Triinu ja Madis Arm teevad Iisakus juba kevadest saadik valget sinihallitusjuustu, sinihallitusjuustu ja valgehallitusjuustu.
Peipsi põhjakaldal Ida-Virumaal Alutaguse metsade vahel Iisakus tegutsev osaühing Alutaguse juust kuulub õele ja vennale, Triinu ja Madis Armile.
Linnaelu väsitas ja nüristas
Õel-vennal tuli juustu valmistamise idee korraga. Triinu oli praktikal Luke farmimeiereis, kus samuti hallitusjuustu toodetakse. Ta on õppinud maaülikoolis piima- ja lihatehnoloogiat bakalaureuseõppes ning magistriõppes piimatehnoloogiat.
“Seal tuli mõte, et prooviks ka ise juustu teha. See oli kuus-seitse aastat tagasi. Siis ei olnud aega ega ka raha, et oma ettevõtmisega alustada. Idee jäi aga alles,” rääkis Madis. Vahepeal töötas Triinu Arm hoopis Kiiul Remedias tehnoloogina ja elas pealinnas. Ühel hetkel sai tal sellest isu täis. Siis kraamis ta uuesti juustuvalmistamise idee lagedale. Triinu ja Madise isa Jaak Arm ütles selle kohta naljatades, et tema lapsed ei saanud Tallinnas hakkama ja tulid koju tagasi. Triinule ja Madisele lihtsalt ei meeldinud linnaelu. “Maal on ikka parem,” tunnistas Triinu.
Madis Arm lõpetas 2010 kõrgkooli ning viimase aasta käis ta paralleelselt Tallinna tehnikakõrgkoolis ja õppis ehitust ning samal ajal andis Iisaku koolis keemia- ja poiste tööõpetuse tunde. Kui kool läbi sai, jäi Madis Iisakusse. Viis aastat oli ta koolis õpetaja, kuid siis loobus sellest tööst. Paralleelselt koolis töötamisega oli Madis asutanud ehitusfirma. Ühel hetkel ei jõudnud ta enam kahel kohal ametis olla ning nüüd on ainult ettevõtja.
Vend ees ja õde järele
Kuus aastat tagasi üritasid õde-venda juustuvalmistamist alustada ning tegid valmis joonised. Siis jäi asi soiku. Kaks aastat tagasi hakati uuesti mõtlema, aktiivselt tegutsema aga mullu kevadest ehk veidi rohkem kui aasta tagasi. Varem kohtuti Tallinnas ja mõeldi läbi, kust saaks seadmeid. Kui Triinu Iisakusse kolis, siis läks kõik juba konkreetsemaks.
Katsepartii valmis mullu novembri lõpus Madise saunas. Esimene partii müügiks valmis juba tänavu kevadel Triinu korteris. Kui esimene partii tuli märtsis, teine juba aprillis ja seda juustu müüsid Armid ka 30. aprillil Alatskivil, esimesel Peipsimaa toidu peol.
“Me ei osanud midagi oodata, läksime kohale, aga tulemus oli vapustav,” lisas Triinu. Just Alatskivi laat andis Alutaguse juustule hoo sisse.
Praaki on neil tulnud üsna vähe, Madise sõnul ebaõnnestus esimesest viiest katsepartiist vaid üks, mis ei läinudki hallitama ja hiljem läks üks partii kibedaks. “Käivitamine on meil küll küllalt valutult läinud. Rahakulu praagile on olnud väike,” märkis ta. Algul sätiti pisut ka soolsust. Triinu hinnangul ei jõua nad hallitusjuustu nii palju toota kui vaja ‒ rohkem korterisse paraku ei mahu.
Vend ehitab meiereid
Tasapisi valmib uus meierei, mida vend ehitab. “Tahaksime kevadel uue meierei käima saada, siis saame koduköögi tunnustusest lahti ning müüa oma toodangut ka edasimüüjatele,” lisas Madis. Praegu tohivad nad oma toodangut müüa ainult otse lõpptarbijale, edasimüüjale (poed, restoranid jne) müüa ei tohi, kuna omavad koduköögitunnustust. Suvel on hea, sest laatasid on palju ja toodetust saab valutult lahti. Kuid sügisel ja talvel võib juustu müümisega keeruliseks minna. Kes teavad, kus Triinu Arm elab ja juustu valmistab, need käivad ka kodunt ostmas.
Laatasid oli vahepeal nii palju, et polnud aega juustu toota. Madise hinnangul on neil laatadel hästi läinud ja juustu on müüdud tublisti.
Kõige popim sini-valgehallitusjuust
Triinu ja Madis soovivad tulevikus juustu müüa ka restoranidele ja kohvikutele. Näiteks Mäetaguse mõis on huvi tundnud, küsitud on ka Laulasmaalt. “Kui saame juba edasimüüjate juurde, ei pea ise käima mööda laatasid ja kulutama selleks kõiki nädalavahetusi ning õhtuid. Siis saaks Triinu ainult toota ja mina laiali vedada,” lisas Madis. Tema kinnitusel on lihtsam nädalas korra üks kaubaring teha, kui terve päeva laadal olla.
Triinu sõnul on laatadel käimine ja ostjatega suhtlemine lahe, aga kui seda teha muu töö kõrvalt, siis hakkab midagi kannatama. “Ise oleme selle tee valinud. Inimestele meie juust meeldib ja seda ostetakse meelsasti,” ütles Madis.
Toorme ostavad Triinu ja Madis Lohusuu lähedalt Kärasi külast, seal on suur farm. Koostöö loomapidajaga on hea. Ta oli nõus müüma Armidele, kes tulid piima järele viie 20-liitrise kanistriga.
Peremees tuleb iga kord hommikul ise Armidele piima kätte andma. Madise sõnul maksab piimaliiter neile rohkem kui farm kombinaadist saab, kuid see on ka mõistetav.
Muu juustutoore ehk hallituskultuurid, laabid, juuretised tulevad kõik välismaalt. Piima juustu tootmise käigus ei pastöriseerita.
Kõige populaarsem juust on sini-valgehallitusjuust, seda müüakse laatadel kõige rohkem.
Juustu tootmine on Triinul sisse seatud oma kodukööki. Külmik oma toiduga on tal näiteks hoopis esikus.
See kõik on ajutine ja tuleb üle elada, loodetavasti saab meierei õigel ajal valmis. Tulevasse meiereisse tulevad ka juustukeldrid. Üleminek kapi pealt keldrisse võtab aega, enne kui keldris mikrofloora paika saab.
Triinu Arm rääkis, et valmimise käigus muutuvad nende juustud aina paremaks. Valge- ja sini-valgehallitusjuust küpsevad vähemalt ühe kuu ning sinihallitusjuust kaks kuud. Selle aja jooksul vajavad juustukerad pidevalt hoolt ja tähelepanu. Varsti hakkavad nad tegema juba juustu jõuluajaks.
Tänavu juhtuski nii, et avatud talude ajal sai kogu juust otsa ja tekkis väike vahe. “Pidanuks tegema natuke rohkem ette, aga ei jõudnud. See on harjutamise asi,” lisas Triinu.
HELVE LAASIK