Tagahoovipildid Sadamateatris

“Tagahoovi”- suvi oli tänavu nii Tartus kui ka Palamusel: vanemuislane Raivo Adlas tõi nimelt oma dramatiseeringu Oskar Lutsu jutustusest “Tagahoovis” enam-vähem ühel ajal välja nii Tartu Tiigi seltsimaja näitetrupi kui ka Palamuse amatöörteatri trupiga. Esimesed mängisid tükki Tartus Tähe 37 tagahoovis, teised Palamusel Rehe-Möldri aida õuel. Edukaks ja publikurohkeks osutusid mõlemad lavastused. Kahe trupi vahel oli tihe side: veebruarikuus tehti Palamusel kahepäevane ühisproov, etenduste perioodil vahetati aga omavahel näitlejaid.

Vooremaa fotograaf Anatoli Makarevit? jäädvustas nii kahe trupi veebruarikuise ühisproovi kui ka Palamuse amatöörteatri viimase ?Tagahoovis? etenduse. Esialgu küll üksnes lehe tarvis, ent kui selgus, et head pildimaterjali oli kokku saanud kaugelt rohkem kui lehte vaja, sündis idee teha ka “Tagahoovi”-teemaline näitus. Lavastaja Raivo Adlas oli nii see, kes julgustas näitust tegema, kui ka see, kes pakkus välja, et kõigepealt võiks pildid välja panna Tartu Sadamateatrisse.

“Teatrikunst on, nagu öeldakse, kaduv kunst. Tänu Anatoli Makarevit?ile on mõned ilusad hetked, mis muidu igavikku oleksid kadunud, nüüd kinni püütud ja fotodele talletatud. Ning kus siis teatrifotod ikka rippuma peaksid kui mitte teatrihoones,” ütles Raivo Adlas.

Meeleolumuusikat tegi näituse avamispeol jõgevlane Johannes Haav, kes ühevõrra tuntud nii akordionisti kui ka fotograafina. Palamuse amatöörteatri näitlejad Helgi Herman ja Helmut Nigulas kandsid aga ette stseeni “Tagahoovis” lavastusest. Näituse avamispeo publiku hulgas andsidki tooni Tiigi seltsimaja näitetrupi ja Palamuse amatöörteatri näitlejad, kelles näitus rohkesti äratundmisrõõmu tekitas. Ent kindlasti pakuvad Anatoli Makarevit?i hästi tegelaste emotsioone ja misanstseeni dünaamikat tabavat fotod huvi ja lusti ka teistele teatrisõpradele.

22 fotost koosnev väljapanek valmis Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi, Palamuse Vallavalitsuse ja ASi Seitung toetusel. Kolme nädala pärast kolib näitus Sadamateatrist Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus