Teeme Ära Jõgevamaal: talgupäeva võlud ja valud

Möödunud laupäev möödus kogu Eestis talgute tähe all. 1185 Jõgevamaa talgulist tegid ühistööd 42 talgupaigas, mis paiknesid Kärdest Tabivereni ja Võtikverest Umbusini.

 

Mõistagi ei jõudnud Vooremaa toimetuse väikesearvuline koosseis käia kõigil talgutel, ent mõnedki paigad said läbi käidud.

Kärdes osales talgutel enamik külaelanikke ehk ligikaudu kakskümmend inimest. Koristati külatee pervi, mis olid  juba aastaid hooletusse jäänud, tehti korda mõisahoone ümbrus ning võeti rahumajakese platsilt maha võsa. Nüüd on nii kohalikel kui ka külalistel hoopis kenam Kärdesse sisse sõita.

Poole päevaga said püstitatud eesmärgid täidetud ning tasuks tubli töö eest said talgulised süüa kodus küpsetatud leiba ja talgusuppi.

Palamuse alevikus koristas kümmekond talgulist eesotsas talgujuhi Ivar Vinkmanniga veskitagust ala Amme jõe ääres. Vaadet aleviku südames asuvalt sillalt oli juba ammu risustanud lagunenud palkhoone, milles arvatavasti kunagi loomi peeti. Nüüd tassiti hoone puitjäänused traktorikasti ning veeti parki jaanitule materjaliks. Jõest sikutati välja sinna kukkunud puid. Jõe äärgi tehti puudest pisut lagedamaks. Toekamad puutüved viidi valla sotsiaaltöötajate soovitatud lasterohkele perele küttepuudeks. Jõeäärselt alalt korjati ka prügi, mille hulgas oli eriti palju puruks löödud klaastaarat.

Talgupaik asub küll kahele omanikule kuuluval eramaal, ent kujutab endast oma asendi tõttu ka n-ö avalikku ruumi, sestap oli talgute korraldamine seal põhjendatud. Talgutel lõid kaasa maaomanike, perekond Paaveli ja Soodla esindajad ning nemad pakkusid talgulistele pärast ka süüa.

Laululava jäänused kokku

Tabiveres korrastati gümnaasiumihoone kõrval asuvat mõisaparki. Riisuti lehti, tükeldati ja veeti  välja tormimurtud puid. Mõisahoone kunagisele asupaigale paigaldati vastav infotahvel.

Nii kuivanud puid, oksi ja võsa kui aastate eest maha põlenud laululava vundamenti aitasid traktorite jõul  likvideerida vallamuuseumi juhataja Andu Uus ning Arthur ja Leho Vaher. Meestel oli kasutada ka Tabiveres tegutsevale kodukeemiatootjale Mayeri Industries kuuluv traktor — see oli firmapoolne toetus talgutele.

“Töötegijaid oli 34. Paljudel neist on juba traditsiooniks saanud just meiega kampa lüüa, kuid oli ka uustulnukaid,” rääkis üks talgujuhtidest Laili Aunap. Vahvad olid tema sõnul noored talgulised Sandra Simson ja Kevin Jõever, kes oma ATV ja käruga prahti vedasid.

Ei puudunud traditsiooniline supp ja soovijad said käia vabaajakeskuse saunas. Veel sai iga osaleja tänutäheks magusa suveniiri — valla sümboolikaga kaunistatud šokolaaditahvli.

Maarja-Magdaleenas juhtis vägesid Tiia Pärtelpoeg.

“Tegime korda Maarja-Magdaleena puhkeala ehk vabaõhulava ja selle ümbruse. Jätkus nii  saemehi, riisujaid kui okste ja lehtede vedajaid. Meelelahutuseks mängis muusika ja kõik said preemiaks pääsme ühele suvisele üritusele omal valikul. Talguseljanka “tegi välja” Maarja-Magdaleena Maarahva Selts. Sauna küttis soojaks Sulev Raju, kõik soovijad olid pärast tööd tema majapidamisse oodatud,” rääkis Tiia.

Meisterdati mänguklotse”

Kui enamikus paikades tehti talgupäeval heakorratöid, siis Pala kooli võimlas valmistati hoopis kujunduselemente, mis hakkavad kaunistama 21. mail Palal peetava maakonna laulu- ja tantsupeo platsi. Peo pealkiri on seekord “Las laps arvab” ning vastavalt pealkirjale on pidu lastekeskne. Sellest tulenevalt pakkus peo lavastaja Merleen Läänemägi välja idee, et peoplats võiks olla kaunistatud mänguklotse meenutavate elementidega.

“Klotside” puitliistudest karkassid lõid kokku Pala rahvatantsurühmade meesliikmed, nende värviliste riideribadega katmine jäi naistantsijate ülesandeks. “Klotside“ kattematerjali aitasid varuda ka maakonna teiste taidluskollektiivide esindajad.

“Heakorratööd on meil enamjaolt juba tehtud,“ ütles Pala kooli direktor Malle Weinrauch. “Eile käisid koos meie kooli õpilastega ümbrust koristamas ka vallavalitsuse töötajad.”

Kõige rohkem oli talguid registreeritud Põltsamaal ja Jõgeval: vastavalt viis ja kaheksa. Ent vähemasti Jõgeval tehti Teeme Ära aktsiooni raames tööd ka väiksemates ja omaalgatuslikes gruppides. Jõgeva linna servas koristasid kaks aktivisti, Karin ja Taivo, Pedja jõe paremat kallast viadukti sillast kuni Mustvee maantee sillani. Pärast kolme ja poolt tundi oli neil kokku kogutud üsna suur hunnik prahti, mille hulgas näiteks sõidukõlbmatu laste jalgratas ning koristajate õuduseks ka mitu kotti, kus sees uputatud kassipojad. Õõvastav vaatepilt ei takistanud siiski talgulisi koristustöid jätkamast, kuigi tuju oli mõneks ajaks rikutud.

i

EILI KOITLA

KAIE NÕLVAK

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus