Ühe jaama lugu

Kolmapäeval pärjati Jõgeva meteoroloogiajaama sajandi jaama tiitliga, mille Maailma Meteoroloogia Organisatsioon (WMO) otsustas anda meie meteoroloogiajaamale 24. mail.
Selle auväärse tiitli saamiseks peab vaatlusjaam olema tegutsenud vähemalt 100 aastat ning vastama kindlatele kriteeriumitele. Näiteks ei tohi pausid ilmavaatlustes olla pikemad, kui 10% jaama töös olemise ajast. Tiitel tähendab omakorda seda, et vaatlusandmed nendes jaamades on rahvusvaheliselt usaldusväärsed.
Jõgeva meteoroloogiajaamas pandi esimesed vaatlusandmed kirja 15. jaanuaril 1922. Vaatamata mitmele hilisemale kolimisele on Jõgeva jaam suutnud enda ilmavaatluste kvaliteeti säilitada. Selliseid sarnaseid mõõtmisi tegevaid ilmajaamu nagu Jõgeval, on Eestis teisigi, kuid nendel puudub ajalugu.
Jõgeval see on, ja nüüd ollakse kolmas selline meteoroloogiajaam Eestis, mis sajandi jaama tiitlit kannab. Kui esimesena pälvis selle tunnustuse 2017. aastal Vilsandi rannikujaam, siis 2021. aastal sai teisena vastava tiitli Tooma soojaam. Seega kolmest rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti meteoroloogiajaamast kaks asuvad Jõgevamaal Jõgeva vallas.
Nii on seegi üks siinse piirkonna visiitkaarte, mis kõnetab inimesi kaugemaltki. Kuigi me ise ei oska võib-olla alati piisavalt seda väärtustada, tasub sellistel pidulikel puhkudel mõelda neile, kes meie ümber küll märkamatult, ent tulemuslikult tegutsevad. Kelle eest räägivad kvaliteet ja pikaealisus.
Need kokku annavadki põhjust meid rahvusvaheliselt tunnustada. Nagu ka 101 aastat ilmavaatlusi Jõgeval.

 

blog comments powered by Disqus