President rääkis oma uusaastakõnes, et “…riigiasutusi ei pea koondama pealinna. Teid ja muud taristut tuleks väljaspool pealinna arendada jõulisemalt… Inimesed peavad tunnetama, et politsei ja päästeteenistus on meil kõikjal lähedal. Edukas ja arenenud riigis ei sõltu elu võimalikkus sellest, mitme kilomeetri kaugusele jääb pealinn. Optimeerimise ainus siht on kodanike parim ja kõige mõistlikum teenindamine, aga mitte kulude kokkuhoid elanike heaolu hinnaga. Meie lõime oma riigi selleks, et saaksime siin elada. Seal, kus tahame. Kõikjal Eestis.”
Hiljuti tuli põllumajandusminister Heli-Valdor Seeder avalikkuse ette kavaga tuua terve rida riigiasutusi maapiirkondadesse.
Meie riigis on paraku nii, et üks käsi justkui ei teaks, mida teine teeb. Me räägime, kuidas peaks olema, ja samas teeme pidevalt risti vastupidi. On asju, millega ei saa mängida. Inimelude päästmine peaks olema üks nendest.
Miks meie oma maakonnahaigla kiirabi ei või meie kogukonnale olulist teenust osutada? Miks peab tulema seda tegema keegi kaugelt ja kõrgelt? Miks kõik eluliselt oluliste teenuste osutajad peavad kohapealt kaduma? Meid on juba nii palju reformitud, et enam justkui ei oleks midagi ära reformida! Aga tuleb välja, et on küll.
Meil on hajaasustusega riik, kaks suurlinna. Kui tahame seda riiki rahvusriigina hoida, ei tohiks küll teatud asjades toimetada risti vastupidi. Sisejulgeolek on niivõrd tähtis asi. Politsei on ära viidud ja tsentraliseeritud, külad jäävad tühjaks, seal elavad veel vaid vanad inimesed. Mingi turske jõmm võib möllata ühest talust teise, tappa vanainimesi. Ja me ei suuda midagi teha, meil pole politseid lähedal.
Elanikkond vananeb. Jah, ongi rohkem kiirabibrigaade vaja. Teenus tuleb viia lokaalsele tasandile, kiirabi on kohaliku esmatasandi erakorraline teenus.
Tegelikult jääb inimene abita. Perearst ei suuda ka ennast tükkideks kiskuda, ta tahaks ka mõnikord oma lastega tegelda. Perearsti kõrvale ongi vaja kiirabi. Just esmatasandil, tsentraliseerimata.
Kui ühes korvis on palju mune see korv kukub, siis läheb mune katki kriitiline hulk. Kui aga veame mune nii, et igaühe käes on neid üks või kaks, siis jõuab neid tunduvalt rohkem tervena kohale.
29. jaanuar 2013