Tabivere Vallamuuseumis on huvitav näitus

Detsembrikuus avati Tabivere Vallamuuseumi ärklisaalis kunstinäitus, millele lisab atraktiivsust asjaolu, et pliiatsiportreede autor on oma valla inimene Urve Retsä.

Autori sõnul ei ole ta kunsti õppida saanud, kuigi huvi nooruses oli, vaid on jäänud iseõppijaks-tegijaks.

“Kui Kaarepere koolis käisin, tuli kord kooli kunstnik Ragul, kes 5.-8. klassi õpilaste seast neli-viis välja valis, keda kunstialaselt pisut harida. Mina olin siis 5. klassis ja olin ka väljavalitute hulgas. Käisime kord nädalas rahvamajas ja ta tutvustas meile maalimise ja joonistamise põhitõdesid. See ei olnud tänapäeva mõistes ringitöö, sest juhendaja tuli, millal aega sai, aga meile tuli see kahtlemata kasuks ja oli huvitav.  Mul soovitati ka pärast Kaarepere kooli lõpetamist Tartu kunstikooli astuda, kuid Mullaverest, kus meie pere siis elas, oli 1960. aastate algul bussi- ja rongiliiklus Tartusse kehv, sõita sai vaid vara hommikul ja hilja õhtul, koolis oli aga ühiselamukohti väga napilt. Nii see jäi, aga oma lõbuks olen ikka joonistanud,” rääkis naine, kes on töötanud kunagise nahkgalanteriitoodete vabriku „Linda” Tabivere tsehhis, olnud aastatel 1966-1971 Tabivere rahvamaja kunstiline juht ja töötanud enne pensionilejäämist ka kohalikus lasteaias.

“Ei ole varem kunagi oma töid n-ö laiale avalikkusele näidanud, aga eks üks ja teine teadis, et sellega tegelen. Lasteaias küsiti ka vahel, et näita, mida uut valmis oled saanud,” rääkis Urve, kellele kõige enam meeldivad portreed ja kes eelistab töövahendina pliiatsit.

“Grafiit on minu meelest tänuväärne materjal ja mulle väga käe järgi. Ja eks õiged värvid ja pintslid on ju kallid ka,” nentis Urve.

Palju on ta joonistanud oma peret — poega ja tema kahte tütart, aga ka teisi sugulasi ja tuttavaid inimesi. Kokku on tal enda sõnul töid kodus sadakond.

Suust suhu on info tema võrdlemisi haruldasest hobist külas liikunud ja kui vallamuuseumi juhataja Andu Uus Urve Retsäle aastalõpul ettepaneku tegi oma töid ka teistele näidata, ei leidnud naine põhjust keelduda.

“Ma arvan, et kui mina oma pusimise näha toon, ehk saavad siis teised minusugused ka julgust oma töid näidata. Ma olen kindel, et meie vallas on kindlasti veel selliseid inimesi, kes on iseõppijad ja isetegijad, aga kelle loodu teistele ka huvi pakub. See oli Andu Uusil väga õige ja tänuväärne idee, et selles tõesti ilusas ruumis kohalike inimeste kunstitöid välja panna,” rääkis Urve, kelle näituse kohta muuseumi külalisteraamatus vaid kiitvaid hinnanguid leiab.

Portreedevalik on Tabivere Vallamuuseumis veel pikemat aega vaadata, et aga suur näituseruum aastaajale vastavalt jahe on, tuleks külastusaeg Andu Uusiga telefonil 5064160 või 53496466 eelnevalt kokku leppida, et ta teaks tulla ja uksed lahti teha.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus