Laupäeval ja pühapäeval Kuhjaveres peetaval Külateatrite festivalil mängib trupp E.H.K. Jekaterinburgis tegutseva Venemaa näitekirjaniku Nikolai Koljada näidendit “Kõikehõlmavalt”.
Teatritrupp kasvas välja Tabivere harrastusteatrist. 2013 võttis pikaajaliselt lavastajalt Tõnis Lepalt teatepulga üle harrastusnäitleja Esta Sokk. “Meid oli kolm naist: mina, Helgi Herman ja Katrin Sokk, kes tahtsid näitemängu tegemist jätkata. Otsisin välja sobiva tüki, tõlkisin ja vajadusel kohandasin seda. Nii tõime lavale mitu näidendit vene ja ukraina autoritelt. Aga see tekitas paljudes küsimuse, et miks Tabivere harrastusteater mängib nii väikese osaliste arvuga tükke. Siis otsustasime oma trupi teha. On olemas Tabivere harrastusteater, kes tähistas eelmisel aastal oma kahekümnendat tegutsemisaastat ning kus saavad kaasa lüüa kõik soovijad. Ja meie väike teater. Meil on hea klapp. Mõistame üksteist poolelt sõnalt. Saame laval vastastikku kindlad olla. Vajadusel kaasame oma truppi ka teisi harrastajaid,” rääkis Sokk. Trupi E.H.K. mõnusast sisekliimast rääkides märkis ta sedagi, et proove tehakse nii Tabivere rahvamajas kui ka Helgi Hermani kodus Jõgeva vallas. “Nii on ausamalt ja võrdsemalt jaotatud ka sõidukulud.”
Esta Soku sõnul on Tabivere teatritegijad Kuhjavere külateatripäevadest kuulnud häid sõnu juba ammu. “Vaatama või osalema pole kuidagi jõudnud. Kuigi see mõte on juba aastaid meil peas mõlkunud. Mingil määral on olnud takistuseks seegi, et kaks külateatrite festivali toimuvad küllalt ühel ajal. Tuleb teha valikuid. Sellel aastal sai see valik tehtud niimoodi, et Tabivere harrastusteatriga osalesime eelmisel nädalavahetusel Toris peetud 17. külateatrite festivalil, kus meie lavastus “Proov” sai laureaadiks. Aga teatritrupiga E.H.K. osaleme Kuhjavere XIII külateatripäevadel lavastusega “Kõikehõlmavalt”.
“Et üks meie trupi liige Katrin Sokk oli pikalt hõivatud Jõgeva Linna Teatri suvelavastuse “Piimamees Tevje” väljatoomisega, siis meie Helgiga ei tahtnud tegevuseta istuda ja nii saigi välja vaadatud uus näidend, mis osutus meile igati sobivaks.
See on natuke naljakas ja natuke sentimentaalne lugu kahest vanast näitlejannast, kes on ilma jäänud tunnustusest, kuid on säilitanud ustavuse teatrile. Soovides kõigile tõestada, et nad on veel vägagi tegusad ja lootes taas lavale pääseda, saavad nad salaja teatri proovisaalis kokku, et iseseisvalt uue näidendi proovi teha. Proovi käigus meenutatakse möödunut elu, klaaritakse vanu arveid, räägitakse oma pettumustest ja unistustest,” rääkis Esta Sokk. Üldiselt on näidendiga seotud aga ikka kolm naist. Nimelt on Katrin Sokk helitehnik.
Esta Sokk märkis, et Kuhjaveres minnakse etendusega julgesti lavale. “Eks me ole varemgi esietendusega festivalile läinud. Aga väike sabin on ikka sees ka. See on alati olemas. Isegi kui mängid kahekümnendat korda. Ootame põnevusega, mida teised kollektiivid vaatamiseks pakuvad. Festival on ju koht, kus saab kokku vanade sõpradega ja kus leiab ka uusi.”
“Kõikehõlmavalt” on Kuhjavere festivalil kavas laupäeval 19. augustil kell 11.
Tänavuseks teatrifestivaliks sai Kuhjavere küla ka oma legendilaadse loo, kus tegelasteks Vanapagan ja teatrientusiastidest mees ja naine, kelle prototüüpidest võib ära tunda Kuhjavere külavanema Romeo Muki ja külaseltsi juhatuse liikme Urve Mukki. Loo kirjutas Järvamaal tegutseva Alburahva teatri dramaturg ja näitleja Küllike Veede. Koos trupikaaslastega esitas ta lugu paar nädalat tagasi Kuhjavere teatrikohvikus. Festivali traditsiooniline ajaleht on tänavu suuresti pühendatud Kuhjavere kauaaegsele patroonile Kalju Komissarovile (1946-2017), keda meenutavad teatriharrastajad erinevatest paikadest.
JAAN LUKAS