiks on see, et kogu väljanäitus oleks nagu teemapark, st et külastaja satuks laadapäeval Palamusele tulles justkui Lutsu-aegsele Palamusele,” ütles Ivar Vinkmann.

Kui arvestada, et kellamees Lible oli poolenisti lätlane, võib öelda, et väljanäitus liigubki tagasi Lutsu ajastu suunas, sest tänavu on Palamusel kauplemas enneolematul hulgal lõunanaabrite esindajaid.

“Lätlased toovad müügile põhiliselt käsitööd: keraamikat ning puit- ja tekstiiltooteid,” ütles Reelika Kivimurd.

Ka Palamuse valla Läti ja Leedu sõpruspiirkondade Liepa ja Kaišiadoryse esindused toovad peale taidluskollektiivide kaasa käsitööga kauplejaid, nii et tänavune laat on üsna rahvusvaheline.

“Eesti käsitöö müüjad pakuvad tänavu enneolematult palju villast ja puuvillast rahvarõivatriibustikuga kangast ning etnostiilis rõivaid,” ütles Reelika Kivimurd.

Tema sõnul saavad laadalised sularahavarusid täiendada Swedbanki pangabussis, mis võtab koha sisse rahvamaja juures, ent paljud kauplejad on endale suutnud juba soetada kaardimakseterminalid. Laadalt soetatud kaubad saab anda apteegimajas tegutsevasse pakihoidu ning vajaduse korral lasta ka hobuvankril autoni toimetada. Lasteaia mänguväljakul tegutseb Jõgeva 4H liikmete eestvõttel lastehoid.

Väljanäituse kultuuriprogramm on, nagu ikka, rikkalik. Suurel laval astub mitmel korral üles ansambel Meie Mees, staadionilava põhiesinejad on ansambel Tuulelõõtsutajad ja ühemehebänd MuusikMees, muuseumi õuel loovad meeleolu pärimusmuusikud Arno Tamm, Karoliina Kreintaal ja Eeva Talsi. Aktiivsemad ja kiiremad spordihuvilised saavad aga osaleda Paunvere kümnevõistluses. Laadapääsme ostnute vahel loositakse seekord välja muruniiduk Toro ZS3200.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus