Möödunud nädala lõpul toimus Viljandis rahvusvaheline hiiu kandle ja selle sugulaspillide mängijate kokkutulek, käesolev nädal lõpeb lõikuspeoga.
Pärimusmuusika Aidas said kokku poolsada talharpa-tüüpi pillide mängijat Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Venemaalt, Islandilt ja Walesist. Ühiselt otsiti hiiu kandle sugulaspillide taasavastamise võimalusi ning viidi pillimäng kokku pärimustantsudega.
Talharpa 2008 korraldas vabahariduskool August Pulsti Õpistu. Kokkutuleku toimumist toetas Nordisk Kulturfond ja esimene talharpa- seminar toimus 2005. aastal Vormsi saarel.
Kolme päeva jooksul toimusid muusika, tantsu ja pillimängu õpitoad nii edasijõudnutele kui algajatele. Eraldi päev oli pühendatud Vormsi lugude ja rannarootsi tantsude omandamisele.
Vanad karjala lood Jouhiorkesterilt
Neljapäeval astus soolokontserdiga üles Norra hardanger-viiuldaja Ånon Egeland, kes mängis ka parmupilli, norra flööte, tsitrit ja kitarri. Laupäeval sai Pärimusmuusika Aidas nautida virtuoosset soome kvartetti Jouhiorkesteri.
Eesti Pärimusmuusika Keskuse August Pulsti Õpistu juhataja Sofia Joonsi sõnul loodi Jouhiorkesteri 2000. aastal kolme erineva põlvkonna jouhikkomängijate poolt. Ansambel esitab põhiliselt pärimusmuusikat, enamik lugusid on vanad karjala jouhikko-viisid, lisaks mõned ansambli liikmete helitööd.
Jouhikkole lisavad sügavust pikkvile, parmupill ning inimhääl. Kvarteti värvikas liikmeskonnas teevad kaasa Pekko Käppi, keda on tema uuendusliku ja vaba lähenemise poolest nimetatud jouhikko Jimi Hendrixiks, ning grand old man Rauno Nieminen, kes on seda pilli ehitanud, uurinud ja mänginud juba alates 1970. aastate keskpaigast.
Nädalavahetusel tuleb lõikuspidu
Eeloleval reedel ja laupäeval on Viljandi Pärimusmuusikakeskuses aga kokkuvõtete tegemise ja ülevaatuse aeg ehk pärimusmuusika lõikuspidu 2008, mis kutsub huvilisi taas Viljandisse.
Kahepäevane sisefestival annab heliseva ülevaate hetkel pärimusmuusika maastikul toimuvast. Pärimusmuusika Aidas leiab 10.-11. oktoobrini aset 11 kontserti ja kaks õpituba. Reedel kell 18 algab pidu ülevaatekontserdiga, millele järgnevad kontserdid kollektiividelt Paabel, Zetod, Svjata Vatra ja Harl:Etno.
<font size=”2″>Täiesti uudse ettevõtmisena üllatab lõikuspidu publikut vabalavaga, kus saab vaadata-kuulata nii muusikute kuld- ja raudvara kui noori lavavallutajaid. Peale “ametlike” lavade on aga vägagi aktuaalne märksõna jämm, mis võib lahti minna nii Pärimusmuusika Aida fuajees, kohvikus kui mistahes kohas, kus vähegi pilli käes hoida saab.
Laupäeval kell 11 on Aida väikeses saalis noodiraamatu “Uued pillilood pärimusmuusikas” esitlus. Sandra Sillamaa on kogunud kokku paljude pillimeeste omaloomingulised lood ja vorminud selle noodiraamatuks. Tegemist on väärtusliku õppematerjaliga pärimusmuusikahuvilisele. Raamatuesitlusel esitavad autorid oma lugusid.
Laupäevase lõikuspeo esinejad on: Ro:Toro, Mälutagune, Timmermansid, Oort, Gjangsta, Vägilased ja ZEF.
JAANIKA KRESSA