Sugulussidemed tõid esinema kõrgetasemelise koori

Kolmapäeval külastas Põltsamaad USA Lexington High Schooli 72-liikmeline segakoor. Sellise kõrgetasemelise koori Põltsamaale sattumise põhjuseks oli Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 9. klassi õpilase Linnet Puskari kirjavahetus  USA-s elava sugulase Sonia Rowley’ga, kes selles kooris laulab. 

Kahe neiu kirjavahetus on kestnud juba üle paari aasta. Omavahel  nad varem kohtunud ei olnud, küll aga fotosid vahetanud. Sonia Rowley pani tähele, et väikeses Eestis  oskavad siinsed inimesed, eelkõige noored, mitmeid võõrkeeli. 

Pereliikmed on varemgi Eestis käinud

Sonia on aktiivne tüdruk, lisaks muusikale tegeleb ta ka spordiga — käib jooksmas ja mängib tennist. Ta laulab ka veel kirikukooris ning mängib klaverit.

Tema pereliikmed on varemgi Eestis käinud, kuid tütarlaps sattus siia esimest korda. Eesti talle tema enda kinnitusel meeldis ning ta lubas siia võimaluse korral jälle tagasi tulla. Linnet Puskari ema Kersti Puskari sõnul elab Ameerikas Glastonbury’s  tema kaugelt sugulane Jüri.

Jüri lahkus Eestist enne Teise maailmasõja lõppu, 1944. aastal. Teekond Ameerika Ühendriikidesse võttis aega viis aastat. Mees õppis seal mitmetes koolides ning temast sai lennundusinsener. Oma ameti tõttu Jüril Eestiga sidemeid olla ei tohtinud ning ta oli Eestis elavatest sugulastest poole sajandi vältel ära lõigatud. Nii jõudiski mees uuesti Eesti pinnale alles pool sajandit hiljem, 1994. aastal.

Tookord peeti Suure-Jaani lähistel suguvõsa kokkutulek, sest just sealtkandist on Ameerikas elav Jüri pärit. Kersti Puskar tookord temaga ei kohtunud, küll aga tema isa. 

Kirjavahetus nooremate sugulastega

Põltsamaale Puskari perele külla jõudis kaugel maal elav sugulane 2009. aastal. Sealt alates sai alguse kirjavahetus. Kersti sõnul läks temalt esimene kiri Ameerikas elavale sugulasele teele 1994. aastal.

Kersti Puskari tütar Linnet hakkas Jüriga kirjavahetust pidama 2009. aastal. Kirjavahetuse mõte oli selles, et tüdruk saaks praktiseerida inglise keelt ning vanahärra omakorda eesti keelt. Kersti Puskari kinnitusel oskab Jüri eesti keelt vaatamata kauaaegsele Eestist eemal olemisele tegelikult suurepäraselt. Samas pidas vanahärra õigeks, et Linnet saaks astuda kirjavahetusse oma nooremate Ameerikas elavate sugulastega, ning saatis Linnetile Sonia Rowley kontaktandmed, kes on samuti 15-aastane nagu Linnetki. Kahe neiu kirjavahetus on kestnud üle kahe aasta. Linneti õde, 13- aastane  Helin peab kirjavahetust Jüri teise lapselapsega, kuid mitte nii järjekindlalt nagu Sonia ja Linnet.  

Lexington High School’i koori Põltsamaal antud kontsert oli võimas ja pakkus kuulajatele tõeliselt suurepärase muusikalise elamuse. Soniale meeldib  Eestis väga ning ta on tõeliselt uhke selle üle, et tema sugulussidemed teda Eestiga seovad. Sonial on kahju, et ta eesti keelt ei oska. Kersti Puskar aga tunneb heameelt head meelt selle üle, et tema tütrel on võimalus suhelda Soniaga inglise keeles, pealegi veel kirja teel. Isegi Kersti onu Jüri on tunnistanud, et Linneti inglise keele oskus on väga heal tasemel. 

Tulevik võib olla seotud Ameerikaga

Kersti Puskari sõnul oskavad noored juba küllaltki hästi inglise keelt, mida ta ei saa enda kohta öelda. Sugulane Jüri on Puskarite peret ka endale USA-sse külla kutsunud, kuid mitmel põhjusel on see mõte tänaseni teostamata. Tõtt-öelda oleks Kerstil ja tema pereliikmetel USA-s palju tegemist, sest seal elab ka tema teisi sugulasi.

Millal Kersti sõit Ameerikasse teoks võiks saada, seda ta praegu veel täpselt lubada ei julge. Küll on Ameerikas Jüril külas käinud Kersti tädid.

Linnet Puskar märkis, et tema tulevik võibki olla seotud Ameerikaga. Kersti Puskari sõnul meeldib ka Jürile Eestis väga,  kuid elama ta siia enam tulla ei kavatse. Tema abikaasa on sealt pärit ning lapsed Ameerikas üles kasvanud ning koolihariduse saanud. Samasuguse otsuse on teinud ka tema  õed ja vennad. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus