Möödunud laupäeval toimus Tabivere rahvamajas Peipsi lääneranniku noorteprojekti „Talendijaht“ finaal, mille peaauhinna pälvis sel korral 10aastane Markus Kadaste Varalt.
Talendijaht toimus Tabivere rahvamajas teist korda ning näha sai Vara, Kolkja, Kallaste ja Alatskivi noorte talentide etteasteid. Seda, miks Tabivere või Maarja-Magdaleena kandist sel aastal noori ei osalenud, ei osanud talendišõu korraldaja ja Tabivere noortekeskuse noorsootöötaja Marianne Luik kommenteerida. „Sel aastal läks nii,” sõnas Luik, kinnitades, et jäi sellele vaatamata üritusega rahule.
„Tegelikult on suur töö tehtud ja palju vaeva nähtud. Kui talendid särasid lava peal, siis meie meeskond sai väga hästi ja edukalt koos noortega lava taga organiseerimisega hakkama,” kinnitas noorsootöötaja. Eelmise aastaga võrreldes oli tema sõnul ürituse sisu erinev ja etteasted teistsugused, kuid üldjoontes korraldus väga ei erinenud, mistõttu oli eelmise aasta kogemus hea põhi, et sel aastal veel paremini teha.
Talendijahi etteasteid hindasid Ameerika talendisaates („America’s Got Talent”) 2016. aastal osalenud Vello Vaher, Tabivere lasteaia direktor Aune Sepp, kes teist aastat žüriisse kuulus, Tabivere rahvamaja juhataja Kalev Pärtelpoeg ning stand-up koomik ja Unistuste Agentuuri omanik Liina Pulges.
Musikaalsus ja oskus improviseerida
„Konkurents oli selles mõttes ebavõrdne, et osad on peaaegu professionaalsed, mõned alles aasta aega tegutsenud. Aga talendijaht ongi tegelikult niisugune, et see, kes tuleb osalema, teab, millega ta riskeerib. Sellel on suur vahe, kas ta on harjutanud ühe või kaheksa aastat. Ja võidavadki parimad,“ tõdes Aune Sepp.
Sel aastal tuli võitjaks Varalt pärit 10aastane Markus Kadaste, kes esitas klaveril seade „Klassikast popini”. Markuse sõnul sai valitud kaks lugu ‒ Beethoveni „Für Elise”, sest seda teab ka inimene, kes muidu sellist muusikat ei kuula, ning Camila Cabello „Havana”, et näidata sedagi, et ta oskab ise lugusid seada.
Aune Sepa sõnul sai võitja valitud täiesti üksmeelselt. „Poiss on väga musikaalne ja valdab hästi klaverit, ning mis põhiline, ta on improvisatsioonivõimeline. Kätteõpitud oskus on üks asi, aga see, et ta suudab kohe ümber reageerida, teha improvisatsioone, see on hästi tähtis,“ kinnitas ta. Ka noorsootöötaja Marianne Luige arvates läks võit õigesse kohta. „Selle vanuse kohta oli super etteaste. Kuna olen klaverit ise õppinud ning mu tütar õpib seda hetkel, siis oskan hinnata ja minu arvates on võitja võitu väärt,“ sõnas ta.
„Ma ei oskagi kirjeldada, see on lihtsalt nii äge ja ma poleks kunagi arvanud, et ma võidan,“ oli Markuse esimene emotsioon. Ta ise oli arvanud, et võidavad tantsijad, kes teise koha said. „Me tuleme samast külast, nägin nende esitust eelvoorus ja see oli tõesti väga hea,” lisas poiss.
„Kolm aastat olen muusikakoolis käinud, lasteaias mängisin esimest korda kontserdil „Rongisõitu“ ja siis hakkasingi klaverimänguga tegelema ning mulle see väga meeldib. Minu klaveriõpetaja rääkis mulle sellest võistlusest. Kuna olen neljandas klaveriklassis ja mängin kuuenda klassi lugusid, siis ta arvas, et saaksin kindlasti hakkama,” rääkis Markus.
Erinemine teistest talentidest
„Noodiraamatuid, ainult noodiraamatuid,” vastas noor talent küsimusele, mis ta võidetud rahasummaga peale hakkab, ning lisas, et kogu vaba aeg läheb klaveri harjutamisele. Markus kirjutab ka ise lugusid ning tegeleb hästi palju klaveril improviseerimisega. „Veel ei ole otsustatud, aga ma esinen soolokontserdiga Alatskivi kunstide koolis kas 23. või 27. novembril,“ lisas noormees.
Žürii liige Aune Sepp arvas, et esinejatel tuleks järgmiseks korraks õppida laval käitumist. „Jälgida võiks seda, et ükskõik, kas sa oled tantsija, laulja või instrumentalist, aga juba lavale tulles näeb publik sind, siis oled sa juba esineja. Laval peaks oskama artisti moodi käituda,“ rääkis pedagoog, lisades, et tahaks esinejatel näha ka emotsiooni.
„Näiteks laul võib olla ükskõik kui ilus, aga kui see lauldakse lihtsalt emotsioonideta maha, siis ei anna see publikule midagi. Muidugi tahaks näha, et ka ühe žanri etteasted üksteisest erineksid.”
Seda, kas järgmisel aastal talendijaht toimub, ei osanud noorsootöötaja Marianne veel öelda. „Seda peame arutama teiste piirkondadega, kellega me koos seda projekti veame. Meie poolt, nagu näha, jäi noortel huvi vajaka just esinemise osas, aga mine sa tea, miks mitte,” sõnas ta.
Endla ja Lembi Vaher esitasid akrobaatikakava, viimane tegi trikke koos oma kolmeaastase poja Maruga. Samuti kutsus Vello lavale kaaskohtunikud, kellel lasi mitmesuguseid trikke proovida, demonstreerides neid ka ise.
„Talendijahi” esikolmik
I koht Markus Kadaste (10 a) – seade klaveril „Klassikast popini”
II koht Johannes Petmanson (15 a) ja Kristina Nikulina (14 a) – võistlustants džaiv
III koht Alisa Kirnossenko (10 a) – šõutants „Boom box”
DEIVI SUISTE