Torma valla koorilauljad laulsid Praha kirikutes

Torma valla segakoorile Sõbrahing kujunes 2015-2016 hooaja üheks suuremaks väljundiks osalemine Prahas peetud suvefestivalil, kus esineti kirikutes toimunud kontsertidel. Nii öelda kontserdiväliseks elamuseks kujunes Prahaga tutvumine eesti keelt valdava giidi eestvedamisel.

Torma valla segakoori Sõbrahing dirigendi Mare Talve sõnul tuli Praha kooride suvefestivalile registreerida juba talvel Eesti Europeade kodulehel. Esialgu võttis küll asjaajamine aega, kuid lõpuks oli osalejate arv kindel ja kevadel sai hakata tegelema esinemiskava kokkupanekuga. Kokku oli vaja publiku ette tulla kahe 30minutilise etteastega. “Oma kavasse valisime repertuaari igast valdkonnast klassikalisest muusikast kuni rahvalike lauludeni. Kaasas oli rahvamuusikaansambel, siis mõne laulu saime esitada rahvamuusika saatel.”

Üllatuskohtumine estofiiliga

“Meie sõit algas varahommikul Sadalast, kaasas esinemiseks vajalikud rahvariided, pillid ja muu reisiks vajalik. Pikk bussisõit oli loomulikult omaette väsitav, kuid rõõmsameelsus ja laulmine tegid sõidu lustlikumaks. Kena õhtu Varssavis oli igaühe enda sisustada. Paljud tegid tutvust Varssavi vanalinnaga. Prahas ootas meid giid Jonatan Tomeš. Meie suureks üllatuseks rääkis ta sulaselges eesti keeles. Kodus tema kohta infot otsides selgus, et ta on tõlk, kes pannud raamatuid eesti keelest tšehhi keelde ja vastupidi. Mitmel korral on ta külastanud Eestimaad ning teinud filmi Veljo Tormisest ja koostööd Mark Soosaarega,” rääkis Talve.

Esimene etteaste segakoorile Sõbrahing oli plaanitud 15.juulil Nikolause kirikusse. “Kirik on ehitatud barokkstiilis ühe perekonna kolme põlvkonna arhitektide jooniste järgi. Kirik on olnud kunagi W. A. Mozarti lemmikesinemispaik Prahas. Ärevus enne esinemist oli suur. Kontserdid kirikutes algasid juba kell 10 hommikul ja meie etteaste oli plaanitud kell 11.30. Enne meid laulsid koorid Hispaaniast ja Prantsusmaalt. Kooride kavad olid nauditavad. Meiegi etteaste võeti hästi vastu,” rääkis Mare Talve.

Palju ajalooväärtusi ja õlut

“Järgmisel päeval esinesime Salvatore kirikus. Enne meid laulsid koorid Lätist ja Itaaliast. Teine etteaste tuli veidi kindlamat ja julgemalt kui esimesel päeval. Nii arvas ka giid Jonatan. Pärast kontserti kinkisime giidile Eesti lipu, mille üle tal väga hea meel oli. Ta lubas lipu lehvima panna tuleva aasta jaanipäeva tähistamisel,” lisas Talve.

Koos giid Jonatan Tomešiga tutvuti Prahaga. Vanalinn on ajaloolabürint tuhandetest kirikutest ja kellatornidest, vanadest väljakutest ja hoovidest, varjatud käikudest ja kangialustest, sildadest ja munakivitänavatest, mida valvab 1100 aasta vanune kindlus .Üheks linna sümboliks on Karli sild. Linna poolitab Vltava jõgi. 2002. aastal tõusis jõgi üle kallaste mitu meetrit ja selle üleujutuse veepiiri tagajärgi on näha majadel. Praha õitseaeg oli 14. sajandil keiser Karl IV valitsemise ajal. Tema valitsusajal rajati Karli sild.

Iga turisti kohustuslik vaatamine on Vanalinna väljakul astronoomiline kell, kus igal täistunnil on võimalik näha 12 apostli liikumist kellatorni luukides.

Prahas veedetud esimene päev lõpetati söömaajaga vanalinnas  ning edasi oli igaühel võimalik oma äranägemist mööda külastada erinevaid õllebaare. Tšehhimaal on kokku üle 200 õllesordi.

“Nägime ka Eesti saatkonna hoonet .Kõndisime mööda Prantsuse saatkonna hoonest, kuhu oli toodud hulgaliselt lilli ja küünlaid terroriohvrite mälestuseks. Külastasime juudi kvartalit ja nägime juudi surnuaeda, kus asub Franz Kafka perekonna hauaplats. Kvartalis töötab kokku kuus sünagoogi Lõpetuseks külastasime Križikova purskkaevude valguse- ja muusikašõud Pjator Tšaikovski balleti “Luikede järv” järgi. See oli imeilus ja väga emotsionaalne näha purskkaevude ja värvide kombinatsiooni koos balletitantsijatega,” jutustas Mare Talve.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus