Saskia Alusalu jätkab karjääri viikingitemaal

Viimased neli hooaega Saksamaal Inzellis harjutanud Saskia Alusalu liitub sellest aastast Norra kiiruisuakadeemiaga. Jõgevamaa parim sportlane loodab, et keskkonna- ja treeneritevahetus aitab tal karjääris uute tähisteni jõuda.


Eile Norrasse sõitnud Saskia Alusalu ühineb Norges Skøyteakademi’ga, kus hakkavad treenerite Even Johanseni, Arne Ihle Skuterudi, Tom Erik Oxholmi ning Jeremy Wotherspooni juhendamisel uueks hooajaks valmistuma kakskümmend üks noort ja lootustandvat kiiruisutajat.

“Inzelli kiiruisuakadeemia hakkas minu jaoks ammenduma,” lausus 21-aastane Saskia Alusalu uue treenimiskoha otsimise põhjustest rääkides. “Sealsete treeneritega sain ma küll hästi läbi, kuid nende omavaheline koostöö ei olnud väga hea. Akadeemia mänedžeril oli oma nägemus, kuidas kõik peaks toimima, ning ta ei küsinud treenerite arvamust. Kogu Inzellis olemise aja eksisteerinud probleem muutus kõige suuremaks viimasel hooajal. Üritasin küll mõelda, et see ei ole minu probleem. Ei olnudki, aga mingil hetkel hakkas kõik see väsitama. Siiski oli see minu jaoks sel hetkel parim koht treenimiseks. Arenesin ja õppisin väga palju ning kindlasti ei kahetse mitte midagi.” 

Uus treener oskab teise pilguga vaadata

Alusalu sõnul oli just selline hetk sobiv keskkonnavahetuseks ning uute juhendajate leidmiseks. “Paljud kiiruisutajad ütlevad, et kuna see ala on nii tehniline, siis on vahepeal hea treenerit vahetada,” ütles ta. “Uus treener oskab hoopis teise pilguga vaadata, ta võib küll anda peaaegu samu nõuandeid, aga teha seda hoopis teise nurga alt. See aga aitab jälle edasi liikuda.”

Ometi ei läinud uue treenimiskoha leidmine kergelt. “Kevadel oli vahepeal isegi selline tunne, et ma ei tea, mis minust saab,” tunnistas Eesti parim kiiruisutaja, kes on väga tänulik kõigile,  kes talle sel ajal kirjutasid ja omalt poolt võimalike treenimisvõimaluste kohta infot pakkusid.

“Kirjutasin väga paljudesse kohtadesse, uurisin ka Hollandi võimalusi, kuid sain aru, et sealsesse süsteemi on väga raske mahtuda. Enne suurvõistlusi on neil oma kvalifikatsioonivõistlused, milleks nad valmistuvad. Kui mõne tiimiga isegi oleks võimalik koostööd teha, siis pööravad nad oma sportlastele ikkagi suuremat tähelepanu.” 

Süsteem on Norras laagripõhine

Norra kiiruisuakadeemiast kuulis Saskia Alusalu esmakordselt ühelt Inzelli treeningukaaslaselt. “Marit Fjellanger Bøhm oli Inzellis kaks aastat ning eelmise hooaja lõpus ütles ta, et tahab sealsesse tiimi minna,” meenutas Alusalu. “Marit pääseski sinna ning nüüd aitas ta ka minul läbirääkimisi pidada.”

Suur abi oli ka kanadalasest Jeremy Wotherspoonist, kelle nimel on juba rohkem kui seitse aastat 500 meetri maailmarekord (34,03). Aastaid Inzelli akadeemias treenerina töötanud Wotherspoon otsis endale samuti uut võimalust. “Ta on sprinterite treener ning ei ole otseselt minu juhendaja olnud, kuid mul on temaga alati väga hea kontakt olnud ning ta on mind alati aidanud,” lausus Alusalu. “Uurisin, mida tema teeb, ja kui ta sai oma tuleviku osas selgust, andis ka mulle vajalikud kontaktid.”

Alusalu pole akadeemias tänavu ainus välismaalane, tänu Wotherspoonile jõudsid sinna ka Poola tippsprinterid Artur Waś, Piotr Michalski ja Artur Nogal. “Artur Waśi juhendas Jeremy juba Inzellis, teistega alustas ta koostööd eelmisel hooajal,” ütles Alusalu. “Poola uisuliit oli väga õnnelik, et ta poisid Norrasse aitas.” 

Norra akadeemias treenivatest naiskiiruisutajatest on nimekamad Camilla Lund ja sprinter Hanne Haugland, Lund on seejuures pikematel distantsidel näidanud Alusaluga enam-vähem võrdseid aegu. “Treenerite omavahelise koostöö kõrval on ka treeningukaaslased ja üldine atmosfäär väga olulised,” ütles Saskia Alusalu. “Olen nii Adaveres kui ka Inzellis harjunud poistega koos treenima, aga kasvõi seltskonna mõttes on hea, kui ka tüdrukuid on.”

Norralaste akadeemia ei baseeru ühel kiiruisuhallil, treenitakse nii Norras kui ka piiri taga. “Tiim ja kogu süsteem on laagripõhine,” selgitas Alusalu. “Suvel läheme näiteks Inzelli jäälaagrisse. Mul on selle üle väga hea meel, sest Inzell kohana mulle väga meeldib. Aastaringselt seal enam siiski olla ei tahaks,” naeris ta. 

Erinevates kohtades treenimine pakub vaheldust

Alusalule treeninglaagritel põhinev harjutamine sobib. “Mitu aastat juba unistan sellisest süsteemist,” tunnistas ta. “Sel kevadel käisime Adavere kiiruisutajate ja Väino Treimaniga Käärikul laagris ja ma tundsin, et laagritel on oma võlu, mille ma olin juba jõudnud unustada. Sportlastele pakub erinevates kohtades treenimine vajalikku vaheldust.”

Kevadisel otsinguteperioodil ei unustanud Saskia Alusalu ka tulevikule mõtlemist. “Eelmisel aastal läbisin kiiruisutamise abitreeneri koolituse, nüüd käisin nooremtreeneri kursustel ja tegin ka vastava eksami ära. Käisin koolis, et olla praegu natuke iseendale treeneriks (suutsin endale kevadel päris normaalse treeningplaani kokku panna) ja tulevikus olla valmis ka teiste juhendamiseks. Kõigilt treeneritelt, kes mul on olnud, olen midagi õppinud, kõik suhted on alles jäänud ning kui mul on küsimusi, saan neilt alati nõu küsida.”

Saskia Alusalu on uuteks väljakutseteks valmis. “Tänan sponsoreid, toetajaid ja pöidlahoidjaid. Suur aitäh kõigile, kes on nõu ja jõuga mulle abiks olnud!”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus