Toa saab kevadpühadeks kaunistada lihtsate vahenditega

Kõigepealt tasuks paar kuud enne lihavõtteid sortida pisut koduseid olmejäätmeid. Näiteks WC-paberi rulli sees olevad papprullid tasuks alles hoida, samuti pesta puhtaks erinevad jogurtitopsid jne. Jäätmetele tasuks leida üks panipaik, kus nad pidevalt silma all ei ole.

Samuti pakub väga palju võimalusi loodus. “Räägin alati lastele, et nad käiksid looduses ringi lahtiste silmadega ega tormaks uisapäisa ringi. Pilk peaks olema ikka maas või taevas, nii leiab väga huvitavaid asju,” rääkis Talistu.

Kõikvõimalikke ideid võib leida internetist, aga ka paljudest ajakirjadest. Tihti on nii, et uhkest ja kallist materjalist asi tuleb ise ringi kohendada kättesaadavaks, ka töövõtted tuleb ise välja töötada. “Töövõtete kohta ütlen sama, nagu minu üks õpetajatest ütles ? need on need võtted, mida mina kasutan. Teie vaadake neid ja töötage välja omad. See tähendab, et minu töövõtted võivad teisele väga keerulised tunduda ja ta peab need endale ise looma,” selgitas Talistu.

Õhupallist tore kana

Üsna lihtne on teha lihavõttekana õhupalli ja ajalehtedega. Õhupall tuleks paraja suuruseni täis puhuda, seejärel liimida sinna peale ajalehed, siis õhupall katki teha ja tekkinud kera seest välja võtta. Soovitav on kasutada kliistrit, sest PVA on liiga tugev liim ja kui seda kasutada, siis õhupalli eemaldamine ei õnnestu. Samuti tuleb teha ka kana pea, noka saab meisterdada munarestist, kui ühe muna pesa pooleks lõigata.

Pajuoksa või grilltiku otsa võib sobitada munarestist valmistatud lilleõie, nii saab tuppa meeleolukad paberlilled, sisuks sobib teepuru. “See idee on pärit Soomest. Kuus aastat tagasi käisime Järvenpää käsitöötegijatel külas, sealt idee saimegi,” tunnistas kooli huvijuht.

Samuti sobib kodudes kasutada laste mänguasju. Tooge tuppa ilusad oksad ja pange nende juurde lauale või kapi peale istuma näiteks mängujänes. Sinna kõrvale võib paigutada ka korvikesse värviliste munadega. See lihtne kaunistus ei nõua eriti aega ega ka suurt meisterdamise vaeva.

Tavalisele pajuoksakimbule võiks lisada näiteks kingitud lillekimbust välja korjatud kunstliblika ja tuba saab palju rõõmsamaks. Samuti sobivad pajuokste juurde kas isetehtud või ka poest ostetud väikesed kollased tibud või lihtsalt värvilised suled.

Kui on soov lehepungad kiiresti lahti saada, tuleks tuppa toodud oksi kuuma veega «ehmatada». Sellega peab aga väga ettevaatlik olema, et taimi mitte vigastada. Vesi võiks olla 50-60 kraadi soe. Oksi peaks kõigepealt pisut toasoojas hoidma, teha seejärel uus lõikepind ning panna sooja vee sisse ja jättagi sinna.

Munade värvimiseks looduslikud materjalid

Merje Talistu soovitab kanamunade värvimiseks kasutada eelkõige looduslikke materjale. Munakoor on poorne ja värv läheb sellest läbi. Samuti ei tea me, kas muna keeb katki või ei. Kui tahame muna pärast ära süüa, tasuks värvimisel vältida olmekeemiat.

Osa inimesi kasutab munade värvimiseks riidevärvi, aga kui muna juhtub keedes katki minema, siis tuleb see lihtsalt ära visata, sest süüa ta enam ei kõlba.

Üsna lihtne on lõigata tavalisest reklaamkleepsust või ka leukoplastist välja südamekesed, lilled või mõni muu kujund ning kleepida need munale. Seejärel panna muna sibulakoorte või ka näiteks värvilise niidiga mässituna riidetüki sisse ning keeta. Kleepsuga kaetud kohad jäävad munal heledaks, nii saab munale imepäraseid mustreid. Kui keedetud muna pärast õlise rätikuga üle pühkida, jääb see ka läikiv.

Munade värvimisel soovitab Merje Talistu kasutada sibulakoori, kaselehti, lepakoort. Viimane peaks olema imeõhuke, siis saab teda muna ümber keerata ja kauneid mustreid teha.

Väga hästi annavad värvi salvrätikud, kommipaberid, teepuru. Et muna huvitavamaks teha, võib kasutada tangu, tatart, hirssi, riisi. Kui teete muna märjaks ja veeretate tangus või riisis või ka hästi peeneks lõigatud lõngajuppides, siis hakkavad need sinna külge kinni. Seejärel lisage sibulakoori, sammalt vms, keerake muna riidelapi sisse ja keetke. Mida tugevamalt ja tihedamalt riie muna ümber siduda, seda tugevam ja tumedam jääb munale muster.

Kellel on kodus taimedele mõeldud leheläiget, saab kasutada ka seda. Eelkõige sobib see muidugi tühjaks puhutud munakoorele.

PILTIDE ALLA

KAKS SUURT PILTI

Kiigemetsa kooli IV toimetulekuklassi õpetaja Merily Allingu näitas, kuidas õhupalli abiga saab teha vahva kana.

Huvijuht Merje Talvistu väga omapäraselt kaunistatud klassis.

Piltidel tehtud tööd on valmistatud Kiigemetsa Kooli õpilaste poolt klassijuhatajate ja kasvatajate juhendamisel. Ideed pärinevad samuti neilt ning ideedest puudu ei tule. Meisterdamises on eriliselt tublid olnud toimetulekuklasside ja abikooli nooremate klasside õpilased, kuna seal on käeliseks tegevuseks rohkem tunde.

Kiigemetsa Kooli õpilased kaunistavad igal aastal kevadpühadeks oma klassid, et ümbrus vähegi pidulikum oleks. Miljööst tuleb ka pühadetunne. Võistlusi ei korraldata, iga klassi auasi on oma ruumis väike nurk või aknalaud dekoreerida.

Tänavu tuleb pühade eel ka disko, kus kõige tõepärasemate jänesekostüümidega peolised saavad väikese auhinna.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus