Augusti lõpus peetakse Valgevenes Raubitšis raie maailmameistrivõistlusi. Nendeks valmistuvad Eesti, Läti, Leedu, Soome, Valgevene ja Ukraina esindajad, kes Husqvarna ja Jonseredi tehnikat kasutavad, olid möödunud nädalal Luual treeninglaagris ja korraldasid seal ka omavahelise jõuproovi, mille võitis valitsev maailmameister Andres Olesk.
Kuue riigi raievõistlejad kogunesid Luuale kolmapäeva õhtul. Neljapäev ja reede möödusid metsas ja Luua staadionil trenni tehes, laupäeval aga samades paikades võisteldes. Raievõistluste viiest alast üks — langetamine — peetaksegi metsas, ülejäänud (saeketi vahetus, kombineeritud järkamine, täpsussaagimine ja laasimine) väljakul.
“Maailmameistrivõistluste eel toimub üle Euroopa kolm sellist piirkondlikku treeninglaagrit,” ütles laagri peakorraldaja, Husqvarna Eesti tegevjuht Jaanus Vahesalu. “Hollandis ja Šveitsis korraldatud laagrid on juba läbi, siinne on sarja viimane. Luua on meie jaoks juba tuttav koht: siin oli piirkondlik treeninglaager ka eelmise, kaks aastat tagasi Zagrebis toimunud MMi eel. Luua on sellise laagri korraldamiseks ideaalne koht, sest siin on olemas langid, väljak, spetsialistid, kes on võimelised alad ette valmistama ja kohtunikutööd tegema, samuti majutus- ja toitlustusvõimalused. Luua Metsanduskooli metsaülem Peep Arold ja paljud teised on meile laagri korraldamisel suureks abiks olnud.”
Eesti MM-koondis selgitati välja Rakveres 30. juunil peetud Eesti raiemeistrivõistlustel. Lisaks valitsevale maailmameistrile Andres Oleskile arvati täiskasvanutest koondisse Martin Muttik ja Sulev Tooming. Juuniorina peaks võistlustulemuse põhjal koondisse kuuluma Erik Rist, ent kuna ta alustas teenistust kaitseväes, võib tema asemel MMile sõita Helvis Koort. Luua treeninglaagris osalesidki eestlastest Andres Olesk, Martin Muttik, Helvis Koort ja Taavi Ehrpais. Viimane on niisama kogenud MM-võistleja kui Andres Olesk, ent jäi seekord ühe Eesti meistrivõistlustel ebaõnnestunud ala (langetamise) tõttu koondisest välja. Sulev Tooming ei viibinud laagris aga seetõttu, et ainsana koondislastest kasutab ta teise firma — Stihli saagi.
“Maailmameistrivõistlustel ajame ikka ühte asja, aga väike mõnus tögamine käib Jonseredi- ja Stihli-meeste vahel küll,” ütles Andres Olesk muiates.
Eelkõige meeskonnavõistlus
Küsimusele, kas temasugusel kogenud MM-hundil (35 eluaasta jooksul on ta tippvõistlustel käinud 11 korda!) üldse veel mingit treeninglaagrit vaja on.
“Iga mõõduvõtt on millegi poolest arendav ja näitab su hetkevormi paremini kui üksi kodus harjutamine,” ütles Andres Olesk. “Laagri juhendajaks on aga mitmekordne raie maailmameister, rootslane Lars Strandell, kelle juhised ei jookse kunagi mööda külge maha. Olen temalt üle võtnud põhimõtte, et kuu aega enne MMi tuleb aktiivne treenimine ära lõpetada ja sooritada iga päev ainult üht ala. Raievõistlustel on ju ala sooritusaeg väga lühike, mistõttu sa pead suutma igale etteastele maksimaalselt keskenduda. Aga selline metoodika sobib ainult siis, kui oled raiespordis juba teatud taseme saavutanud.”
Andres Oleski sõnul on Eesti meeskond viimasel viiel MMil kolm korda võistkondlikus arvestuses poodiumikohale pääsenud. Vaatamata sellele, et tal endal individuaalne meistritiitel kaitsmist vajab, kinnitas Olesk, et ka Raubitšisse läheb Eesti esindus eelkõige meeskondlikult head kohta jahtima. Kui keegi ka individuaalselt hea koha saab, on see boonuseks.
“Selleks, et individuaalarvestuses kõrget kohta saada, peab ka õnne olema, sest võistlejaid on MMil 140 ringis ning ükski neist pole papist poiss,” ütles Andres Olesk. “Eriti palju läheb õnne vaja langetamisel: kui puu kukkudes etteantud kursist
“Ja sentimeetrine täpsus on juba raketiteadus,” lisas Jaanus Vahesalu.
Pole juuksekarva lõhkiajamine
Raievõistluste kõigil aladel on tähtsad nii täpsus kui ka kiirus. Jälgides laupäevase võistluse ajal, kui keskendunult kohtunikud igasugu mõõteriistadega toimetasid, tekkis vägisi küsimus, ega raiespordis äkki ilmaasjata juuksekarva lõhki aeta: mis tähtsust sel on, kas lõigatud sai millimeeter või kraadike siia- või sinnapoole?
“Kõik raievõistluse alad on n-ö elust võetud ning neidsamu nõudeid, mis kehtivad võistlustel, tuleb tegelikult ka metsas järgida,” ütles Aarne Liiders, kes Raubitšis tegutseb Eesti meeskonna esindajana. “Kui metsamees valdab õigeid võtteid, on tema töö metsas viljakam, kvaliteetsem ja ohutum.”
“Ka see, kuipalju metsaomanik oma metsast tulu saab, sõltub suurel määral saemehe töö kvaliteedist,” lisas Andres Olesk, kes ise omab ja juhib Valgamaal metsa majandamise ja ülestöötamisega tegelevat firmat Valga Puu.
Andres Oleski sõnul kehtib Eesti raiemeistrivõistlustel juba 1995. aastast raudne reegel, et ilma Luua Metsanduskooli diplomita seda võistlust ei võideta.
“Kui Luual metsameheks õppida, siis võid kindel olla, et saad ameti, mis nälga ei jäta, ning maailmatasemel oskused,” ütles Andres Olesk, kes laupäevasel võistlusel isikliku rekordiga — 1665 punkti — esimeseks tuli. Eestisse tuli teinegi koht: selle sai Martin Muttik 1596 punktiga. Kolmas oli 1587 punktiga valgevenelane Aliaksandr Bobryk. Kaks ülejäänud eestlast Taavi Ehrpais ja Helvis Koort olid 21 võistleja hulgas vastavalt seitsmes ja kolmeteistkümnes.
“Meie koolil on raiesporditraditsioonide hoidmisel oluline missioon kanda, seepärast oli sellise laagri korraldamisele kaasaaitamine meie jaoks loomulik,” ütles Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu. “See ühtib ka meie sooviga olla metsanduse alal rahvusvaheline kompetentsikeskus. Samas saavad meie õpetajad sellise laagri korraldamisele kaasa aidates suurepäraseid kogemusi.”
Raie MMile sõitev Eesti koondis saab enne tiitlivõistlust isekeskis veel kolmel korral kokku: ühe korra Luual ja kaks korda Andres Oleski juures Valgamaal. 23. augustist alates tuleks aga siis pöidlad pihku suruda, et Raubitšis võistlevatel Eesti saemeestel ikka hästi läheks.
i
RIINA MÄGI