Jõgeval peeti möödunud reedel ja laupäeval XVIII Betti Alverile pühendatud luulepäevi „Tuulelapsed“, millel etendati Mart, Eno, Rein ja Piret Raua ning Aino Perviku luuleloomingut. Nii et seekordsed luulepäevad olid mõnes mõttes raudsed, aga muidu ikka luulelised.
RIINA MÄGI
Kahe sisuka päeva jooksul pakkusid Eesti eri paikade teatrinoored üksteisele ja publikule kauneid, vaimukaid, lustlikke, mõtlikke ja hingestatud hetki. Tihti tundus uskumatu, et laval toimetavad põhikooliealised noored, sest see, kuidas luules sisalduvat sõnumit lahti mõtestati, eeldanuks suuremat küpsust.
Peapreemiaga sõitis seekord koju Viimsi kooliteater Eksperiment. Nende lavastuse „Unemäng“ kohta ütles žüriis ehk Nõukojas kaasa teinud rahvusooperi Estonia solist Reigo Tamm, et see oli puhas ja siiras ning kantud kahes eri vanuses noorte liigutava koostöö vaimust.
„Meie lavastus tõukus sellest, kuidas kurjus meid ümbritsevas maailmas pead tõstab ning salakavalalt meie igapäevaellu ja pisiasjadesse imbub,“ ütles kooliteatri Eksperiment juhendaja Külli Täht. „Selleks, et seda takistada, saame alustada iseendast ja olla hea.“
Kuna lugu tüüris sinnapoole, et suured saavad kaitsta väiksemaid ja väiksemad anda suurtele oma energiat ja lusti, siis toodi lavastusse kokku kaks eri vanuseastme truppi, kes tavaolukorras käivad koos eri aegadel.
Karud tähtsamad
„Peapreemia saamine oli meie jaoks väga suur üllatus, väiksemad ei saanud alguses arugi, mis see üldse on. Nende jaoks olid olulised hoopis need suured karumõmmid, mida parematele anti: neil hoiti pingsalt silm peal – et kas ikka mõni meile ka jagub. Bussiga koju sõites koostati juba graafikut, mille alusel mõmmik noorte näitlejate juures viibima hakkab,“ sõnas Külli Täht.
Laureaaditiitleid anti luulepäevadel välja kuus. Teiste hulgas said need Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.–8. klasside ja 6. klasside trupp. Nende lavastused „Mul tuhka kadus tina“ ja „Kalamehejutud“ olid välja toodud Lianne Saage-Vahuri käe all, lavalise liikumise seadis Ave Anslan. Ülejäänud kaht Liblikapüüdja truppi, 1. klassi ja 4.–5. klasside oma, tunnustati eripreemiaga.
„Liblikapüüdja lavastused olid kõik stiilsed, maitsekad, puhtad ja selge sõnumiga. Lapsed ei läinud lavale ennast ega lavastust presenteerima, vaid lustima, nautima, aga samas kindlaid mängureegleid järgides,“ ütles Reigo Tamm.
Nii temas kui ka mitmes teises Nõukoja liikmes tekitas positiivset hämmingut Liblikapüüdja 1. klassi trupp. Tundus uskumatu, et vaevalt pool aastat koolis käinud lastele on võimalik nii suur lavaline vabadus ja valmisolek anda, aga ka laval oleku mängureeglid selgeks teha. Eesti Rahva Muusemi arendusdirektor Viljar Pohhomov ütles naljatamisi, et ilmselt on Liblikapüüdja lavastajal Lianne Saage-Vahuril kusagil mingi lasteaia salarühm, kus ta tulevasi liblikapüüdjaid kolmeaastasest peale välja õpetama hakkab – nagu norralased oma tulevasi suusatajaid.
Nagu oaas
Tiitlitest olulisem oli siiski see vaim, mis luulepäevade ajal kultuurikeskuses valitses. „Praegu on olukord kogu maailmas pingeline ja segane, aga siin, Jõgeval on luulepäevade ajal nagu oaas, kus tunnetad, mis on inimeseks olemise juures tõeliselt oluline,“ ütles Nõukotta kuulunud stsenarist ja lavastaja Martin Algus.
„Luulepäevadelt saadud ülendavad muljed annavad mu hinges tooni vähemalt paariks järgmiseks nädalaks. Minu jaoks on Jõgevale tulek kojutulek kahes mõttes. Siin on mu lapsepõlvekodu, aga ka n-ö teatrikodu: minugi teatritee sai alguse ju Liblikapüüdjast.“
Lianne Saage-Vahur oli rõõmus nii selle üle, et Liblikapüüdja noored end taas laval tõestasid, aga ka selle üle, et Eestis on nii palju noori ja juhendajaid, kes oskavad väärtustada ilusat eesti keelt ja sõna jõudu ning kes saavad aru, kui tähtis on lavaline kultuur ja üksteise märkamine. Oluline on tõsta aupaistesse ka eesti luuletajate looming ning anda noortele sõnum, et luule tõlgendamine laval pole ainult tähtis, vaid ka äge. See sõnum jõudis kindlasti kohale.
Luulepäevade „Tuulelapsed“ paremad
PEAPREEMIA – Viimsi kooliteater Eksperiment (lavastus „Unemäng“; juhendaja Külli Täht)
LAUREAADID – Tallinna teatritrupp KOKK („Meil on mitu rada“; Gerda Sepp, Anete-Elisabeth Luukas); Kuressaare Hariduse kooli Kreputlased („Laulikule mõeldes”; Rita Ilves); Emili kooli teatritrupp Emillased („Vaatamata sihist jõuame alati koju“; Merle Västra, Anni Niinep); Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.–8. klasside trupp („Mul tuhka kadus tina“; Lianne Saage-Vahur, lavaline liikumine Ave Anslan); Rapla Vesiroosi kooli teatristuudio Ega Vist 3. klassi trupp („Üheskoos“; Krista Olesk); Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 6. klasside trupp („Kalamehejutud“; Lianne Saage-Vahur, lavaline liikumine Ave Anslan).
Anti välja ka rida eri- ja näitlejapreemiaid. Liblikapüüdja truppidest said eripreemia 1. klassi, 4.–5. klasside ja 6. klasside trupp. Näitlejapreemia pälvisid Hugo Marten Härma Liblikapüüdja 6. klasside trupist ja Kaspar Piik 7.–8. klasside trupist.
Autasustatute terviknimekirjaga saab tutvuda MTÜ Tähetund
kodulehel tahetund.eu
Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.–8. klassi trupi vaimukas lavastus „Mul tuhka kadus tina“ astus nii mõnelgi korral ühiskonnaelu konnasilmadele. FOTO: LEA PIHLAK