Eestimaa külateatrid pidasid Pärnumaal Toris järjekordset lõikuspidu Eesti Harrastusteatrite Liidu eestvõttel ning seekord siis Tori valla toel…
Jõgeva maakonda esindas 17. külateatrite festivalil tänavu ainsana Tabivere Harrastusteater, kes naasis laureaaditiitliga.
Mängiti Janno Puusepa näidendit “Proov”, mille lavastas Tõnis Lepp.
Publik lükkas hoo sisse
Laval on käimas näidendiproov, esietendus on ukse ees, aga kõik on liimist lahti. Näitlejad nääklevad, projektijuht elab muretusemullis, riietur ei suuda osalisi sobivate kostüümidega varustada, kõrvalised isikud segavad, lavastaja on hullumas…
“Proovi” esietendus toimus mullu detsembris, kui Tabivere harrastusteater oma 20. sünnipäeva pidas, ja sel teemal kirjutas Riina Mägi 2016. aasta 8. detsembri Vooremaas artikli “Juhtub kõik, mis juhtuda saab”. Tori rahvamajas üle poole aasta hiljem mängitud lool oli aga hoopis uus kvaliteet ning selle sünnile aitas väga palju kaasa publik, kes koosnes ju peaaegu sajaprotsendiliselt tsunftikaaslastest. Juba esimeste repliikide järel vallandusid saalis naerupahvakud, siit-sealt oli kuulda lausekatkeid, nagu “…näe, täpselt nagu meie proovis” või “ma olen ka alati öelnud, et…”. Etendust katkestasid ka mitmed vaheaplausid, eriti meeldisid rahvale vihjed kõiksugu konkursside žüriidele – muidu mängiks külajanti, et tegijatel endalgi lusti oleks, aga žürii ootab kõrget kunsti, kujundeid, alltekste…
Loomulikult küttis selline vastuvõtt näitlejad viimse vindini üles, nii et nad andsid endast kõik ja natuke rohkemgi.
Autor lähenes personaalselt
“Proovi” kirjutas Janno Puusepp just Tabivere näiteseltskonnale ja n-ö linnalegendi järgi oli ta sellegi läbi mõelnud, kes kõige paremini ühte või teise rolli sobib. Ise valis aga endale osa Rein Annuk, kelle näitlejakarjäär omal ajal Tabivere rahvamajas alguse sai ja kes nüüd nii Tartu Vilde Teatri etendustes kui mitmes projektilavastuses kaasa teeb. Päriselt pole ta maha jätnud ka Tabivere truppi ning kohtlasevõitu jauramimängijal Aital, kes kõnealuses tükis järjekindlalt näidendiproovi segamas käib, on Reinu kinnitusel konkreetne prototüüp.
“Tegime ühe väikese seltskonnaga Tartus luulekava proovi, kui sinna ilmus tädike, kes oli ajanud segamini nii kellaaja, päeva kui kohagi ja kinnitas, et tema kapellil hakkab just samas ruumis proov. Kui me ta lahkuma veensime, jäi ta koridori istuma ja üksinda laulma. Hakkasin Jannole peale käima, et ta selle karakteri näidendisse sisse kirjutaks, ja ütlesin, et tahan ise seda tädi mängida,” pajatas Rein.
Lavastaja Tõnisele olevat olnud küll pisut raske selgeks teha, miks Rein just järjekindlalt lavale ilmuvat Aitat mängima peaks, aga näitleja oli sama järjekindel ja saigi oma tahtmise.
Teistel näitemänguseltskondadel on muide huvi nii “Proovi” kui teiste Janno Puusepa näidendite mängimise vastu suur.
Mari Möldre auhind kümnendat korda
Festival on iga aastaga kosunud: kui esimesel taolisel näitemängupeol oli osalejaid alla paarikümne, siis tänavusel 33. Toris mängiti rahvamajas, koolis, muuseumi aida ees ja üks etendus oli kirikus. Nähtut analüüsis žürii, kuhu kuulusid välisvaatlejatena Edite Neimane Riiast ja Taisto Oksanen Helsingist ning kodumaalt Rein Laos, Tea Merivald, Tiit Alte ja Kristiina Oomer. See meeskond jagunes etenduste jälgimiseks kolmeks tandemiks, kes oma lemmikud valis. Nii kuulutati pühapäevasel festivali lõputseremoonial välja kuus laureaati ning anti välja arvukalt näitlejapreemiaid ja eripreemiaid.
Ja esmakordselt anti truppidele võimalus üksteist tunnustada ning tõsta soovi korral esile ka mõnd konkreetset näitlejat. Selleks olid osalejad kodunt kõiksugu kingitusi kaasa võtnud. Vastastikune auhindade-kinkide jagamine võinuks veel lustlikum olla, aga paraku olid näitlejate read pühapäeva õhtul alanud lõputseremooniaks kurvalt hõrenenud, ka paljud autasu pälvinud olid juba koduteel. Kui inimesed on kolm päeva vaimselt ja füüsiliselt ülitegusad olnud, esmaspäeval ootab aga kaugel kodus töö, siis on see kahjuks asjade loomulik käik. Nii tuli auhinnad sageli lähinaabritele edasiandmiseks loovutada. Ka Mari Möldre nimelist eriauhinda, mida Tabivere vallavalitsus alates 2008. aastast välja annab ja mis oli seega tänavu kümnes, ei saanud selle pälvinu ise vastu võtta, sest oli juba teel kodusaarele. Sepismaski ja rahalise preemia sai 17. külateatrite festivalil tehtu eest Hiiumaa EMSI trupi näitleja Õie Laksberg, kes kehastas August Kitzbergi näidendis “Pila-Peetri testament” Maretit.
“Ilmselt on kümnes Möldre auhind ka viimane, sest kui haldusreformiga kaob Tabivere vald, ei saa olla ka selle valla poolt antavat preemiat,” nentisid Tabivere harrastusteatri asutajaliikmed Esta Sokk ja Linda Amjärv. See on paraku meie muutuv elu, kuid loodetavasti jätkub Tabivere isetegijate teatrihuvi.
Kes soovib festivalil auhinna pälvinutest põhjalikku ülevaadet saada, tehku arvutis lahti Eesti Harrastusteatrite Liidu kodulehekülg http://www.harrastusteatrid.org/
17. külateatrite festivali laureaadid
Vilde Teater
“Hämarad märgkoerad”, autor ja lavastaja Janno Puusepp
Saaremaa Teater
“Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola”, Lydia Koidula näidendi ainetel, lavastaja Väino Uibo
Tabivere Harrastusteater
“Proov”, Janno Puusepp, lavastaja Tõnis Lepp
EMSI (Hiiumaa)
“Pila-Peetri testament”, August Kitzberg, lavastaja Janno Elmi
LendTeater
“Sadam”, autor ja lavastaja Aireé Pajur
Oomerteater
“Onu Vanja”, Anton Tšehhov, lavastaja Maret Oomer
KAIE NÕLVAK