Arusaamatutel põhjustel Eesti seda ei tee, Gazpromiga pole läbirääkimisi õieti peetudki. Sahkerdamise vahe läks sularahana kahe Shveitsis asuva mehe ? Dmitri Firtashi ja vene suurima kriminaalbossi Semjon Mogilevichi taskusse. Umbes miljon dollarit päevas. Nimetatud rahapesumasin (Rosukrenergo) omandas aga nii kahtlase iseloomu, et kuu aja eest olid vene võimud sunnitud ta Ukraina peaministri Julija Timoshenko nõudmisel sulgema. Shveitsi poisid jäid vabadusse.
Eestisse puutus selle äri üks nipp: nimelt müüs too Rosukrenergo gaasi umbes 40 protsenti odavamalt mingile X Eesti firmale, kes seda Eesti üldisesse võrku edasi müües tolle hinnavahe sularahaks pööritaski. Nõus ? see on väga kõrge mäng, aga see oleneb siiski ka sellest, kuivõrd meist endist mehi on.
Esiteks: Eesti Gaas on kolmveerandi jagu Gazpromi oma ja on seega huvitatud omaenese gaasi müügist ega ole huvitatud sellest, et me ostaksime gaasi kasvõi Kesk-Aasiast või Lähis-Idast, kus meile seda gaasi odavamalt pakutakse.
Teiseks: merealuse või maapealse gaasitoru tulles peaks Eesti saama viis miljardit krooni transiiditasu, millega saaks tasa enamgi, kui on senine soojahinna kasv.
Kolmandaks: kõikvõimalike venepoolsete gaasijamade puhuks on kasulik teada, et talvel läheb gaas Venemaale Lätist ja läbi Eesti, kus mingi väike kraanikene kusagil ehk ikka on.
Neljandaks: on aeg asuda Eestis rajama veeldatud gaasi töötlemisjaama, mis annaks võimaluse võtta kasutusele suurema hulga teisi gaasi-allikaid ja seega hinda alla lüüa.
Aga esimese sammu ma nimetasin. Gaas ja nafta liiguvad Euroopasse suures osas läbi Eesti mere selle osa, mis on meie territoriaalmeri. Et praeguseks oleme selle osa Venemaale ära kinkinud, siis endest numbritest veel rääkida ei saa. Muide, see meie poolt ära antud territoriaalmeri ei jää neutraalseks: kui seal põhjas kord gaasijuhe jookseb, hakkavad seal peal sõitma Vene sõjalaevad ja sellest Aegna-tagusest saab tegelikult Vene laevastiku poolt alaliselt patrullitav sõjabaas. Ja miljardilised gaasitollikahjud hakkavad meile siis muude muredega võrreldes imeväikesed tunduma.
Merepiiri muutmise eelnõu eesmärgiga alandada gaasi hinda olen esitanud Riigikogule kahel korral ja ikka ja jälle ? üksi.
IGOR GRÄZIN, Riigikogu liige, Reformierakond