Vooremaa päevade traditsioon sai alguse 1998. aastal. Toona oli ettevõtmise eestvedajaks sihtasutus Vooremaa Looduskeskus ning nädalasel üritustesarjal oli tugev turismiarenduslik kallak. Vooremaa päevade ellukutsumisega taheti tihendada viie Vooremaa valla ? Jõgeva, Palamuse, Tabivere, Saare ja Tartu valla ? koostööd ning suurendada sel omapärasel maastikualal elava rahva ühisidentiteeti. Loodeti sedagi, et ühise Vooremaana “müüakse” end ka turistidele edukamalt kui iga vald eraldi.
Viimasel ajal on viies vallas “külakorda” käinud üritus kahanenud mitmepäevasest ühepäevaseks. Tänavune Vooremaa päev kannab kuuendat järjekorranumbrit ning selle korraldajaks on Jõgeva vallavalitsus.
Avatakse Vooremaa päev kell 13 küla viimaste majade juurde äsja rajatud lipuväljakul. Teatavasti on Jõgeva värske maavanem Aivar Kokk algatanud lipuväljakute rajamise kampaania ning määratlenud oma rollina selles sinimustvalgete riigilippude kohaletoomise. Lipu toob ta ka täna Siimustisse.
Rajatakse park
Lipuväljaku juurde rajatakse ka park ning sellegi tööga tehakse algust juba täna. Parki istutatakse mälestuspuud mitmele Jõgeva vallaga seotud olnud ning valla ja kogu riigi elus olulist rolli mänginud persoonile: riigitegelasele Jaan Poskale (1866-1920), Eesti sinimustvalge originaallipu säilitajale, õigusteaduse doktorile Karl Aunale (1914-1995), Laiuse kirikuõpetajale, Tartu Ülikooli rektorile ja EELK peapiiskopile Johan Kõpule (1884-1970), Eesti sordiaretuse rajajale Mihkel Pillile (1884-1951), rahvusvaheliselt tunnustatud soodeuurijale Paul William Thomsonile (1892-1957), taimehaiguste ja botaanika professorile Elmar Emil Lepikule (1898-1978) ning Jõgeva Kaitseliidu loojale ja ülemale Karl Tiimanile (1893-1944), samuti esimestele Jõgeva vallavanematele Kustav Pärnale (1867-1872) ja Juhan Pärnale (1873-1881). Oma puud istutavad parki ka Jõgeva vallavolikogu viie viimase koosseisu ja viie Vooremaa valla esindused ning paljud valla ettevõtjad.
Rajatavas pargis leiab uue, väärikama asukoha ka keele- ja kirjandusteadlase ning Soome-Eesti kultuurisilla ehitaja Eeva Pedriks-Niinivaara (1901-2000) mälestuskivi. Endises paigas märkis see küll täpsemalt Niinivaara sünnitalu Pälluri kunagist asukohta, ent ümbritsev kaasaegne tööstusmaastik polnud mälestuskivile just kohaseks taustaks.
Tagasi ajalukku vaatama sunnib Jõgeva valla rahvast tänasel päeval muu hulgas üks ajaloodaatum: 4. septembril 1894 õnnistati sisse Siimusti teeristis asunud esimene Jõgeva vallamaja. Kas seda päeva just Jõgeva valla sünnipäevaks võib lugeda, on iseküsimus, aga märkimisväärne tähtpäev on see ikkagi. Vana vallamaja on, tõsi küll, tänaseks juba enam-vähem ajalooks saanud, sest selle taastamine olnuks hoone äärmiselt kehva seisukorda silmas pidades mõttetu.
Ihu- ja hingetoitu
Kui pargis istutustööd tehtud, minnakse ühises rongkäigus Siimusti keskusse. Seal, Pantheri pubi õuel algab kell 15 viie valla taidlejate kontsert. Sõna saavad ka valdade juhid ning valdade esindustele korraldatakse lõbusad jõukatsumised, kus füüsilise kõrval ka vaimujõudu tarvis läheb.
Kell 17 pakutakse Pantheri pubi õues kõigile soovijatele sooja suppi ning serveeritakse seejärel ka üks muusikaline üllatus. Kell 18 algab sealsamas meeleolukas operetiõhtu koos operetistaaride Sirje ja Väino Puura ning Katrin Karismaaga. Vokaaletteastetele pakub vaheldust Sirje ja Väino Puura stepptantsijast tütar Annika. Ühtekokku kestab opereti- ja tantsuetendus umbes poolteist tundi.
Kontserdid on kõigile tasuta ning Jõgeva valla rahva jaoks on vallavalitsus käima pannud ka tasuta bussid, millega operetiõhtule tulla ja pärast koju sõita saab. Bussisõidugraafiku leiab asjahuviline tänase Vooremaa vahel ilmunud Jõgeva Valla Teataja esiküljelt.
RIINA MÄGI