Sügiseks valmib Habereki uus tootmishoone

Palal kümblustünne,  saunu, aurutünne ja muid puidutooteid  valmistav ettevõte Haberek ehitab uut hoonet.

Kui kõik plaanipäraselt läheb, siis loodetakse sügiseks praeguselt rendipinnalt oma tootmishoonesse ümber kolida. Ettevõtte juhi Gunnar Mõru sõnul saab uues hoones tööd korraldada logistiliselt just nii, nagu olema peab.


“Ettevõtjad riskihirmu tunda ei tohi. Vastasel juhul meil neid ei olekski ning inimesed oleksid tööta. Ettevõtjaid küll vahel kirutakse, kuid samas on nad inimesed, kes võtavad riski, et midagi toota ning inimestele tööd anda. Medali seda külge vaadates võiksid kirujad ja nurisejad  proovida ise ettevõtte luua,” rääkis Mõru.
 

Aurutünnid ühele

Uue tootena valmistatakse Haberekis ühele inimesele mõeldud aurutünne, mis kujutavad endast türgi sauna. Gunnar Mõru on aurutünni ise ära proovinud ja tema kinnitusel saab seal umbes 15 minutiga kondid täiesti pehmeks. Generaator selle tarvis leiti Itaaliast. Aurutünn on Euroopas tuntud toode ja seetõttu näeb Mõru sellel perspektiivi.

Kui Haberekis kümblustünne valmistama hakati, olid esimesteks ostjateks firmajuhi sõbrad-tuttavad, seejärel juba tuttavate tuttavad. Esmase väikese edu järel tehti tünnidele veidi reklaami ja Eesti turg tekkis iseenesest. Seejärel otsustas ettevõtlik mees teha oma kümblustünnid nähtavaiks  ka interneti reklaamiportaalides ja nii ilmusid välja esimesed ostjad piiri tagant.

Täna läheb  75 protsenti toodangust ekspordiks ja see turg on iga aastaga laienenud. Praegu on Haberekil esindused  Soomes, Norras, Hollandis, Šveitsis, Austrias, Saksamaal, Tšehhis, Slovakkias ja Prantsusmaal.

i
Eestis kümblustünn omaks võetud

i
Pikk nimekiri kümblustünne ootavatest riikidest tekitas küsimuse, kas Haberek ikka  jõuab nii palju toota, nagu neile tellimusi tuleb. Üllatav oli vastus, et Habereki tootmisvõimsus on umbes kaks korda suurem kui hetkenõudlus. Nii et turunduses arenguruumi veel on.

Kümblustünnide valmistajate oskused ja vilumus on vahepeal kõvasti edasi arenenud. Esimesel aastal olid firma töötajad päris tõsistes raskustes, et seitse tünni nädalas valmis teha, praegu ei ole seitsme valmistamine päevas enam probleem. “Oleme suutelised valmistama 25 kümblustünni nädalas,” rääkis Gunnar Mõru. Ühtekokku on Haberekist tellijateni jõudnud juba üle tuhande kümblustünni.

Ettevõttes valmistatakse 1,6 ja 2,0 meetrise läbimõõduga kümblustünne. Väiksemad tünnid on mõeldud väiksemale seltskonnale ja sobivad hästi ühe pere jaoks. Suurema läbimõõduga tünni mahub lahedalt kuni seitse inimest. Kümblustünni ahje Haberekis ei tehta, need ostetakse sisse. Kümblustünnidele tarvilik metalliosa on valmistatud Haberekis tehtud jooniste järgi.

Ka eestlane on praeguseks kümblustünni täielikult omaks võtnud. “Käesoleval aastal olen osalenud kahel messil ja enam ei tule keegi minult küsima, mis asi see kümblustünn on. Nüüd on nii, et inimesel, kes kusagil laadal minu juurde tuleb, on  tõsine ostusoov.”

Inimene eelistab töötada kodu lähedal

i
Praegu töötab Haberekis koos juhatajaga kaheksa inimest. Gunnar Mõru sõnul leidub kõikjal Eestis inimesi, kes tahavad ja oskavad tööd teha, neile tuleb lihtsalt selleks võimalus anda. “Iga inimene tahab elada seal, kus ta on sündinud ja kasvanud. Kui tal on oma kodukohas võimalik normaalselt elada ja tööd teha, siis ta tavaliselt paikseks
jääbki,” tõdes ettevõtja.

Loomulikult võtavad tõsiselt tööd teha tahtvad inimesed tööpakkumise peale mõtlemisaega. “Siis inimene otsustab, kas jätkata töötamist Soomes või Norras või sõita siit iga päev Tartusse tööle. Kui Haberekis veel liimpuitu valmistasime, oli firmas mingil hetkel lausa 14 töötajat. Praegu on firmas neidki, kes on pikka aega tööta olnud. Gunnar Mõru pikalt kodus olnud inimesi ei pelga. “Ma tunnen ümbruskonna inimesi. Kui pikka aega tööta olnud inimene pole pudelist lohutust otsinud, võib temale loota, temaga saab koostööd teha. Samas leidub ka inimesi, kes  on olude sunnil pidanud pere juurest eemal olema ja võõrsil töötama, kuid nad on valmis tulema siia tööle ka kaks korda madalama palga eest kui eelmisel töökohal said. Kui suuremad eluks vajalikud asjad on mujal teenitud raha eest ostetud, ollakse valmis tulema kodukohta ja töötama siin ka väiksema palga eest,”  rääkis firmajuht.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus