Suur Paunvere väljanäitus ja laat toovad igal aastal Palamusemaile tuhatkond müüjat ja tuhandeid ostjaid. Suure laada kõrval on aga Palamuse vallas jõudu koguma hakanud üks palju väiksem ja koduse õhkkonnaga laat – Varbevere külade laat.
Möödunud laupäeval peetud kolmandal Varbevere külade laadal oli kaupa pakkumas 21 müüjat ning kauba uudistajaid-ostjaid käis viie tunni jooksul laadaplatsilt läbi 150 ringis. Kaubavalik oli päris mitmekesine. Kõige rohkem oli vist neid, kes külastajate kõhu eest hoolitsesid: pakuti koduleiba, pirukaid, emadepäevalauale sobivaid torte ja muid magusaid küpsetisi, veiselihast suitsuvorsti, suitsukala ja koduveini. Osta sai ka istikuid, keraamikat, puidust köögitarvikuid, aiamööblit ja aiakaunistusi, vanavara ning muudki.
Varbevere laadal hakkas silma noorte müüjate rohkus. Üheksa-aastane Vaidavere neiu Kertu Kull müüs näiteks oma vanaema Merike Kulli küpsetatud Tarto talu seemneleibu. Merike ise oli samuti kohal, aitas leibadele reklaami teha ning valvas, et pojatütar ostjatele raha õigesti tagasi annaks. Kui Kullide kauaaegne peresõber Arne Tegelmann süüdistas Merikest tögamisi lapstööjõu kuritarvitamises, siis asja arutades jõudsime otsusele, et tegemist on siiski tõhusa ettevõtlusõppega.
“Olen koduleiba teinud juba poolteist aastat. Teen seda puhtast rukkijahust, nii et see on väga tervislik,” ütles Merike Kull. Tema kodusesse ahju mahub korraga neli kaheksasajagrammist leiba ja laadapäevaks tegi ta leiba kolm ahjutäit. Ühe pätsi jättis ikka koju ka, et oma pere päris ilma ei jääks.
“Hea pehme leib,” kiitis Merikese kätetööd elupõline tohter Maie Einberg. “Osa leiba jätan endale, osa viin poja perele. Üksi ei jõuaks ma tervet pätsi ära süüa ja head kraami oleks kahju raisku lasta.”
Tarto talu seemneleivad läksid kui soojad saiad: esimese poole tunniga oli lett tühi.
Ema ja tütar, Eneli Lepasepp ja Erel Kivimurd, pakkusid laadalistele juusturulle, vorstipirukaid ja kaneelikeerde. Kes neid kohapeal süüa soovis, sai samast ka tassi kohvi.
Noored ja hakkajad
Laadakraami küpsetasid Eneli ja Erel valmis eelmisel õhtul.
“Ma ise poleks vist viitsinud laadaga jännata, aga Erel oli nii hakkamist täis, et polnud pääsu,” sõnas Eneli Lepasepp. “Tulu läheb ka noormüüjale, mina olen rohkem sponsor.”
Kõrvalleti taga oli samuti väga noor müüja: üheksa-aastane Kertu Kivimurd. Temalt sai osta küpsisetordi lõike ja beseeküpsiseid.
“Mina beseed teha ei oskagi, aga Kertu õppis selle töö sõbranna ema käest ära ja tal tulevad need väga hästi välja,” kiitis Kertu ema Reelika Kivimurd.
Söögipoolise pakkujate seas oli ka üks meessoo esindaja, kolmeteistaastane Kevin German. Tema pakkus oma ema Ilona küpsetatud lihapirukaid, singi-pekisaia ja õuna-rosinarulli.
“Lihapirukad hakkavad küll juba jahtuma, aga varsti toob ema uue laari sooje pirukaid,” teatas Kevin.
Suupoolise kõrval pakuti laadal ka jäävama väärtusega tooteid. Riin Pärnalt sai osta näiteks tema enda ja Kaja Ivaski loodud kunstipärast keraamikat, mis valminud Palamusel.
“Varbevere laat on armas kodune laat. Olin siin ka möödunud aastal ja tulin tänavu tagasi. Tõsi, ostetakse seekord vist natuke vähem kui mullu, aga Varbevere pole ka ainus koht, kus täna kevadlaata peetakse: laat käib ka Mustvees ja Tabiveres,” ütles Riin Pärn.
Kodune õhkkond
Laadalised kiitsidki Varbevere laada mõnusat kodust õhkkonda. Ka kaubavalikuga oldi rahul. Kõik kõike soovitut siiski ei leidnud.
“Möödunud aastal sain siit kasvuhoones kasvatatud värskeid maasikaid, aga tänavu neid kahjuks ei pakuta. Ilmad on nii külmad olnud, et ilmselt ei kasva maasikad isegi kasvuhoones. Kahju, homme oleks olnud nende marjadega nii tore emadepäevatorti kaunistada,” ütles Egle Plato.
Varbevere laat on kõigil kolmel aastal toimunud Annuki talu maadel. Laada võõrustaja Ülle Annuk müüs enda tehtud ehteid ja õnnitluskaarte, ent ta oli koos Tiina Tegelmanniga ka üks laada eestvedajaid.
“Laata korraldades tahame näidata, et meie küla elab,” sõnas Ülle Annuk. “Müüjad tulevad laadale enamasti lähiümbrusest ja meie sõprade ringist. Kohalikud inimesed on lahkesti nõus ka loteriiauhindu annetama. Ilmaga on meil senini ka vedanud: see on laada ajal ikka ilus olnud.”
Laada lõppedes tõdeti, et see kujunes justkui Varbevere kandi külade kokkutulekuks: tänu laadale said kokku ka need, kel muidu pole põhjust trehvata.
“Ka meie laadaloterii täitis oma eesmärgi,” tõdes Tiina Tegelmann. “Laekunud tulu kasutame Varbevere külade peo korraldamiseks. See toimub hilissügisel, aga kas Palamuse rahvamajas, nagu esimene, märtsis toimunud pidu, või kusagil mujal, see selgub.”
RIINA MÄGI