“Sanatoorium” on järjekordne Komöödiateatri etendus, tänavu juba teine, mis tuuritab ka Jõgevamaal. Kuu aja eest väisas meid monoetendus “Ürgmees” Jan Uuspõlluga peaosas. “Sanatooriumis” lööb kaasa kuus näitlejat: Liina Tennosaar, Hannes Prikk, Marika Korolev, Merle Palmiste, Dan Põldroos ja Madis Milling. Liina Tennosaar on ainus, kes mängis ka mulluses suveetenduses “Klatsh”. Etenduse “Sanatoorium” lavastajaks on Ago-Endrik Kerge. Lavakujunduse autor on Silver Vahtre.
“See on tingitud sellest, et oli vaja siiski mingisugust muutust – verevahetust. Mullu olid etenduses pooled uued näitlejad, sel aastal nii hästi enam ei läinud,” sõnas Komöödiateateri eestvedaja Hannes Villemson, lisades: “Sellel aastal unustasime kogu selle “Ei või olla” nime ja reklaamikampaania ära ning panime uue loosungi Suur suvekomöödia “Sanatoorium”. Uued näitlejad on kaasatud, et seekord oleks täiesti selge, et on uus asi.”
Näidendi autor on inglane Derek Benfield, keda ei ole seni veel Eestis mängitud. “Lugesin Benfield’ilt enne kaks näitemängu läbi, kui “Sanatooriumi” leidsin. Eelmised oli täiesti mittearvestatavad. Ime, et ma viitsisin kolmandat lugeda,” meenutas Villemson.
Sanatoorium on kirjutatud aastal 2003. “See on selline materjal, mille tegevus peaks toimuma Inglismaal. Ma tegin selle Eesti olustikku. Tuleb välja, et koomilised olukorrad, mis juhtuvad Inglismaa sanatooriumis, klappis ka Eesti olustikku.” Eestis koguvad sanatooriumid viimasel ajal populaarsust. Vanasti oli sanatoorium mingi naljanumber, kus käidi puhkamas. “Me mängisime Jan Uuspõlluga ?Ürgmeest? Kuressaares, kus veetsime paar päeva ka kohalikus sanatooriumis. Seal on igasugused maailma tasemel protseduurid,” rääkis Villemson ning soovitas kõigil sanatooriumi minna. Sanatoorium räägib pereisast Harald Korbist (Dan Põldroos), kes otsib taastusravikeskusest rahu ja vaikust, kus teda jälitavad armuhull sekretär (Liina Tennosaar) ja armukade abikaasa (Merle Palmiste). Isa teadmata viibib seal ka tema tütar Linda (Marika Korolev) koos oma boyfriend’iga (Hannes Prikk), kes peagi langeb vanemate daamide võrku. Moraalijüngrist administraator (Madis Milling) poeb aga nahast välja, et seks ja alkohol tema asutuse head mainet ei rikuks.
“Tavaliselt mängin ma selliseid “ema” rolle, aga kui me rolle jagasime, mõtlesime Merle Palmistega, et võiks teisiti teha,” sõnas sekretäri kehastav Liina Tennosaar.
Etenduses moraalijüngrist administraatorit mängiv Madis Milling leiab, et etenduse juures on kõige huvitavam etenduse toimumispaik Palamuse.
“Ma olen siit läbi sõitnud ja ühel muusikaüritusel olnud. Sellised suured suvetuurid siin paraku ei käi, sest neil on oma kulueelarve ja sellises väikses kohas lihtsalt tuleb asi omadega miinusesse,” sõnas Milling. “Palamusel on neile, kes on lapsepõlves “Kevadet” lugenud ja filmi näinud, mingisugune eriline aura.”
“Suurlinnades on inimene reserveeritum. Võib-olla ta ei julge nii hästi reageerida,” rääkis näitleja ja raadiohääl Madis Milling ning kinnita, et väikesed kohad on väga lahedad.
Varasematel aastatel on Komöödiateater alustanud oma tuuri Palamuselt, siis tänavu oli Palamusel üheksas etendus ja Põltsamaal kuues. Esietendus oli Türil.
“Tegelikult tahtsin alustada “Sanatooriumiga? üldse Pärnus ning mängida seal paikselt viis etendust, aga siis leidsime, et see ei ole üldse Komöödiateatri spetsiifika,” sõnas Villemson, “Kui ilmad ei ole veel nii head ja inimestel pole pärast jaanipäeva nii palju raha huvi, siis võib-olla jäävad need etendused kuivaks. Mõtlesime, et mängime enne väiksemad kohad sisse.”
“Palamusel oli umbes kümnes etendus, nii et tase on parem ka kui päris alguses,? rääkis Hannes Villemson, lisades: “See ei tähenda, et omal ajal oleksid siinsed esietendused viletsamad olnud.”
“Seni pole me mõelnud, mitu aastat veel Komöödiateatrit näha saab. Sellise suvekomöödia jaoks jätkub ning teatri järgi on nõudlust,” sõnas Hannes Villemson. Komöödiateater on üks väheseid, kes sellise komöödiaga ringi rändab ja käib publikut kogumas. “Juuli lõpus tuleb veel Baskini tuur, aga neil on teine ampluaa – estraadietendus muusika ja naljaga. Meil on puhtalt teatrietendus. Samas on mitmeid teatrietendusi, mis on ühes kohas paigal, aga meil on selline, mis reisib ringi ning tuuakse koju kätte,” lausus Villemson.
BIRGIT KASTEPÕLD