Teisipäeval algusega kell 17.30 korraldavad Kultuuriselts Vanaveski, Eesti Vabaõhumuuseum ja Betti Alveri Muuseum ühise ettevõtmise “Ökoehitus ja vanad majad”.
Tegemist on projekti “Ökoehitus ja looduslähedane renoveerimine” raames toimuva esimese õppepäevaga, kus ajaloolased ja praktikud õpetust jagavad. Juttu tuleb sellest, et nüüdisaegsed ehitustehnoloogiad on sageli energiamahukad ja kasutatud materjalid ei ole alati tervisele kõige sobilikumad. Samuti ei teata alati, kuidas renoveerida varem ehitatud hooneid ning milliseid materjale sealjuures kasutada.
“Praeguse kriisiaja tingimustes on eriti oluline leida kõikvõimalikke uusi säästlikke elamis- ja olemisviise. Esivanemate pärandit tundma õppides on võimalik oma kodu muuta soojuspidavamaks, ajahambale vastupidavamaks ja keskkonda vähem häirivamaks,” edastavad korraldajad.
Elo Lutsepp tutvustab programmi “Maa-arhitektuur ja -maastikud. Uurimine ja hoidmine” töid ja tegemisi läbi huvitavate näidete Eestimaa erinevaist paigust, Heiki Pärdi heidab pilgu paikkonna traditsioonilise arhitektuuri arengutele 20. sajandi esimesel poolel.
Pärast teoreetilisi ettekandeid arutatakse vestlusringis edasisi koostööplaane nende huvilistega, kel on praktilisi küsimusi näiteks katuse või seinapalkide väljavahetamise kohta. Uuenduskuuri vajavaid vanemaid maju on linnaski omajagu.
“Eesti Vabaõhumuuseum on maa-arhitektuuri ja -maastiku uurimise ja hoidmise programmi raames käivitanud Eestis meie kõige traditsioonilisemate taluhoonete – rehemajade – inventeerimise.
Betti Alveri muuseumi peavarahoidja Heli Järve sõnul loodetakse leida aktiivseid abilisi kõigist Eestimaa nurkadest ja selleks, et koostöö hästi sujuks, on muuseumi töögrupp nõuks võtnud ka Jõgevale kohale tulla ja rääkida paikkonna traditsioonilisest talu- ja alevi/linna-arhitektuurist ning selle väärtustest ka laiemalt.
Juunikuus ehitatakse Jõgeva alevikku üks väike põhumaja. Päev koosneb Sven Aluste teoreetilisest koolitusest koos tutvustava videomaterjaliga ja praktilisest saviehituse õpitoast.
23. – 24. maini toimus Esna mõisas Järvamaal seminar “Säästev ehitamine” ehk “Energiatõhus maja looduslike materjalidega”.
iii
JAANIKA KRESSA