Kui ere päike päeval lumevalle pitsiliseks uuristab, kraadiklaas selgetel öödel aga veel mitu pügalat nullist allapoole vajub, ärkab vaher talveunest ja tema mahl läheb liikvele. Seda märkab kõigepealt mullustest õitest ja “ninadest” jäänud raokeste järgi, mis läikima ja mõnikord lausa tilkuma hakkavad. Külmakraadidega tekivad raokeste ja ka murdunud okste külge magusad jääpurikad.
Just praegu ongi paras aeg võtta tühi pudel, jupike nööri ja terav nuga ning endale mahlapuu välja valida. Kui umbes sõrmejämeduselt oksalt ots ära lõigata, tekib sinna mõnekümne sekundi jooksul mahlatilk. Nüüd pole muud, kui pudel kaelapidi oksa otsa ja nööriga kinni. Liitrite viisi head jooki sel moel küll ei püüa, aga järgmiseks päevaks pudelisse kogunenud klaasitäis on imemagus ja loomulikult ka vitamiine ja muud kasulikku tulvil.
Viimasel ajal on meil hakatud vahtralegi oherdiauke puurima, et mahla sama rikkalikult tilguks nagu kasel. Kui puu on piisavalt jäme ja tugev, võib ta selle ka üle elada, eriti kui mahlavõttu väga pikaks ei venitata, renniaugu läbimõõt tagasihoidlikum on kui kasel ning tehtud haav pärast kenasti kinni lapitakse.
Kui maapind veel pisut rohkem sulab, võib lühikese aja jooksul ette tulla, et hüva jooki üsna kiiresti tilgub, aga ilmade soojenedes jääb mahlaand siiski peagi soiku. Vahtrale ongi iseloomulik, et temalt mahlavõtuga üsna lihtsalt hiljaks jääda võib. Kui sulaveed kohisevad ja lund veel vaid metsa all, on vaher tavaliselt juba “kinni jäänud”.
Kodus kasvavale armsale puule ei tasuks siiski auku tüvesse puurida, vähemalt mitte mitmel kevadel järjest, sest oleks ju lõpmata kahju, kui õuepuu põdema jääks või koguni kuivaks.
Aga kel mitu mahlamaiast last, see võiks pudeleid mitmele oksale riputada.
Kui mahla nii palju koguneb, et korraga ära juua ei jaksa, tasuks seda väikestes plastkarpides sügavkülma panna, sest hapendada oleks nii hõrku kraami patt.
Ei ole paremat rüübet suvel pärast sauna kui klaasitäis üles sulatatud vahtramahla, teavad rääkida asjatundjad-maiasmokad.
Kui lompides-tiikides vesi lahti ja konnad pulmalaule jorisevad, on mõttekas mahla asjus juba kase jutule minna.
i
KAIE NÕLVAK