Vali valgus

Kas olete värve „sisse hinganud“ — ja tundnud, kuidas peopesad ja jalatallad muutuvad soojaks? Kas värvid on teie jaoks tähtsad? Kas värvid on teie jaoks olemas?

Kas te märkate enda ümber värve? Kas te märkate maalil värve? Või vaatate joonistust ja järgite sisu – sotsrealistlikku sisu, kristlikku sisu, realistlikku sisu, poplikku sisu? Ilma tundeta? Vaid teadmiseks võttes? Ära tundes (juba) tuttavaid lugusid?

Olenemata teemast, olenemata sisust on eranditult kõik maalikunsti ajaloo šedöövrid täiuslikud ka oma kompositsioonis ja värviharmoonias. Just värv on see, mille kaudu nad mõjuvad meie sügavamale (sageli ehk enamasti teadvustamata) olemusele.

Sülli Reet ja Urmas Vaino näitus Põltsamaal galeriis pART on võimalus kogeda suunitletumalt värviharmoonia mõjuvõimu.

Tehniliste oskuste ja nn silmamõõdu kõrval on oluline, kas autoril on midagi öelda. Mis on sõnum, milline on autori isiksuslik positsioon. Arvan, ülevaim, antropoloogiliselt väärtuslikem on inimese arengu taotlus. Inimene ei ole konstantne üksus, ta saab ennast kujundada. Mitte ainult kosmeetiliselt! Mitte ainult väliselt! Õigupoolest polegi see, millega tegelevad Sülli Reet ja Urmas Vaino, inimese MUUTMINE. Täpsem oleks öelda, et nad kompavad teid ja võimalusi, kuidas aidata inimesel oma tõelise, kosmiliselt seatud olemuseni jõuda. Kuidas hoida avatuna meie keha energiakeskusi, orientaalse termini järgi — tšakraid, vältida neis blokeeringute kuhjumist, mis taksitavad energia vaba ringvoolu organismis? Millest on põhjustatud meie negatiivsed emotsioonid, kuidas neid ületada? Kuidas kasvatada endas harmooniat ja tasakaalu? Kuivõrd palju ja intensiivselt on tegelikult inimorganism seotud nn kosmiliste energiatega?

Maagilised taiesed

Sülli Reeda seitse tšakrapilti on täiesti maagilised: keset ruutu tsentreeritud, ülimalt kontemplatiivse ja „terve“ joonega loodud põhikujund evib vääramatut rahu ja positsiooni kindlust; ümbritseval pinnal, keset kord ilmuvat, kord kaduvat teksti, paigutuvad vaba tunnetuse alusel siin-seal täiendavad sümbolid. Ja loomulikult iseloomustab igat tšakrat ka talle eriomane värv. Ühendades korrapära ja korrapäratust, selgust ja ebaselgust, otsesust ja aimatavust, traditsiooni ja tõlgendust, tõmbavad need kompositsioonid vaataja pilgu endale, ja õhutavad aina edasi uurima. Mida enam vaatad — ja püüad lugeda teksti, seda enam kasvab mõju.    

Urmas Vaino päikese-mandalad, kus ringikujuline valgussõõr kumab kord intensiivsemalt, kord leebemalt taustaruudust esile — evides seega samuti „püha“ geomeetria fundamentaalseid põhimõtteid — on samaväärselt, kuigi teistlaadselt mõjuv. Valgus otsekui siseneks vaatajasse. Seda pelgalt pildilt!! Pelgalt värvi — jaheda-selge-helendava värvi — ja kompositsiooni abil!!

Pildid ja ruum

Huvitav on ka ekspositsiooni ja näituseruumi suhe. Pööningukorruse galerii lossihoovis võiks olla kurikuulus oma väljakutsuva ruumiga. Kuskil ameti- või kohvikuruumis on pildid tavaliselt/sageli dekoreerivas rollis. Kaasaegne näitusesaal on aga koht, mis mõeldud teose maksimaalseks esilepääsuks. Galerii pART on ruumitundliku teose jaoks aktiivne konkurent, samas annab ta palju erinevaid lahendusvõimalusi. Kuidas on Vainod selle väljakutse vastu võtnud? Vaataja siseneb justkui tühja ruumi — tal on ruumi omaenese mõtete ja tunnete jaoks. Pildid on peitunud katusekalde alla tumeda puitkarkassi keskele — ja hõõguvad sealt vastu. Vaataja peab neile üle „tühja“ ruumi liginema. „Tühi“ ruum — orientaalses mõttesüsteemis — on enamasti midagi sellist, millel on suur potentsiaalne ressurss. Tühi ruum õhutab vaataja enese aktiivsust. Õhutab loovust.

Näitus on kahtlemata teraapiline. Kunstinäituselt me tavaliselt midagi sellist ei eelda — kui mitte pidada selleks teatud nimetut ja määratlematut elamuse ootust. Pildid on väga hea mõjuga. PILDID ON MÕJUGA. See on väga suur väärtus. See on autoritel väga suur saavutus. Näitus on avatud mai lõpuni. Soovitan varuda aega ja käia tõepoolest kohapeal ära. Viibida. Vaadata. Kogeda. Aimata. Tunda. 31. mail kell 14 saab galeriis kohtuda ka autoritega ja kuulata Sülli Reet Vaino loengut tšakratest. Kõik on oodatud!

iii

KAIRE NURK

blog comments powered by Disqus