Tuumakas kirjandustund Merilaasi ja Sanga seltsis

Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tähetund” pälvis tänavu peapreemia kaks lavastust: Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja “Õhtused jutud” ja Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi trupi Lend 3.0 “Mortem”.

Tänavusel “Tähetunnil” loeti teatavasti Kersti Merilaasi ja August Sanga luulet. Luulepäevade žürii ehk Akadeemia tööd juhtinud teatrimees ja poliitik Jaak Allik tõdes, et kaks peapreemia saanud lavastust olid teistest selgelt üle, aga kumbki omamoodi. “Õhtused jutud” ja “Mortem” esindasid kaht äärmust: esimeses anti Kersti Merilaasi luulet lugedes edasi autori mõtet, teises kasutati Merilaasi ja Sanga tekste ära selleks, et oma mõtteid edastada.

Liblikapüüdja “Õhtustes juttudes” olid laval suured ja väikesed poisid, kes kõnelesid koduarmastusest ja teistest elu põhiväärtustest ning kelle vahel tekkis suisa liigutav side.

“Laval loodi nappide vahenditega väga ilus maailm,” ütles Akadeemias kaasa teinud näitleja ja näitekirjanik Martin Algus. “Muretsesin algul, kuidas väikesed poisid neile antud ülesannetega hakkama saavad, ent see mure oli asjatu: nad olid suurte poistega täiesti võrdsed tegijad. Isegi mingit eakohatut elutarkust aimus nende olekust.”

“Selle lavaloo tegi köitvaks aegade sideme tunnetamine: suuremad poisid olid oma kooliteatriteed alustades ju samasugused, nagu väiksemad praegu,” ütles Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste.

Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur sõnas, et Jõgeva põhikooli 4 b klassi poisid on juba kolm ja pool aastat tema käe all teatrit teinud. Ning nende klassijuhataja Tiiu Õunap ja vanemad on lastele ja juhendajale tugevaks toeks.

Läks korda

“Proovi tegema saime me hakata ju alles siis, kui gümnaasiumi noormeestel tunnid lõppesid, aga väikesed olid selleks ajaks juba kodus. Õnneks ei pidanud vanemad paljuks lapsi mistahes ajaks autoga proovi tuua ja pärast jälle koju sõidutada,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Ilusaid asju saabki teha siis, kui on selliseid abilisi. Me rääkisime oma lavastuses asjadest, mis on tõesti tähtsad. Ning mul on hea meel, et see teistele korda läks.”

Teine peapreemia saanu, Treffneri gümnaasiumi trupp Lend 3.0 koosneb nimetatud kooli 11. klasside õpilastest. Ka juhendaja Oliver Issak õpib 11. klassis.

“Möödunud aastal tegutses meie koolis Jan Teeveti juhendamisel trupp Unenäoklubi 2.5. Nüüd, mil Jan teatri- ja muusikaakadeemia kõrgemas lavakunstikoolis õpib, tegime uue trupi ja panime nimeks Lend 3.0,” ütles Oliver Issak. “Peapreemia saanud lavastuse loomise au jagan teiste trupi liikmetega: nemad arendasid edasi mõningaid minu ideid, ja vastupidi.”

Lisaks kahele peapreemiale andis žürii seekord välja kaks laureaaditiitlit (need said Rakvere gümnaasiumi teatriansambel ja Kolga kooliteater Kohal-olijad) ning rea eri- ja näitlejapreemiaid. Jaak Alliku sõnul püüabki Akadeemia oma otsustega heita valgusvihu sellele, mida hästi on tehtud.

“Nii et meie otsusest võivad trupid välja lugeda sõnumi selle kohta, mida tulevikus oluliseks pidada,” lisas samuti Akadeemiasse kuulunud Tallinna ülikooli vanemteadur Rain Mikser.

Tema sõnul on luulelavastust huvitav jälgida siis, kui noored pannakse laval reaalsete eluliste valikute ette ning selle tagajärjel tekib ja leiab lahenduse dramaatiline konflikt.

Kui aga kogu trupp ajab 15-20 minutit üht ja sama asja, mis läheb järjest keerulisemaks, võib vaatajal tekkida küllastumus.

Mäng seostega

“Mäng keeruliste mõtteseoste ja vihjetega võib osutuda viljatuks,” sõnas Mikser. “Vaataja vaatab küll, aga tõdeb lõpuks — kui Jaak Allikut tsiteerida —, et ilus tükk, hästi mängitud, aga ei tea, millest? Mulle meeldisid rohkem need lavastused, mida polnud liiga keeruliseks aetud ning mida jälgides võisin kaasa elada, mitte ainult kaasa mõelda.”

Esimest korda Akadeemias kaasa löönud tele- ja raadioajakirjanik ning meediakoolitaja

Märt Treier sõnas, et Merilaasi ja Sanga luules on palju lähedust, intiimsust. Mõnele trupile jäi see kättesaamatuks, mõned tegid aga silmapaistvaid katseid seda leida.

“Intiimsus pole tänapäeval eriti moes ning lihtne on irooniasse ja ilkumisse kalduda, palju raskem on leida üles see paat, millega Merilaas ja Sang üheskoos sõudsid, käes kaks õnnelikku aeru,” ütles Märt Treier.

Viimane lause oli vihje Kersti Merilaasi luuletusele, millest on Tuudur Vettiku kaasabil saanud tuntud koorilaul “Nokturn”.

Nagu eelmisedki, kujunesid ka tänavused luulepäevad tuumakaks kirjandustunniks.

“Olles oma väikeses Orissaares pikalt isekeskis Merilaasi ja Sanga tekstide kallal nokitsenud, oli nii tore siia tulla ja näha, milliseid ivasid teised sealt leidnud on,” ütles Orissaare gümnaasiumi Mo-Teatri juhendaja Mare Noot.

“Meie trupis olid enamasti uued tegijad, kes said siin oma esimese festivalikogemuse,” lisas Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näiteringi Viribus Unitis juhendaja Keiu Kess. “Noored õpivad siit väga palju. Nend pilk asjale muutub hoopis teiseks.”

Jaak Allik tänas luulepäevade lõpetamisel nii korraldajaid, juhendajaid kui ka noori kahe ilusa ja luulelise päeva eest.

“Tänan, et aitasite meelde tuletada kaht suurepärast inimest, Kersti Merilaasi ja August Sanga. Mul oli au neid isiklikult tunda, sest nende poeg on minu eakaaslane ja sõber. Suhtlemine nende suurte isiksustega oli mulle suur kingitus ja see on mällu jäänud tänaseni. Loodan, et samamoodi jääb teie mällu nende luule,” sõnas Allik.

“Tähetund 2014” paremad

PEAPREEMIAD:

“Õhtused jutud” — Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja, juhendaja Lianne Saage-Vahur

“Mortem” — Hugo Treffneri gümnaasiumi trupp Lend 3.0, juhendaja Oliver Issak

LAUREAADITIITLID:

“Leib“ — Rakvere gümnaasiumi teatriansambel, juhendaja Aili Teedla

“Õunapuu” — Kolga kooliteater Kohal-olijad, juhendaja Terje Varul

PARIM NAISNÄITLEJA — Helena Mägi Paide ühisgümnaasiumi trupist Maski Taga

PARIM MEESNÄITLEJA — Siim Maran Kolga kooliteatrist Kohal-olijad

Ühe kuuest eripreemiast (teatraalse väljendusrikkuse eripreemia) sai Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja lavastuse “Õnnis see, kel õiged silmad …” eest (juhendaja Lianne Saage-Vahur), ühe kaheksast näitlejapreemiast pälvis Merilin Lõhmus Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näiteringist Viribus Unitis.

Autasustatute täisnimekirjaga saab tutvuda MTÜ Tähetund kodulehel (tahetund.eu)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus