Jõgeva muusikakooli rahvapilliansambel Tuustar osales möödunud nädalal Jõgeva sõpruslinnas Jonavas (Leedu) toimunud folkloorifestivalil, kus neil oli au olla ainsaks piiritaguseks külaliskollektiiviks.
30 000 elanikuga Jonava on teatavasti Jõgeva sõpruslinn, kellega hoitakse tihedaid kultuurikontakte. Meilt on Jonavas varem esinemas käinud näiteks segarahvatantsurühm Kaaratsim, folklooriseltsi Jõgevahe Pere naiste ja neidude rühm ja Jõgeva kammerkoor. Jonava kollektiivid on aga pea igal aastal osalenud Jõgeva linna päevadel. Ka mõlemale naiste tantsupeole on nad oma esinduse saatnud. Jõgeva poolt vahendab kultuurikontakte linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder, kellele on toeks tema leedulannast abikaasa Domicele, Jonava poolt harrastuskollektiivide kunstiline juht Elena Zivaitiene, keda Jõgeva linnavalitsus on selle töö eest tunnustanud linna aumärgiga. Ka Tuustar sai Jonavas viibides tema hoolitsust ja külalislahkust tunda.
Jõgeva muusikakooli rahvapilliansambel sõitis Jonavasse kuueteistkümneliikmelises koosseisus. Ka juhendaja Eha Niglas on sinna hulka arvatud, sest ta mängibki kogu aeg noortega kaasa. Ansambli noorliikmete vanus jäi 11 ja 20 eluaasta vahele. Peale pilli mängimise suudavad kõik noored ka laulda ning tantsimisegagi saadakse hakkama, kui vaja on. Ning Jonavas oli seda tõesti vaja.
Folkloorifestivali peeti seal kahel päeval, reedel ja laupäeval. Kui esimese päeva kontserdil oli Tuustariga kokku seitse esinejat, siis teisel päeva kontserdil oli ülesastujaid koguni neliteist. Igal kollektiivil oli võimalus esineda kahekümneminutilise kavaga, nii et laupäevane kontsert kujunes suisa maratoniks. Kui esimese päeva kontserdil mängisid Tuustari noored ainult pilli ja laulsid, siis teise päeva kontserdil ka tantsiti.
Tegid kava ringi
“Vaatasin esimesel kontserdil, et leedu rahvamuusikud lõid vahepeal ka tantsu ning leidsin, et meiegi võime oma kava sel viisil elavamaks muuta,” ütles Tuustari juhendaja Eha Niglas. “Reede õhtul pidasime natuke nõu ja tegime proovi ning laupäeval astusime üles juba nii, et kaheksa inimest mängis pilli ja kaheksa tantsis. Serveerisime sellega publikule ja oma võõrustajale Elenale suure üllatuse.”
Teine üllatus oli Tuustaril veel: nad olid Domicele Tederi kaasabil selgeks õppinud öökullist ja tema poegadest jutustava leedu rahvalaulu ‒ leedu keeles muidugi.
“Elena ütles pärast, et esimene salm oli kõlanud justkui päris leedukate suust,” ütles Eha Niglas.
Elena soovitas Tuustaril seda laulu kindlasti ka teisel päeval esitada ja publik oli taas pöördes. Kui see leedu lauluke välja arvata, esitas Tuustar Jonavas vaid eesti rahvamuusikat. Laupäeva õhtusel peol Jonava kultuurikeskuses õpetati festivalirahvale ka eesti tantse.
Meie noortele rahvapillimängijatele oli festivalil osalemine väga õpetlik. Leedu rahvamuusikud olid toonud välja mõned eriti vanad pillid, näiteks kasetohust karjasepasunad. Huvitav oli jälgida, kui hästi oskasid leedulased oma vanemaid rahvalaule laulda ja kui hästi olid neil selged vanad seltskonnatantsud. Kes tantsu ära tundis, läks kohe tantsima. Tuustari nooredki tantsisid Jonavas varbad villi.
Veel oli meie noortel põnev uudistada leedu rahvarõivaid. Kui meie rahvarõivastes kohtab palju triibumustrit, siis seal “ruulib” ruut.
Ka Tuustar ise sai tänavu uued rahvarõivastest inspireeritud ühtsed esinemiskostüümid, mille õmbles Riina Lastik Jõgevalt ja mille soetamiseks aitas projektiraha taotleda maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt. Laiuse seelikutriibustikku järgiv peenvillane kangas, millest kostüümid õmmeldud, on kootud Lätis. Sel aastal on Tuustaril olnud päris mitu olulist esinemist ja igal pool on nad saanud üles astuda uutes rõivastes.
558 kilomeetrit
Igavust polnud Tuustaril Jonavas aega tunda, sest ka nende vaba aeg oli tihedalt ära sisustatud. Esimesel päeval viidi nad uudistama Jonava muusikakooli ja kultuurikeskust. Jonava muusikakool on kunstide kooli osa ja seal õpib 560 last. Rahvamuusika õppimiseks on suisa eraldi osakond. Õppemaks on vaid 11 eurot kuus, mis on meie 25 euroga võrreldes üsna vähe. Jõgeva muusikakooli direktori Merike Kati teada toetab Leedus aga muusikakoole ka riik. Sel juhul pole ime, et nad saavad õppemaksu nii madala hoida.
Teisel festivalipäeval tehti Tuustarile huvireis Kaunasesse, kuhu on Jonavast vaid 36 kilomeetrit ja kus oli põnevat vaatamist omajagu.
Eha Niglas tõdes, et tema eelmisest Jonava-külastusest möödunud kuue aasta jooksul on linn palju kenamaks muutunud. Eriti meeldis kõigile Jonava suhteliselt lihtsate vahenditega tehtud, aga funktsionaalne lauluväljak, kus festivalikontserdid toimusid. Seal saab peale kultuuriürituste korraldamise mitmesuguseid mänge mängida, talvel aga kelgutada ja suusatada.
“Selline lauluväljak kuluks meilegi ära,” arvas Eha Niglas.
Tema sõnul oli Leedus veel tõeline suvi, sügisest polnud märkigi. Ka muus mõttes naasti Jonavast väga heade muljetega.
“Nii kaugel polnud meie rahvapilliansambel veel esinemas käinudki: Jõgeva muusikakooli eest Jonava hotelli ette oli bussijuht Rein Taberlandi andmetel täpselt 558 kilomeetrit,” ütles Eha Niglas. “Leedulased lubasid meid kindlasti veel külla kutsuda. Ja kui nad seda teevad, läheme rõõmuga.”
RIINA MÄGI