Ühe vana lipu lugu

Selle lipu lugu on samas ka Alleste pere traagilise saatuse lugu möödunud sajandi neljakümnendate aastate algul kahe võõrvõimu tallermaaks olnud Eestis.

Põltsamaa kultuurikeskuses väljas olnud lipu säilitas Põltsamaa valla esimese vallavanema Ernst Allese õde Linda Vakkar oma Liparti talus endises Adavere vallas Puiatu külas.

Linda Vakkari vend Ernst tegutses Kaitseliidus ja oli ühiskondlikult aktiivne inimene, olles ka Põltsamaa valla esimene vallavanem.

Esimese Eesti Vabariigis läbi viidud haldusreformi käigus liideti kolmekümnendate aastate lõpus piirkonna vallad Adavere, Vana-Põltsamaa ja Uue-Põltsamaa üheks Põltsamaa vallaks.

Just Alles oli ka üks neist, kes seisis selle eest, et Vana-Põltsamaa vallamaja ehitataks Põltsamaa linna. Ja nii aastal 1932 ka läks. Sama vallamaja sai kolmekümnendate aastate lõpus uue suure ühendvalla keskuseks. Selles majas tegutseb praegu Põltsamaa vald. Esimese vallavanema Ernst Allese pilt on ka praegu Põltsamaa vallamajas seinal.

Ka kuuskümmend aastat tagasi, kui vallad taheti liita, olid väga paljud inimesed selle vastu ja osa neist soovis oma kaebustega isegi riigivanemani välja minna. Lõpuks tuli Viljandimaa maavanema otsus: vallad liita. Väikesi piiride muudatusi muidugi tehti, vastavalt sellele, kuidas talude piirid jooksid.

Alles sai vallavanem olla üsna lühikest aega, 1940. aastal vahetati võim välja, kuid ta jäi Eestisse. 1941. aasta suvel jõudis siia Teine maailmasõda.

Ernst Allese saatus on sarnane paljudele tol ajal elanud inimestele ? võõrvõimu tulles aeti neid taga ja püüti kinni, osa lasti lihtsalt maha, osa veeti Venemaale vangilaagritesse.

Alles oli lahkunud oma kodukandist, teda otsiti küll taga, kuid kätte ei saadud. Lõpuks nägi Allest üks “hea? inimene Paides 1941. aasta suvel. Mees võeti kinni ja lasti maha, ta on maetud Pilistvere kalmistule. Temast jäid maha naine ja poeg.

Ernst Allese abikaasa oli pärit Pajusi vallast. 1944. aastal lahkus ta koos nelja-viie aastase pojaga Eestist, lubades siia mitte kunagi enam tagasi tulla. Tema oma jalga Eestimaa pinnale enam ei tõstnudki. Ernst Allese poeg Henno Alles aga on üheksakümnendate aastate keskpaigast alates mitu korda Eestis käinud. Ta on töötanud Saksamaal õpetajana palju aastaid ja peab praegu pensionipõlve. Eesti eluga on mees kursis, tema peres  on kolm last ja neli lapselast

Linda Vakkar abiellus, pidas koos mehega Puiatu külas keskmise suurusega talu. Tema ema viidi 1941 Venemaale ja sealt ta enam tagasi ei tulnud.

Kui 1941. aasta suvel nõukogude väed taganesid ja sakslased polnud veel jõudnud Kesk-Eestisse, tegutsesid Põltsamaa kandis Läti kütid. Nemad tegid hirmsaid mõrvatöid. Linda Vakkari abikaasa oli ühe taolise julma veretöö ohver. Juhtus nii, et lõuna paiku oli Linda mees õues vankri peal pikutades puhanud. Tulid püssimehed ja viisid ta minema. Külast korjati veel mehi kokku ja lasti umbes kilomeetri kaugusel asuva vallamaja taga kartulipõllul maha.

Nii mattis Linda Vakkar samal ajal nii oma venna kui ka mehe, ta ema oli siis Siberis. Edasi elas naine üksi, oli nõukogude ajal sovhoosis tööl.

Sinimustvalge lipu oli Linda Vakkar ära peitud. Kui Eesti uuesti vabaks sai, võttis ta lipu peidupaigast välja ja kinkis ära.

Lipuloo rääkis Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus