Tänavu tähistab Vaimastvere Kool oma üheksakümnendat sünnipäeva, veidi vähem kui sajandipikkusse tegutsemisaega mahub kaheksa nimemuutust ning üks kapitaalremont.
Vaimastvere Kool kolis oma praegusse asupaika 1921. aastal, mil Endla kool toodi üle Vaimastvere mõisahoonesse ning nimetati Vaimastvere kuueklassiliseks kooliks. Kui tähistada kooli sünnipäeva Endla kooli loomiseaasta järgi, mis oli 1786, siis oleks tänavu samuti põhjust juubelit tähistada, kuid number oleks 90 asemel hoopis 225.
Läbi aegade on Vaimastvere kool kandnud alljärgnevaid nimesid: Vaimastvere kuueklassiline kool, Vaimastvere Mittetäielik Keskkool, Vaimastvere seitsmeaastane kool, Vaimastvere seitsmeklassiline kool, Vaimastvere kaheksaklassiline kool, Vaimastvere üheksaklassiline kool, Vaimastvere Põhikool, Vaimastvere Lasteaed-Põhikool ning praegu kannab haridusasutus nime Vaimastvere Kool.
Uus hoone valmis aastaga
1995. aastal hävis tules koolimaja mõisahoone osa. Mõnes mõttes oli see siiski veel õnnelik õnnetus. Ühe õppeaasta vältel viidi koolitunde läbi Vaimastvere kortermajades, kus oli üsna kitsas ja harjumatu, kuid uus koolihoone suudeti valmis ehitada üsna kiiresti. Praegusel ajal on nii mõnedki koolid hädas hoonete rekonstrueerimisega: ei leita rahastajaid ega piisavalt soodsaid ehitajaid. Vaimastvere koolihoone ehitati toona erandkorras riigi rahade eest ning oli siis üks Eestimaa moodsamaid. 1996. aasta 1. septembril peeti õppeaasta avaaktus juba vastselt valminud koolimajas.
2003. aastal ehitati hävinud mõisahoone kohale kooli võimla ning aasta hiljem rekonstrueeriti vana mõisaaegne kuur ümber õpilaskoduks, kuhu mahub 24 õpilast. Õpilaskodu võimaldab Vaimastvere koolis käia õpilastel, kes elavad kaugemal ning kel on keeruline igal hommikul kodunt tulla ja õhtul koju jõuda. See on ka hea võimalus neile lastele, kes on oma piirkonna koolist mingitel põhjustel lahkuma pidanud. Kooli direktor Väino Ling rõhutas, et mitte kõik õpilaskodu lapsed pole halvad õppijad või koolikohustusest kõrvale hoidjad.
“Ei saa salata, et õpilaskodus elavad ka mõningad õpilased, kes pole mujal koolides hakkama saanud. Meie kooli tulekul olen neile selgitanud, et nüüdsest hakkab neil uus elu ja vanale ajale me tagasi ei vaata. Tahame anda neile võimaluse alustada puhtalt lehelt,” selgitas Ling.
Rasked ajad elatakse üle
Praegu moodustavadki õpilaskodu lapsed kolmandiku kooli õpilastest. Kooli direktor möönis, et maakoolide hiilgeajad on läbi, kuid õnneks on siin suudetud rasketest aegadest hoolimata uksed lahti hoida. Kui veel selle sajandi algul käis Vaimastvere koolis haridust saamas veidi üle saja õpilase, siis praegu on koolis vaevalt kuuskümmend last.
“Me elame need rasked ajad üle, paranemisemärgid on juba näha,” kinnitas kooli direktor, toetudes faktidele, et viimasel kolmel aastal on kooli minevate laste arv järk-järgult kasvanud. Kui 2009. aastal läks Vaimastveres esimesse klassi vaid kaks last, siis sel sügisel on lootust, et kooliteed alustab siin seitse õpilast.
Kokkutulek
*Vaimastvere Kooli kokkutulek toimub 28. mail
*Osalemissoovist saab märku anda, kui kanda 10 eurot Jõgeva vallavalitsuse arveldusarve numbrile 10102021777006
*Selgitusse lisada oma nimi (neiupõlvenimi) ning märksõna “Vaimastvere Kooli juubel”
i
EILI KOITLA
*Osalemissoovist saab märku anda, kui kanda 10 eurot Jõgeva vallavalitsuse arveldusarve numbrile 10102021777006
*Selgitusse lisada oma nimi (neiupõlvenimi) ning märksõna “Vaimastvere Kooli juubel”
i
EILI KOITLA
i
EILI KOITLA