Töövarjupäev aitab testida kutsesobivust

Fotograaf Johannes Haava saatis töövarjupäeval Marleen Petersell, kes õpib Jõgeva gümnaasiumi üheteistkümnendas klassis ning soovib tulevikus töötada erialal, kus on vaja nii head pildistamis- kui ka suhtlemisoskust.

Töövarjupäeval käis Marleen koos Johannes Haavaga mitmetel sündmustel, kohtus erinevate inimestega ning jälgis fotode töötlemist arvutis.

Marleen Petersell oli töövarjuks esimest korda. Ta avaldas soovi fotograaf  Johannes Haava tegemistest hommikust õhtuni osa saada. Piltnik oli sellega meelsasti nõus. Tööpäeva esimesed tunnid veedeti Jõgeva kultuurikeskuses peetud tehniliste abivahendite messil.

“Väga hea, et selline mess on korraldatud. Sisukas ja väliselt atraktiivne sündmus pakub pildistamiseks huvitavaid võimalusi. Ühtlasi sain ülevaate sellest, kuidas fotograaf inimestega suhtleb. Mõned ei soovi algul pildile jääda, kuid viisaka ning vahel ka diplomaadivõimeid eeldava veenmise järel jäävad lõpuks nõusse. Oluline on ka ennast tutvustada ning selgitada pildistamise eesmärki. Osad inimesed on pildile jäämisega nõus näiteks tingimusel, et foto ei ilmu ajalehes. Sageli soovitakse ka pilti digikaameras vaadata,” rääkis Marleen oma tähelepanekutest. 

Peipsiäärset rahvast pildistamas

Jõgevalt sõitsid Johannes Haav ja tema töövari Voore külalistemajja, kus oli tarvis teha fotosid Peipsi Kalurite Ühingu korraldatud koolituselt Peipsi piirkonna elanikele. Õppepäeval oli võimalus pildistada ka pikaajalise raske töö tegemist peegeldavate isikupäraste näojoontega kalureid ja saada ülevaade ka rühmapildi tegemise ettevalmistamisest. Kohtuti ja vesteldi ka Priit Saksinguga, kes on praegu Peipsi Kalurite Ühingu esimees.

“Voore on kahtlemata üks ilusamaid paiku Eestis. Eriti ilus on siin pildistada suvel või sügisel, mil puudel lehed värvilised on,” lausus Marleen.

Õhtupooliku jälgis Marleen fotograafi  tegemisi tema koduses fotostuudios. Ta kuulas huviga arutelu Jõgeva puhkpilliorkestri 100. sünnipäeva piltide ülevaatamist dirigent Peep Lõhmusega ning jälgis ka fotode töötlemist arvutis.

Veel rääkis fotograaf oma  elukutsega kaasnevast piiramatust tööajast, sest mõnikordki tuleb pildistada õhtustel ja öistel tundidel või ka varahommikul. Juhtub sedagi, et pildistama tuleb minna kiirustades. 

Kutseliseks fotograafiks saada ei soovi

“Töövarjupäev on kindlasti vajalik ja positiivne ettevõtmine, mis võimaldab noortel avardada silmaringi, saada uusi kogemusi ja ehk ka oma tulevase tööga tutvust teha,” märkis Marleen Petersell. Praegu on fotograafia tema huviala ja usutavasti jääb see harrastuseks ka edaspidi. Elukutseliseks fotograafiks pole tal plaanis saada. “Kõrgkoolis edasi õppimise ja tulevase elukutsega seotud plaanid pole veel lõplikult tehtud. Üheks ideeks on hakata tegelema graafilise disainiga või mõne teise kunstisuunaga. Sellistes valdkondades tuleb aga fotograafia tundmine kindlasti kasuks,” ütles ta.

Töövarjupäevast võtsid Jõgevamaa koolid ja õpilased usinalt osa. Pea täies koosseisus pakkusid töövarju Põltsamaa ühisgümnaasiumi gümnasistid (98 õpilast) ja  72 õpilast Jõgeva gümnaasiumist, samuti mõned õpilased  ka Jõgeva ühisgümnaasiumist.

Junior Achievement Eesti koos oma vilistlasorganisatsiooniga SENT korraldas 22. novembril töövarjupäeva, mille käigus tutvusid pea 3000 gümnasisti 100st Eesti koolist täiskasvanud inimese tavalise tööpäevaga, saades teada, milliseid oskusi ja teadmisi neid huvitavas töös vaja läheb.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus