“Akvarell ei tunne piire: selle tehnika jaoks sobib nii miniatuurne kui ka suur formaat,” kinnitab Jõgeval tegutseva akvarelligalerii Kala omanik Gennadi Lapin. Akvarellinäitusel, mille ta mai lõpus linna päevade aegu Jõgeva linnaraamatukokku üles pani, näitabki ta üheksa autori suureformaadilisi akvarelle.
Gennadi Lapin ei näe just eriti pedagoogi moodi välja, ent ometi on ta nõuks võtnud Jõgevamaa kunstipublikut usina ja järjekindla koolipapa kombel akvarelli alal harida. Järjekordne “õppetund” ripubki nüüd linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis üleval. Seekord on 16 näitusetöö ühiseks nimetajaks just suur formaat.
“Tahtsin näidata, et akvarellid ehk rahvakeeles vesivärvid pole mitte ainult lastele käeharjutamiseks mõeldud, vaid et selles tehnikas luuakse tõsist ja suurt kunsti,” ütles Gennadi Lapin.
Kodulinna autoritest esineb peale Lapini enda Eike Salu, mujal Eestis elavatest akvarellistidest on esindatud Irina Jugolainen, Sergei Minin, Rein Mägar, Slava Semerikov ja Ruudi Treu. Rahvusvahelist hõngu toovad näitusele leedulanna Ramune Lebedyte ja Rootsis elava soomlase Ari Laitineni tööd.
“Ari tööde põhjal saab aimu Põhjamaade akvarellikoolkonna põhimõtetest, Ramune näitab aga oma sootuks teistsuguste taiestega akvarelli võimalusi abstraktsionismis,” ütles Gennadi Lapin. “Ka Sergei Minin lisab näitusele rahvusvahelist mõõdet: et kunstihariduse on ta omandanud Moskvas, võib teda pidada sealse akvarellikoolkonna esindajaks.”
Peterburi ja Mehhiko kaudu Jõgevale
Üks “rahvusvaheline” nüanss on näitusel veel: mõned Gennadi Lapini ja Rein Mägari tööd on enne Jõgeva publiku ette jõudmist osalenud välismaistel biennaalidel. Lapini “Solveigi laul” ja Mägari “Toini” olid näiteks väljas mullu novembris Peterburis toimunud akvarellibiennaalil. Mõlemad on suurepärased naiseportreed, ent keskkond, milles naised kujutatud, on kardinaalselt erinev. Mägari naistegelane on köögis pottide-pannide keskel, ent samas puudub temas igasugune kodukanalikkus. Mine tea, võib-olla on see õnnestunult maalitud valgus, mis tema vaimse poole nähtavale toob.
Lapini “Solveigi laulule” mahub peale naisenäo ka kaunis Norra maastik.
“See töö on maalitud mulluse Norra-reisi muljete põhjal,” ütles Gennadi Lapin, lisades, et Ibseni ja Griegi loomingust tuttavat Solveigi kujutades kasutas ta modelli abi ning et tavalisest paksemat ja jõulisemates toonides värvi kasutas ta eksperimendi korras.
Lapini teine näitusetöö – “Tee kiriku juurde” – on läbi teinud eriti pika rännaku: see oli möödunud sügisel väljas Mehhikos toimunud akvarellibiennaalil. Mitme eesti akvarellisti taieste sinnasaatmise korraldas Rein Mägar. Pildid jõudsid Mehhikosse posti teel ning tulid samal viisil ka kenasti tagasi. Internetis biennaali kohta levinud materjalidest sai Lapin teada, et “Teed kiriku juurde” kasutati ka ürituse reklaamis. Ju see jäi siis korraldajatele millegagi silma.
Kolme aastaga akvarellistiks
Kui Lapini pildil kulgeb tee kiriku juurde mööda pruunikaid kaljusid või sama karva kõrbe, siis üldiselt on näitusepiltidel palju vett. Eike Salu näitab kaht põnevat vihmapilti: ühel langeb vesi üksikute tilkadena, teisel on kunstnik valla päästnud suisa vihmavalingu. Rein Mägar seevastu näitab meile vihmajärgset meremaastikku (“Peale vihma”). Ka Sergei Minini kolmel pildil on peategelaseks meri. Samas kujutab ta seda iga kord erinevalt: kord nappide kirjaridu meenutavate joontega, kord värvide pillerkaari vallandades.
Hea motiivivalikuga paistab silma veel üks merepilt – “Põhjamaa kevad”. See on narvalanna Irina Jugolaineni ainus töö sellel näitusel ja üks tema esimesi nii suures formaadis akvarelle üldse. Ent maalitud on see juba üsna kindla käega. Akvarelli alal on Irina end kolmel viimasel aastal täiendamas käinud just Jõgeval Gennadi Lapini juures.
“See töö näitab, kui kaugele on kolme aasta jooksul akvarellis võimalik jõuda,” ütles Gennadi Lapin. “Novembris tuleb siinsamas linnaraamatukogus Irina esimene isikunäitus.”
1. juulil avab galerii Kala Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis näituse “Karvased ja sulelised akvarellis”. See koosneb, nagu pealkirigi ütleb, looma- ja linnupiltidest.
“Sellest tuleb väga hea näitus. Julgen seda kinnitada, sest enamik töid on juba kohal,” ütles Gennadi Lapin.
Jõgeva linna päevadele pühendatud akvarellinäitust saab aga Jõgeva linnaraamatukogus vaadata 28. juunini, mil raamatukogus algab kollektiivpuhkus.
i
RIINA MÄGI