Tavaliselt tuleb metsloomadele liiga tegev paks lumi meil alles jaanuari keskel. Nüüd aga sadas lumi maha juba novembris ja jäigi.
Eriliseks teeb tänavuse talve seegi, et lumi sadas sula maa peale. Nüüd sulatab külmumata maapind lund altpoolt, lodumetsades ja madalamates kohtades on seetõttu väga pehme.
Me ei tea, kui pikaks tänavune talv võib venida. Kui lumi sulab alles aprillis nagu mullu, siis läheb metsloomadel veebruaris-märtsis väga raskeks. Eriti kitsedel. Ja hoidku kõigevägevam sula eest! Siis tekib lumele koorik, mis nendele loomadele veel kõige hullem. Lisaks sellele, et lumekoorik lõhub loomade jalgu, ei suuda nad enam endale magamiseks ka paljast maad välja kraapida, saavad kopsupõletiku ning hukkuvad.
Jahimehed saavad praegu loomi aidata, andes neile lisasööta.
Meeletus vaevas on ka mets, sest lumi tuli sula puu peale ja jäätus. Tuul ei suuda seda puuokstelt maha raputada, ainult sula saaks sellega hakkama. Kase-, kuuse- ning männinoorendikes murrab praegune lumi kõvasti puude oksi ja latvu. Kui lumi kevadel sulab, on paljud männid punaka-pruunika tooniga, sest lume all arenevad talvitumishaigusi tekitavad seened väga hästi ja need kahjustavad puude okkaid.
Sügisel oli palju hiiri ning seetõttu on hiirekahjustuste läbi kannatada saanud palju noori puid hiljuti istutatud metsakultuurides.
6. jaanuar 2011