Torma firma katsetab juba teist tüüpi tuletõkkeust

Tormas uksi valmistav firma Rauduks on tootmisse võtnud uue  terasukse  mudeli, seekordne on ilma keevisliideteta, st uks pannakse kokku liimimismeetodil. See võimaldab kasutada eelnevalt töödeldud pinnaviimistlusega teraslehti, aga ka PVCd, roostevaba ja tsingitud materjale, mis võimaldab valmistada  kõrge korrosioonikindlusega  toote. Samale uksetüübile käivad katsetused, et saada tulekindlusklass.

Raudukse juht Andres Orumaa ütles, et uue mudeli teine katse tuleb peagi. Uut mudelit sundis välja töötama turuolukord, sest konkurentsis püsimiseks peab klientidele pakkuma ka hinnalt üsna soodsat toodet.

Uus terasuks ei laineta, on hea isolatsioonivõimega ja nõuab tootmises vähem ressursse. Ukse sisse paigaldatakse jäik kivivillaplaat, mille külge liimitakse teraslehed. Uks peab tulele vastu pidama ehk tegemist saab on tuletõkkeuksega.

Uus mudel sobib nii välisukseks kui ka majas sees, näiteks korteriukseks või büroohoones korruste, aga ka erinevate korpuste vahel.

Orumaa sõnul on nende firmas tootearendus pidev, uusi lahendusi otsitakse kogu aeg ja samas katsetatakse ka erinevaid variante. 

Toodang kolmandiku võrra suurem

Rauduks hakkas lisaks tavalistele ustele tuletõkkeuksi valmistama möödunud sügisest ning tellimusi on seetõttu oluliselt rohkem. Aastaga on ettevõtte toodang kolmandiku võrra suurenenud.

Varem valmistati Tormas kaht tüüpi klaasidega uksi, mis peavad tulele vastu 30 ja 60 minutit, ning üht silemetallust, mis takistab tuld 30 minutit. Viimast on Tallinna laboris ka edukalt   katsetatud. 

Tuletõkkeuksi kasutatakse neis hoone osades, kus tuleb erinevad sektsioonid üksteisest eraldada. Klaasidega uksed lähevad enamasti koolimajadesse ja mujale ühiskondlikesse hoonetesse, silemetalluks sobib aga tehnilistesse ruumidesse ja katlamajadesse, kus on nõutud tulepüsivusklass.

Rauduks on valmistanud tuletõkkeuksed Jõgeva lasteaiale “Rohutirts”. “Me suudame nüüd pakkuda uksi ka suurtele objektidele,” lausus Orumaa. Lisaks lasteaiale  valmistati tuletõkkeuksed Tehvandi staadioni hooldemajale ja ka Narva Elektrijaamale. Tänavune oma maakonna suurem objekt oli Mustvee kultuurikeskus, aga ka Weroli tehase juurdeehitis. Suurematest objektidest   tehti  Tormas viimati uksed Playtechi  büroohoonele Tartus ja Loo Lasteaeda. Praegu valmistatakse uksi Kaitseliidu Tartu Maleva staabihoone.

Uksi vahetavad agaralt ka korteriühistud ja eramajade omanikud. Orumaa sõnul tehakse seda praegu CO2 kvoodirahade eest igal pool.

Praegu Rauduksele tellimuse esitanu saab soovitu kätte poolteise kuu pärast. “Meil on palju tööd, varem ei julge lubada,” nentis Andres Orumaa.

Firma on palganud ka kaks uut töötajat. 

Masu otsas, hinnad all

Talvel kahaneb tema sõnul töömaht kindlasti. Kuigi viimasel talvel oli üllatavalt palju tööd,” lisas ettevõtte juht, kelle kinnitusel on masu lõppenud.

“Kuid ka hinnad on jäänud üllatavalt madalateks. See on  tingitud tihedast konkurentsist sellel alal,” nentis ta.  

Tavalisi uksi tehakse päevas üle kümne. Veel valmivad firmas  metallist trepid ja piirded, kasutatakse ka roostevaba metalli. Osaühingus Rauduks on võimalik toota ka klaas-metall avatäiteid, lükanduksi ja eriotstarbelisi uksi.

Tormas valmistatud uksed lähevad enamasti Lõuna-Eestisse, kuid neid paigaldatakse ka üle Eesti.

Firma alustas tootmist 2004. aastal. 

Sertifikaat tulekindlate uste valmistamiseks

*Rauduksel on Inspecta Estonia sertifikaadid

*Koos katsetustega läks sertifitseerimine maksma umbes 300 000 krooni

*Sellest 50 000 krooni saadi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaudu  toetusena Euroopa Regionaalarengu Fondist

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus