Kui Jõgeva kunstisõbralikule linnaraamatukogule uut hoonet ehitama hakati, tekkis kohalike kunstnike ja kunstisõprade seas väike ärevus, kuna polnud teada, kas raamatukogu uues kodus on tehniliselt võimalik näitusi korraldada. Nüüdseks on see küsimus jaatava vastuse saanud. Uue maja näitustesarja esimese näitusena avati möödunud neljapäeval akvarelligalerii Kala koostatud „Koos ja omaette“.
Galerii Kala on juba aastaid olnud linnaraamatukogu hea koostööpartner. Kui selgus, et uude raamatukogusse mahuvad peale raamatute ära ka näitused ning et nende ülespanekuks vajalik riputussüsteem saab maja avamisajaks paigaldatud, pöördus raamatukogu direktor Meeri Remmelg otse loomulikult Kala omaniku ja juhi Gennadi Lapini poole, sest teadis, et tema suudab ka lühikesevõitu ettevalmistusajaga näituse kokku saada.
Autoritele kindla teema välja pakkumiseks polnud muidugi enam aega, seepärast mõtles Lapin välja palju vabadust andva pealkirja „Koos ja omaette“. Seda võib tõlgendada näiteks nii, et eri autorid ajavad natuke ühist asja ja natuke igaüks oma.
Nii et kui vana raamatukogu viimane näitus, mis oli samuti Kala koostatud, kandis pealkirja „Rahvusvaheline akvarelliassortii“, siis uue maja esimene näitus võiks vabalt olla ka „Jõgeva akvarelliassortii“. Üles astuvad Jõgeva linnas ja vallas elavad akvarellistid Eike Salu, Meeri Remmelg, Kai Braun, Riina Lastik, Heli Järv, Antonina Tuzhyk ja Gennadi Lapin.
Külmalinna asemel akvarellilinn
„Minu arvates võiks Jõgevat külmalinna asemel akvarellilinnaks nimetaja hakata, sest linnas ja selle ümbruses elab rohkem akvarelliste, kui näiteks meist kordades suuremas Tartus,“ ütles Gennadi Lapin. Akvarellistide juurdekasvu eest on kõige rohkem hoolitsenud tema ise. Kõik uue raamatukogu avanäitusel esinejad on ühel või teisel määral tema õpilased. Praegu käivad tema juures akvarellitarkust omandamas Riina Lastik, Heli Järv, Kai Braun ja Antonina Tuzhyk.
„Gennadi on väga hea õpetaja: ta oskab seda, mida ise teab, väga hästi edasi anda. Ja ta teab väga palju,“ sõnas Riina Lastik. Õlimaalijana on ta tegelikult vägagi kogenud, akvarelli õpib kolmandat aastat. Õlivärvidega maalides saab iga pinda ka heledamaks teha, akvarellidega maalides aga ainult tumedamaks. Et hea tulemus saada, tuleb maalimisprotsess hoolikat läbi mõelda. Selleks on omakorda vaja kogemusi. „Põhitöö kõrvalt ei jää mul akvarelliõpinguteks kahjuks nii palju aega, kui tahaksin,“ tõdes Riina Lastik. Põhiametilt on ta õmbleja ja sel kevadel tuli tal akvarelliõpingud eriti ruttu suvepausile jätta, sest enne laulu- ja tantsupidu oli väga palju õmblustööd.
Pigem kiidab tegijat
Ka Heli Järv oli enne Gennadi Lapini juurde akvarelli õppima minekut õlimaaliga tegelenud, tõsi, mitte viimasel ajal. „Gennadit kaua tundes eeldasin, et ta on õpilaste tööde suhtes üsna kriitiline, aga ta pigem kiidab seda, mis kiitust väärib,“ ütles Heli Järv. „Aga muidugi aitab ta parandada vead. Ma ise ei oskaks neid märgata. Gennadi on akvarelli õpetades omas elemendis, aga viimasel ajal tunnen ma üha enam puudust korralikust joonistusoskusest. Seda pean hakkama oma käe peal omandama, sest Gennadi ütles, et see on minu probleem.“
Ukrainast Eestisse kolinud Antonina Tuzhyki teatakse Jõgeval kohviku Ateljee suurepäraste pirukate autorina, ent nüüd üha enam ka kunstnikuna. Näitusel „Koos ja omaette“ näeb tema kolme tööd, mis ühel või teisel viisil räägivad üksildusest ja koduigatsusest ning mis on kõik spetsiaalselt selleks näituseks maalitud.
„Olen varem maalinud akrüülvärvidega, seepärast on mul esialgu keeruline saavutada akvarellilikku õhulisust ja läbipaistvust,“ tunnistas Antonina ja avaldas lootust, et jõuab põhitöö ning viie- ja poole-aastase lapse kõrvalt edaspidi rohkem akvarellile pühenduda.
Näituse üldmuljet hindas ta suurepäraseks. Eriti meeldisid talle Meeri Remmelga tööd.
„Neis on õhku, hingelist sügavust ja meeleolu loovaid detaile, nagu nähtavaks maalitud tuulehoog, aknast langev valgusviirg jne. Kunstniku ja tavainimese vahe ongi selles, et kunstnik näeb ka tavalises pargipuus ära tema erilise hinge, tavainimene mitte. Aga kui viimane näitusele läheb ja maalitud puud näeb, ütleb temagi: „Ah, milline puu!“,“ sõnas Antonina Tuzhyk.
Näitust „Koos ja omaette“ saab Jõgeva linnaraamatukogus vaadata 2. oktoobrini. Lisaks akvarellinäitusele on uues raamatukogus vaatamiseks teeneka raamatukogutöötaja Sirje Naritsa meenekollektsiooni tutvustav väljapanek „Meened meenutavad käidud maid“.
RIINA MÄGI